TO©S Moet toezicht van de provincie niet strenger? Nog geen oplossing voor Vlaams tolplan Sportdinics Delta voor Zeeuws-Vlaamse jeugd Teleurstelling 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Ik heb genoten van Koningsdag. Uw Mening ONEENS paul kusters Dode man in Middelburg Dag van de beroerte Vader laat baby in auto column Willem van Dam De tompouces waren besteld, het koffie zetapparaat pruttel de, de fles oranjebit ter stond klaar op het dressoir. Verwachtingsvol zet te ik mij in een stoel bij het raam, klaar om het hoge bezoek te ont vangen: gepoetste schoenen, een scherpe vouw in mijn pantalon, oranje stropdas omgeknoopt. Slag regens deden het plaveisel glim men, een venijnig windje joeg een eenzame fietser de straat uit. Zou de goede man wel komen, nu hij 't weer zo lelijk vindt? De De oranjebitter staat weer in de kast, de oranje stropdas hangt weer op een knaapje zwarte Mercedes die de hoek om komt, zou de burgemeester daar misschien in zitten? Of in die don- derblauwe BMW? Stilletjes reden ze ons huisje voorbij. Toen de kerktoren twaalf sloeg en de deurbel nog steeds niet had ge- dingdongd, schonk ik mezelf te leurgesteld een oranjebittertje in en vrat ik de hele doos tompou ces leeg. Wéér geen lintje! Op de radio meldde de nieuwslezer dat 2755 goede vaderlanders een ko ninklijke onderscheiding opge speld hadden gekregen. Waarom ik dan niet? Zou het niemand zijn opgevallen dat ik altijd goed ben geweest voor mijn duiven, mijn vrouw, kinderen en kleinkinderen? Was het iedereen ontgaan dat ik altijd braaf voor mijn baas ben geweest en dat ik - toen ik nog heel jong was - oude kranten voor de blin den ophaalde? (Dat ik de ingeza melde kranten naar visboer Roos- sloot bracht in ruil voor een grote zure bom is nooit uitgelekt.) Waarom krijgt iemand die veer tig jaar de kerk schoonveegt of achter het loket van het postkan toor zit wél een onderscheiding en ik niet? Geen teleurstelling bleef me de af gelopen dagen bespaard. Ik had me zeer verheugd op Koningsdag. Maar het kogelkoppen werd afge blazen vanwege het slechte weer, het ooievaarknuppelen ging niet door wegens een tekort aan ooie vaars en in de Staatsloterij had ik ook al niks. De fles oranjebitter staat weer in de kast, de oranje stropdas hangt weer op een knaapje. Volgend jaar beter. Een lintje is iets om trots op te zijn. toosenhenk.nl O KONINSSM® 2016: VEEL INtiOOR-ACTIVITEITEN! Het stoffelijk overschot dat dinsdagavond is gevonden in de Middelburgse wijk Dauwendaele is van een 64-jarige Middelburger. De politie vermoedt dat hij door 'een ongelukkig voor val' om het leven is geko men. Het stoffelijk overschot werd rond 20.55 uur aange troffen in het water aan de Westmede. Politie en brandweer hebben het lichaam uit het water ge haald. De omgeving is toen een tijdje afgezet. Tijdens de Europese dag van de beroerte op ro mei kunnen bezoekers van de weekmarkt in Goes hun bloeddruk en cholesterol la ten meten. Een diëtist van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis geeft advies over gezonde voeding. Ook legt een verpleegkundige uit wat een hersenbloe ding of herseninfarct is. De verpleegkundigen staan van 09.00 tot 16.00 uur op de Grote Markt. Een man heeft op Konings dag zijn baby in de auto achtergelaten, terwijl hij zelf een aantal straten ver derop kranten stond te ver kopen. Dat meldde de politie via het Twitterkanaal van de wijkagenten van de ge meente Reimerswaal. De vader werd door agenten op zijn verantwoordelijk heid gewezen. Volgens de wijkagenten was de baby slechts enkele weken oud. Mensen Aanleiding is de brief die de Raad voor de Financiële Verhou dingen begin deze maand stuur de aan minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken. Als arti kel 12-gemeente wil Vlissingen extra geld uit het gemeentefonds van het Rijk om de begroting rond te krijgen. De Raad advi seert positief, maar uit ook stevi ge kritiek op het toezicht van de provincie Zeeland op het finan cieel beleid en de financieel risi covolle grondexploitaties van de gemeente Vlissingen. De Raad vindt dat de provincie eerder dan in 2015 en meer dwingend had moeten optreden. De VVD wil van het dagelijks provinciebestuur weten of het fi nancieel toezicht op Vlissingen en eventueel ook andere gemeen ten wordt verscherpt of anders wordt ingericht. Ze vraagt of er op korte termijn nog meer onder toezichtstellingen zijn te ver wachten. Naast Vlissingen staat Middelburg al onder preventief toezicht. De Raad voor de Finan ciële Verhoudingen gaat er van uit dat de provincie zijn regierol ten aanzien van de woningbouw oppakt en met de Walcherse ge meenten een realistisch bouw programma afspreekt. De afgelo pen jaren waren er te veel plan nen voor nieuwe woningen, on danks de huizencrisis en de krimp van de bevolking. De Vragen van WD over controle provincie op financiën en grondexploitatie van Vlissingen VVD vraagt of op dit punt al ac tie is ondernomen en hoe het zit met andere regio's in Zeeland. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat erkende dinsdag in de PZC dat het toezicht op de bouwplan nen dwingender had gekund. Hij bestreed dat de provincie eerder had kunnen ingrijpen in de fi nanciën van Vlissingen. Dat kan pas als zich een tekort op de be groting aftekent. Minister Schultz antwoordt dat op vragen van de PvdA-Kamerle- den Joyce Vermue en Duco Hoog land. Die vinden dat er - als Vlaanderen kilometerheffing in voert - een oplossing moet ko men voor Zeeuwen die voor werk of opleiding naar België rei zen. Maar Schultz zegt dat nog niet toe. Ze wijst erop dat Vlaan deren nog geen concrete plan nen heeft voor een kilometerhef fing. Laat staan dat al bekend is wanneer dat wordt ingevoerd. Ook is er nog geen politiek ak koord tussen de drie Vlaamse ge westen om gezamenlijk een kilo meterheffing voor auto's in te voeren. Schultz wijst de PvdA erop dat 'de tolheffing in de Wester- scheldetunnel noodzakelijk was om de financiering van de tun nel rond te krijgen'. „Door de for se rijksbijdrage aan deze tunnel betalen de gebruikers niet meer dan destijds voor de veren", al dus de minister. „De provincie Zeeland stelt als eigenaar de ta rieven vast. Zeeuws-Vlamingen kunnen de Westerscheldetunnel ontwijken, door te kiezen voor een route door België. Indien Bel gië een heffing invoert voor per sonenvoertuigen, zal dit per huis houden en afhankelijk van die heffing een kostenafweging zijn, welke route dan te verkiezen is", schrijft Schultz aan de Kamer. TERNEUZEN. Bijna 130 Zeeuws-Vlaamse kinderen doen komende maandag mee aan een sportdag die energiebedrijf Delta op touw zet in Terneuzen. In de regio maken 450 kinde ren gebruik van het jeugdsport fonds van Delta. Ruim een derde heeft zich aangemeld voor de sportdag in sporthal De Vliegen de Vaart. De kinderen kunnen zich maandag uitleven in drie cli nics die ze vooraf moesten selec teren. Het programma biedt freestyle, BMX (fietsen), voetbal, basketbal, dans, korfbal en ten nis. Delta voert dit jaar de actie 'in het zonnetje', waarbij ze elke maand voor een specifieke doel groep een activiteit organiseert danwel mensen een presentje aanbiedt. In februari hield Delta al een soortgelijke sportdag in Goes. Daar kwamen zo'n 170 kin deren op af. Een ander initiatief van Delta is ouderen rijvaardig maken op de digitale snelweg. Daarvoor loopt er dit voorjaar een proef in Goes, waarbij scholieren oude ren wegwijs maken op de com puter, smartphones, tabiets en het internet. Vier basisscholen uit Goes en omliggende dorpen doen mee. 393 reacties EEN &A6 NIET KUNNEN STAAN» ZITTEN OF LISSEN» IS t>US HEEL NORMAAL NA HET SPIJKERZITTEN MIDDELBURG GOES www.dagvandeberoerte.nl. REIMERSWAAL VLISSINGEN Project Naptime in the USA in première De film 'Project Naptime in the USA' gaat op donder dag 26 mei in première in Cine City in Vlissingen. De twee vrienden Mischa Sigtermans en Wijnand Huis uit Vlissingen reisden afgelopen september zon der geld, telefoon en etens waren door de Verenigde Staten. Hun avonturen wer den vastgelegd met de ca mera. Kaarten zijn verkrijgbaar via cinecity.nl. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De Statenfractie van de VVD is er niet gerust op dat het provinciebestuur optimaal toezicht houdt op de financiële si tuatie van de Zeeuwse gemeen ten. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. Als Vlaanderen kilome terheffing invoert, gaat minister Melanie Schultz van Infrastruc tuur praten met haar Vlaamse col lega over de mogelijke gevolgen voor Zeeland. door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2