NEDERLAND IN WOU PZC Franca Treur wil er weer bij horen CULTUUR SHOW 29 In de bundel 'X&Y' laat Franca Treur haar personages worstelen met wanhoop en eenzaamheid. Meer dan 12 uur uniek archiefmateriaal BESTEL SNEL VIA PZC.NL/WEBWINKEL AMSTERDAM. Ze ziet alles. Panieke rige pogingen om de boel recht te zetten. Spelletjes die worden ge speeld om gezichtsverlies te voor komen. Gemanipuleer. Franca Treurs onlangs verschenen bun del X&Y, een verzameling van zeer korte verhalen die eerder versche nen in NRC Handelsblad, zit even vol slinkse als stuntelende types. Ze tinderen, proberen mannelijk over te komen, beginnen ten dode opgeschreven relaties. Maar ze plaatst zich niet bóven deze mensen of situaties, haast ze zich te zeggen. Ze zegt liever niet dat ze 'alles maar aanschouwt van af de zijlijn', of dat ze uiteindelijk 'een buitenstaander is die enkel observeert'. Diepe zucht. „Je leest in elk schrijversinterview dat schrijvers altijd aan de rand staan, ze zijn altijd buitenstaanders. Dat ben ik natuurlijk ook", zegt ze, voorzichtig lachend. „Ik héb ook geen echte baan, zit soms hele da gen binnen." Treur debuteerde in 2009 met Dorsvloer vol confetti. Het werd een bestseller, met 150.000 ver kochte exemplaren, die vijfjaar la ter werd verfilmd. Hoewel de ro man niet zo autobiografisch is als volgens Treur vaak wordt gedacht, groeide zij net als de hoofdper soon Katelijne op in een strengge- lovig boerengezin in Meliskerke. Ook daar was ze, net als Katelijne, een buitenstaander. „Mijn broers praatten nauwe lijks met mij. Ze waren vooral be zig met boerendingen waarmee ik me als meisje niet echt mocht be zighouden. Er waren weinig prik kels: we hadden geen radio, tv, films, woonden buiten het dorp. Ik had ook niet echt speelkame raadjes." Best eenzaam, ja. „Ik las steeds maar dezelfde boeken." Het grote voordeel, maar dat bleek pas decennia later: ze had veel tijd al les en iedereen in de gaten te hou den. Ze leerde erdoor observeren. „Ik ben opgevoed met een doel in mijn leven. Toen ik brak met het geloof, viel dat doel weg. Er kwam een tijd niets voor in de plaats en dat voelde leeg. Totdat ik ging schrijven en dat zoeken onderdeel werd van mijn werk. Ik zoek antwoorden die voor eens en altijd zijn. Die heb ik nog steeds niet gevonden. Het is alsof er alleen voorlopige antwoorden bestaan. Soms heb ik het gevoel dat ik me te stellig heb uitgelaten over het geloof." „Ik was helemaal niet van plan Dorsvloer vol confetti te schrijven. Ik was bezig met een ander ver haal. Ik dacht dat ik klaar was met dit onderwerp. Wanneer ik met mijn ouders over mijn breuk met het geloof sprak, werd het meteen emotioneel. Daar had ik helemaal geen zin in. En dan komt er toch zo'n boek. Toen dat er was, dacht ik: Zo. Nu is het afgelopen met dat geloof. Maar dat is het eigenlijk nog steeds niet." „Ik merk dat het een groter deel van mijn identiteit is dan ik had gedacht. Had gewild, en had ge hoopt misschien ook wel. Het is niet zo makkelijk zomaar te zeg gen dat je daar klaar mee bent. Ik had er echt een aversie tegen ge kregen. En die aversie is eigenlijk een soort zelfhaat. Daar probeer ik nu mee om te gaan. Daarbij zijn er mensen die mij nog altijd dier baar zijn en in die wereld zijn ge bleven. Ik geloof niet in een god met een boek die vertelt hoe het moet zijn. Maar zij geloven dat wel. En ik zou ze nooit dom kun nen noemen. Tot mijn tweeën twintigste heb ik dat allemaal ge loofd. Ik vind het moeilijk afstand van ze te nemen." „Misschien niet. Het zou kunnen dat ik een manier zoek ze weer in mijn leven te kunnen opnemen. Het gaat er natuurlijk om respect te hebben voor gelovige menin gen." Ze gaat rechtop zitten. Felle blik, luidere stem. „Maar ik heb niets met de consensusmanier." Ze vertelt over discussieavonden na het verschijnen van haar boek. „Ik was de enige die niet geloofde, vertegenwoordigde in mijn eentje het ongelovige geluid. De ge spreksleiders wilden altijd een conclusie waarmee we allemaal naar huis konden. Dat begreep ik nooit. Waarom mocht het verschil er niet zijn?" Ze is even stil. Aar zelt. Neemt een slokje van haar cappuccino. „Het is soms heel ver moeiend om altijd maar degene te moeten zijn die het anders doet. Ik heb geen baan en geen gezin: daardoor ben je binnen de samen leving ook een beetje een uitzon dering. Daar heb ik genoeg van." WERELDOORLOG DONDERDAG 28 APRIL 2016 door Caroline van Keeken De personages in jouw verhalen zoe ken naar iets dat groter is dan hen zelf. Schrijf jij omdat je iets wilt uit zoeken? Hoe bedoel je? Hoe ben je daar nu mee bezig? Moet dat dan? Franca Treur - X&Y. Prometheus, 12,50 euro. "Nederland in de Tweede Wereldoorlog" bevat unieke verhalen en beelden van Nederland tijdens deze allesomvattende oorlog Nooit eerder werd er zo specifiek gekeken naar de rol van Nederland in de oorlog en hoe de overheersing van de Duitsers ervaren werd. Een zeer complete box voor iedere liefhebber van de Nederlandse geschiedenis! 12 dvd's vol originele archieffragmenten en uniek materiaal Inclusief de documentaire Nederland Bevrijd en de serie Oorlogsgeheimen Speciale aanbieding, nergens goedkoper Bestel deze unieke dvd-box, nu van 46r99 voor slechts 29,99 Franca Treur, schrijfster van de verhalenbundel 'X&Y'. foto Thomas Langdon KEDE pOORLOG (0 1945 i NEDERLAND IN DE 5nSmr=TWEEDE 1940 -1945 »OÖJ SSM" f O O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29