Hervorming van de zorg kan nu wel slagen Nergens viel eenig leven te bespeuren. Oppermact 10 ZEELAND Walcheren Colofon 088-0561510 088-0139910 PZC Wantje Westkapelle mmmm Het was alsof het leven zóó snel gebeurde dat het wel stil leek te staan. Achter ons lag Walcheren. Het koren was tot vollen wasdom gerijpt, de volle, vette aren wacht ten enkel nog de scherpe, blikke rende zeis. In de fêl-groene wei den rustten de dieren aemechtig onder de smalle schaduw van een enkelen boom of liepen langzaam naar een welhaast verdroogde wa terput. Wit van stof slingerden zich de wegen door het land, de stille wegen, die Walcheren's dor pen verbinden. Nergens viel ee- nig leven te bespeuren. Opper machtig en verpletterend heersch- te de zomer over water en land. Als ik over de Abdij spreek, raak ik bij mezelf een teere snaar aan. Daar, en daar alleen, beluister je het hart der wereld. Onder de hooge boomen, tusschen de oude, massie ve gebouwen besloten, hangt de stil te: zuiver en ongerept. De rest valt waardeloos weg. Het heeft geen zin en geen beteekenis meer. In den zo- mer-avond weerklinken je trage voetstappen ongewoon hard. Ga zit ten, er staan lage, houten banken. Door het dichte loover zie je hier en daar de lucht, er zijn meer sterren ontbloeid en ginds wordt waarach tig een straatlantaarn ontstoken. Een late vogel slaat, dan valt de stil te diep en onontkoombaar. Je bent alleen, zóó alleen. De Zeeuwse zorg gaat op de schop. Over het hoe en waarom is de afgelo pen weken niet alleen in alle regio's uitleg gegeven, de in woners konden er ook hun zegje over doen. Daaruit blijkt dat de Zeeuwen de hervormingen het voordeel van de twijfel geven. Voor het eerst maken die echt kans. Begin 2015 bleek uit een analy se dat de Zeeuwse zorg ziek is. Mi nister Edith Schippers sloeg met de vuist op tafel en zette een com missie aan het werk. Een halfjaar later kreeg ze een rapport over hoe het verder moet. Nu is het tijd voor daden. De Commissie toe komstige zorg Zeeland onder lei ding van oud-Tweede Kamerlid Eeke van der Veen let erop dat de Zeeuwse zorg ook echt wordt her vormd. Minister Schippers kijkt op afstand mee. In de afgelopen maanden zijn zorgaanbieders (zo als ziekenhuizen, geestelijke ge zondheidszorg, huisartsen en apo- Partijen die elkaar eerst niet konden luchten of zien, praten nu over samenwerken. Al gaat dat niet van een leien dakje thekers) en verzekeraar CZ met el kaar gaan praten. Het onderlinge vertrouwen is gegroeid, bleek tij dens de bijeenkomsten in Bruinis- se, Terneuzen, Middelburg en Goes. Sommige partijen die elkaar eerst niet konden luchten of zien, praten nu over samenwerken. Al gaat dat niet van een leien dakje. Want achter de schermen worden verhitte discussies gevoerd. Maar het lage inwoneraantal, vrijheid om te kiezen voor niet-Zeeuwse ziekenhuizen en strengere wet en regelgeving dwingen hen met elkaar zaken te gaan doen. Eind dit jaar moeten ze concreet weten hoe ze de zorg gaan reorganiseren. Dat inwoners kunnen meepra ten is eerder alleen in Friesland vertoond. Nieuwe inzichten, idee ën of mogelijke oplossingen heeft dat de afgelopen weken niet opge leverd. Wel zijn veel kritische vra gen gesteld aan zorgaanbieders en verzekeraar CZ. Niemand ging die Inwoners die de bijeenkomsten aangrepen om oude koeien uit de sloot te halen, kregen van de zaal het deksel op de neus uit de weg. Sterker: wie het boete kleed aantrok kon zelfs rekenen op coulance uit de zaal. Inwoners die de bijeenkomsten aangrepen om oude koeien uit de sloot te ha len, kregen van diezelfde zaal het deksel op de neus. In afwachting van concrete plannen, geven de Zeeuwen de hervorming dus het voordeel van de twijfel. Maar dat vertrouwen is broos en kan zo weer weg zijn. Zorgaanbieders gaan hakken, breken en bouwen. Waar gehakt wordt vallen spaan ders: daarvan lijkt iedereen door drongen. Niet voor niets worden artsen en cliëntenraden meer dan ooit bij plannen betrokken. Slagen zorgaanbieders erin over hun ei gen schaduw heen te springen, de belangen van patiënten voorop te stellen en er helder over te com municeren, dan lijken de hervor mingen écht kans te maken. En Wantjehoe is het met je-zelf Ik kan je nu nog precies voor oogen breng en. Je bent ongetwijfeld een van die klei ne, donker-oogige, schattige Walchersche boerinnetjes geweest met die enge, inge- pende middeltjes en groote wit-kanten mutsen. Zondags droeg je gouden strik ken aan je krullen, een rood-koralen ket ting om je hals en een mooi-gekleurde 'beuk' en je snoepte dan met je vriendin nen uit een zakje kleverige zuurtjes en pe permuntjes, waarvan er dan voor mij wel eens een over bleef en je had in je zak een kleine lodderijn-flesch met zilveren stop. Maar lièf was je en over je uitgepraat ben ik nog niet. Als het aandoenlijk Walcher sche stoomtrammetje mij afle vert, heb ik al van Zoutelande af uit het raam gehangen en hoe grooter de forsche vuurto ren z'n contouren teekent te gen den hemel, hoe verheug der ik word. Als ik langs den smallen straatweg, recht het dorp door naar den dijk loop, is het mij of er geen vertrouw der plaats ter wereld bestaat en als ik van af den dijk plot seling, wijd en oneindig, de zee voor mij zie uitgespiegeld, dan ben ik volmaakt gelukkig. Groot is Westkappel niet. Het verheugt zich in het bezit van één rechte, lange dorpsstraat, waarlangs de lage huizen ge schaard staan, en daaromheen voeren zijstraten na een niet al te lange wandeling mij al heel vlug tusschen de weiden en akkers. ANALYSE door Jeffrey Kutterink Geen krant ontvangen? Vragen over verhuizing of vakantie? Onze excuses Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. t Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde t Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren t Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. t Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnementslover- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Koudekerke: het station van de Stoomtrein Walcheren, circa 1900.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42