De Tweede Wereldoorlog als bron van vermaak Hoofdrol Sylvia Hoeks in 'Blade Runner 2' 27 Tineke de Nooij krijgt plantsoen Rooijakkers tekent bij AVROTROS Oud-presentatrice Tineke de Nooij heeft een naar haar ver noemd plantsoen in Hilversum. Aanleiding daarvoor was haar 75e verjaardag gisteren. Het plant soentje ligt op het Media Park. Presentator Art Rooijakkers heeft een nieuw contract getekend bij AVROTROS. Hij verbindt zich voor twee jaar exclusief aan de omroep. Rooijakkers blijft een aantal programma's presenteren die hij nu ook al doet, zoals Wie Is De Mol en Het Beste Brein. Daar naast gaat hij nieuwe program ma's voor de omroep ontwikke len. Eerder maakte Rooijakkers programma's voor AT5 en Net5. In 2011 tekende hij zijn eerste con tract bij de AVRO. Rooijakkers zegt bijzonder blij te zijn met de hernieuwde samenwerking. Toen hij in 2002 een be zoek aan Auschwitz bracht, zag fotograaf Ro ger Cremers (Susteren, 1972) in een van de gaskamers een dikke Amerikaanse toerist met een T-shirt waarop 'Laugh is an or der' stond: lachen verplicht. Toen hij de foto jaren later terugvond, werd hij erdoor aan het denken ge zet: is de Tweede Wereldoorlog een toeristische attractie gewor den? Het betekende het begin van een steeds verder uitdijende serie over de manieren waarop vandaag de dag met de Tweede Wereldoor log wordt omgegaan. Cremers' zoektocht voerde hem kriskras door heel Europa. Met zijn oude Rolleiflex fotogra feerde hij herdenkingen, evene menten, vergeten plekken, opgra vingen en monumenten; vetera nen, neonazi's en jongens en meis jes die de oorlog zelf niet hebben meegemaakt en andere, lossere manieren zoeken om de herinne ring aan de Tweede Wereldoorlog levend te houden. Daarbij ver vaagt de grens tussen herdenking en belevenis, tussen herinnering en vermaak: begraafplaatsen wor den tegenwoordig ook als theater decor gebruikt. De fotograaf volgde een team amateurarcheologen ver buiten de bewoonde wereld op de steppen bij Wolgograd, op zoek naar de res ten van duizenden soldaten die zijn gesneuveld bij de slag om Sta lingrad. Hij fotografeerde ook in een enorm monumentencomplex in Wolgograd, waar Sovjet-oor- logsliederen uit luidsprekers schal len om de beleving te vergroten. Cremers keerde ook terug naar Auschwitz, waar hij twee Hon gaarse sporters in knalrode trai ningspakken vastlegde. Ze staan broederlijk naast elkaar om een fo to te maken van het kamp, dat in 2015 met 1,72 miljoen een record aantal bezoekers trok. Het is een typerende foto: alledaags, een tik je vervreemdend. De reeks over toerisme in Auschwitz leverde Cremers in 2009 de eerste prijs op in de categorie Arts and Entertain ment van de World Press Photo. Tijdens de jaarlijkse reünie van oud-SS'ers in een kerkje bovenop een berg in de Oostenrijkse deel staat Karinthië bracht zijn nieuws gierigheid hem in gevaar. Cre mers was er op de bonnefooi naar toe gegaan, legde iemand van de organisatie in grote lijnen zijn pro ject uit en kreeg toestemming om te fotograferen. Toen hij zijn foto had, werd hij opeens tegen de muur gedrukt door een groepje neonazi's met kale koppen, ta toeages van doodskoppen in hun nek, zonnebrillen en bomber- jacks. Er ontstond een opstootje, maar Cremers wist te ontsnap pen. Alleen door het bos de berg aflopen zag Cremers niet zitten, dus hij vroeg een aanwezige televi sieploeg om hulp. Hij mocht in hun reportagewagen mee de berg af. Beneden stapte hij direct in zijn auto en reed hij net zo lang door tot zijn tank leeg was. Met haar hoofdrol kan Hoeks een belangrijke stap zetten in haar in ternationale filmcarrière. De actri ce, bekend uit de tv-series Over spel en Bloedverwanten en de films Tirza en De Bende van Oss, speelt al jaren filmrollen in het buiten land, maar een dragende rol in Bla de Runner 2 - met Harrison Ford als haar tegenspeler - zou haar sta tus als filmster wel eens een enor me impuls kunnen geven. Over het vervolg op de onverval ste klassieker Blade Runner is al ja ren gespeculeerd. De originele sciencefictionfilm over de jacht op opstandige robotten wordt als een van de beste uit het genre be schouwd, hoewel regisseur Ridley Scott veel problemen had met zijn filmmaatschappij en verschillende versies uitbracht. De film maakte van Rutger Hauer, die de robot Roy Batty speelt, een wereldster. Zijn sterf scène, waarvoor de acteur zelf aan zijn indrukwekkende epiloog mee schreef, is een iconische en veel ge citeerde scène uit de filmgeschie denis. Over haar aandeel in de nieuwe film mag Hoeks van de producen ten nog niets zeggen. Het scenario wordt angstvallig geheim gehou den. Wel staat vast dat zij een hoofdrol speelt, misschien - net als Hauer destijds - als mutant. Producers Andrew Kosove en Broderick Johnson zijn zeer ge charmeerd van Hoeks. „Zij is een talent met een grote uitstraling. Zij heeft veel gevarieerde rollen op haar naam staan. Zij past per fect in de cast van deze film." Niet alleen met Harrison Ford die terugkeert als de robot jager Deckard, heeft de film een sterke cast. Er zijn rollen voor Robin Wright (Claire Underwood uit House of Cards), Ryan Gosling Dri veen Dave Bautista (schurk uit de film SPECTRE Hoeks is razend enthousiast over haar rol: „Het voelt extra bijzon der dat opnieuw, 34 jaar nadat de eerste Blade Runner uitkwam, een Nederlandse acteur meedoet. Ik ben enorme fan van het origineel en van de rol die Rutger speelde." Met Blade Runner 2 lijkt ze ein delijk in Hollywood door te gaan breken. Willemijn Tuip, Hoeks' agent, reageert opgetogen: „Sylvia dankt deze rol aan haar talent en doorzettingsvermogen. Zij heeft al vaker auditie gedaan voor pro ducties van Warner Bros. Dat le verde niet meteen iets op, maar de ze filmmaatschappij is haar wel blijven volgen. Vandaar dat haar naam opdook toen zij iemand zochten voor Blade Runner 2." DONDERDAG 28 APRIL 2016 echt leuk' door Jan Pieter Ekker Fotograaf Roger Cremers trok Euro pa door op zoek naar de manieren waarop we de Tweede Wereldoor log levend houden. In het verzets museum is het resultaat te zien als World War Two Today. Toeristen in Wolgograd, waar Sovjet-oorlogsliederen uit luidsprekers schal len om de beleving te vergroten, foto Roger Cremers De expositie World War Two Today van Roger Cremers is t/m 25 september te zien in het Verzetsmuseum in Am sterdam. www.verzetsmuseum.org Vlnr. Sjaf, Edson, Mella, Jerr en Ems. Desiree Schippers door Ab Zagt LOS ANGELES. Sylvia Hoeks speelt een hoofdrol in de sciencefiction film 'Blade Runner 2', de opvolger van de klassieker uit 1982. Onder meer door deze film werd Rutger Hauer een wereldster. Sylvia Hoeks krijgt een hoofdrol in 'Blade Runner 2'. foto Femke Boemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27