V Vrouwen in India krijgen paniekknop op mobiele telefoon Peuter (3) doodgereden, bestuurder rijdt door Aantal Nederlandse toeristen is eerste kwartaal met 50 procent gedaald NIEUWS 3 Veel Nederlandse vakantiegangers laten de Turkse Rivièra links liggen uit angst voor aanslagen. Maar niet iedereen is bang. Waarschuwing ANTALY. Met busladingen komen ze aan. 'Corendon' staat op de touringcar die stopt voor het luxe Delphin Imperial hotel in Antalya. Aan de buitenkant lijkt het onderkomen alleen betaal baar voor de superrijken. Het telt 650 kamers en heeft vier imitatie torens van het Chrysler Building in New York. In werkelijkheid gaat het om een van de talloze all-inclusive hotels aan dit deel van de popu laire zuidkust van Turkije waar toeristen voor weinig geld in een luxe omgeving worden verwend. Fred Gorree (70), gepensio neerd accountmanager, geniet volop van de meivakantie. „We zijn hier met familie, dertien per sonen. Broers, zussen, zwagers, schoonzussen, neven en nichten. Bevalt prima!" Delphin is hun ho tel. „Dat zit bijna helemaal vol met Nederlanders", zegt Gorree. Onderling is er wel gepraat over de vakantiebestemming na vier zelfmoordaanslagen door IS, en de PKK die in Istanbul en de Turkse hoofdstad Ankara bloed baden aanrichtten. „Ik ken men sen die uit angst hun vakantie an nuleerden en voor Ibiza kozen. Wij besloten toch te gaan. Syrië ligt 1.000 kilometer verderop. En er geldt geen negatief reisadvies voor Turkije, dus waarom zou den we niet gaan?" Trudy Pirlo knikt instem mend. „Een terroristische aan slag kan overal plaatsvinden. Je moet je gewoon niet laten af schrikken door alle berichten." De toerismesector, een belangrij ke bron van buitenlandse valuta die 31,5 miljard dollar opbrengt voor de Turkse schatkist, zit in zwaar weer. Vorig jaar kwamen er nog 41,6 miljoen bezoekers en was Turkije de op vijf na popu lairste vakantiebestemming in de wereld. Sindsdien zijn de bezoe kersaantallen gekelderd. Volgens de jongste cijfers gaat het om de grootste crisis in de af gelopen tien jaar. Verwacht wordt dat er dit jaar zeker 30 pro cent minder toeristen komen. De verliezen in de sector zullen nog De Amerikaanse ambassa de in Ankara waarschuwt voor aanslagen op toeristen in Turkije. De ambassade vraagt Amerikanen waak zaam te zijn op toeristische locaties. In januari en maart waren vakantiegan gers doelwit van twee aan slagen in Istanbul. verder oplopen aangezien veel hotels hoge kortingen geven. De bezettingsgraad van de hotels zakte vorige maand opnieuw, met 16,5 procent naar 52,5 pro cent, aldus cijfers van de Hotel Federatie van Turkije. In 2014 kwamen er nog 3,5 mil joen toeristen uit Rusland, na Duitsland de grootse groep. „Rus sen zijn er hier niet meer", zegt een kamermeisje in een van de hotels. „Er komen wel meer Ara bische, Iraanse en Turkse gezin nen, maar in het algemeen zijn er veel minder toeristen." Dat heeft alles te maken met de toerismeboycot die Moskou eind november vorig jaar afkon digde nadat de Turkse lucht macht een Russisch gevechts vliegtuig uit de lucht schoot. Ook het aantal vakantiegan gers uit Nederland is met 50 pro cent geslonken. Dat lijkt verder te gaan dalen door de oproep op sociale media om Turkije met een toerismeboycot te straffen voor de arrestatie van columniste Ebru Umar. Ex-directeur van het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI), Esther Voet, pleit voor een boycot. Zij meldt dat ze haar vakantie naar Istanbul heeft geannuleerd en nu naar Andalusië gaat. Anderen zeg gen haar voorbeeld te volgen. Voormalig Europarlementa riër en Turkije-expert Joost La gendijk is fel tegen zo'n boycot, omdat die 'contraproductief werkt'. „Als je wilt protesteren te gen de Turkse regering en men sen wilt steunen die meer demo cratie en persvrijheid willen, moet je juist gaan." De Nederlands-Turkse Mo- hammet Karabelen uit Land graaf, is net met zijn gezin in An talya aangekomen. „Ons vlieg tuig uit Keulen zat voor zeker 80 procent vol met Nederlanders", zegt de eigenaar van een auto- en koeriersbedrijf. „Boycot? On zin. Die columniste moet niet be ledigen, dat is geen onderdeel van de vrijheid van meningsui ting." Daar zijn Niels van Eijk en zijn vrouw Esther uit Helmond het helemaal mee eens. Zij ko men al voor de achtste keer in Turkije, nu ook met hun kinde ren Lotus (7), Laut (4) en Maas (3). „Onze Turkse zwager is een moderne Nederlander. Die wil ook meer democratie in Turkije", zegt Esther, HR manager bij Randstad. „We moeten ophou den in stereotiepen te denken, want dat is hoe we angst zaaien in de wereld." Bang zijn ze niet. „We voelen ons hier heel veilig en genieten. Heel het jaar ben je druk met werk, het huishouden, kinderen. Hier hoeft helemaal niets. Zalig!" &V-"" Wie hulp nodig heeft, hoeft al leen maar op de knop te druk ken. Vanaf januari 2018 moeten de telefoons ook zijn voorzien van een speciaal gps-systeem, zo dat het slachtoffer direct kan wor den getraceerd. De roep om extra veiligheids maatregelen voor Indiase vrou wen werd sterker na een aantal extreem gewelddadige zedenmis drijven. In december 2012 werd een studente in een bus in New Delhi het slachtoffer van een groepsverkrachting, waaraan zij overleed. Het voorval leidde tot landelijke protesten en zwaarde re straffen voor verkrachting. Ook zijn taxidiensten met parti culiere chauffeurs verboden sinds in 2014 een chauffeur van een Ubertaxi een vrouwelijke klant verkrachtte. Politici en politieambtenaren riepen vrouwen op om zelfverde digingscursussen te volgen, zich 'netjes' te kleden en niet onnodig in het donker naar buiten te gaan. Dit veroorzaakte een storm van kritiek. De Indiase autoriteiten registreer den vorig jaar bijna 340.000 mis drijven tegen vrouwen, waaron der 36.000 verkrachtingen. India scoort bijzonder slecht wat be treft de ongelijkheid tussen man nen en vrouwen. India is op één na de grootste markt voor smartphones ter we reld met meer dan 1 miljard ge bruikers. In sommige traditione le plattelandsdorpen is het voor meisjes en alleenstaande vrou wen verboden om een mobiele te lefoon te hebben. Daarom komen verspreid over het land 660 cen tra waar vrouwelijke slachtoffers gratis medische zorg en juridi sche hulp krijgen. BREDA. Een 3-jarig jongetje is gis teren in Breda doodgereden door een automobilist die na de aanrij ding doorreed. De peuter, Nasim, werd vermoedelijk tientallen me ters meegesleurd en overleed vrij wel meteen aan zijn verwondin gen. Volgens de politie moet de be stuurder zeker hebben gemerkt dat hij of zij een kind aanreed. „Het jongetje is spelenderwijs op straat terechtgekomen", zegt woordvoerder Willem van Hooij- donk. Omstanders weten te mel den dat Nasim vanaf de T-krui- sing met de Stadenstraat in Breda tot aan de volgende zijstraat, de Meulebekestraat, is meegesleurd. Dat is minstens veertig meter. Halverwege de twee zijstraten en meters uit elkaar lagen twee klei ne sportschoentjes. De veront waardiging in de buurt is groot, de verslagenheid ook. De politie meldt dat de doorrijder reed in een donkerkleurige auto, vermoedelijk een stationwagen. De auto zal zeker schade hebben aan de voorkant. Van Hooijdonk: „Getuigen spreken van een BMW, van een Renault Megane of een Mercedes. In ieder geval kijken we uit naar dergelijke auto's. Het zou kunnen dat het voertuig ge stolen is, en dat de bestuurder daarom is doorgereden. Maar dat is niet met zekerheid te zeggen." DONDERDAG 28 APRIL 2016 door onze correspondent Mare Guillet Het is stil op "ftirkse stranden De familie Van Eijk uit Helmond. Yljfg&agx; foto Dreamstime NEW DELHI. Alle mobiele tele foons in India moeten met ingang van 2017 zijn uitgerust met een 'paniekknop.' De regering van het Aziatische land hoopt dat vrou wen zich zo veiliger op straat kun nen begeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3