Resultaten Student Company worden vandaag aan minister overhandigd 22 Olieprijs blijft maar stijgen Qatar wil meer macht bij VW De ondernemende types zitten later ook minder zonder werk, blijkt uit een studie van de TU Eindhoven. Droombaan voor Elisa De prijs van Amerikaanse ru we olie is gisteren voor het eerst sinds november boven de 45 dollar per vat gekomen. Dat is een gevolg van minder voor raad in de VS en een positief be richt van de Wereldbank. Qatar wil een zetel in het presi dium van Volkswagen. Het staatsinvesteringsfonds van het emiraat is een belangrijke aandeelhouder. Het land wil uitbreiding van het presidium, en eist een van de zetels op. Het lesprogramma Student Com pany van de stichting Jong Onder nemen voor mbo-, hbo- en univer sitaire studenten is een belangrij ke steun in de rug gebleken bij het betreden van de arbeidsmarkt. Tot die conclusie komen onderzoe kers van TU Eindhoven. Het rap port wordt vandaag aangeboden aan minister Jet Bussemaker van Onderwijs. De stichting Jong On dernemen werd 26 jaar geleden op gericht door de ondernemers clubs VNO-NCW en MKB Neder land in samenwerking met ABN AMRO. De circa 90.000 studenten die deelnamen aan het programma Student Company vinden dat ze meer zelfvertrouwen hebben ge kregen en makkelijker zelf proble men kunnen oplossen. Verder zijn de oud-studenten van mening dat hun creativiteit is verbeterd en dat ze meer initiatief tonen. Ook zeg gen ze over een groter netwerk te beschikken na het programma, dat eerder ook wel mini-onderne ming werd genoemd. Dertig jaar De onderzochte groep studenten is gemiddeld dertig jaar oud en volgde zo'n tien jaar geleden les sen in praktisch ondernemer schap. Kritiek hebben de oud-studenten ook. Veertien procent van de ex-deelnemers is helemaal niet zo enthousiast over het lesprogram ma. Verder valt op dat deelnemers niet meer verdienen dan mensen die in hun studententijd het les programma niet hebben gevolgd. Beide groepen nemen gemiddeld per maand 2.850 euro bruto mee naar huis. Het onderzoek kan bovendien niet aantonen of het lesprogram ma Student Company tot meer on dernemers heeft geleid. Het doel van de stichting is vooral het kwe ken van vaardigheden en een on dernemende houding zodat jonge ren zich beter kunnen redden op de arbeidsmarkt. Toch noemt Erik Stam de recente evaluatie 'een waardevol onder zoek'. Hij is hoogleraar Economie Ondernemerschap aan de Uni versiteit Utrecht. „Een opmerkelij ke uitkomst is dat er niet veel on dernemers uit zijn voortgekomen. Maar dat zou ook ouderwets den ken zijn." Groei Volgens Stam draagt 'onderne mend werknemerschap' veel bij aan de groei van een bedrijf en de welvaart voor de samenleving. „En zelfs meer dan het gemiddel de zelfstandig ondernemerschap. We zien dat vaardigheden als ini tiatief tonen en creativiteit belang rijk zijn. Dit studieprogramma legt hier juist de nadruk op." Stam kan niet verklaren waarom de salarissen in beide groepen ge middeld even hoog zijn. „Je ver wacht dat studenten die de lessen hebben gevolgd, eerder leidingge vend werk gaan doen en dus per saldo meer gaan verdienen. Wel licht komt dat later nog." Businessplan ABN AMRO stond met werkgever sorganisaties jaren geleden aan de wieg van Student Company. „De bank wilde daarmee een bijdrage leveren aan het ondernemerschap. En dat blijven we doen. Zo helpen we de halve finalisten met hun bu sinessplan", vertelt Marian van Soest. Zij houdt zich als manager bij de bank onder meer bezig met de werving van talent. „Het onder zoek wijst precies op de eigen schappen waar wij ook naar kij ken als we jonge mensen zoeken. Succesvolle medewerkers zijn on dernemend. Ze zijn actiegericht en gaan door, ook als ze eerst nee te horen krijgen. Studenten die een jaar lang een mini-onderne ming hebben gehad, zijn bijvoor beeld ook gewend om te netwer ken. Ook binnen een grote organi satie is dat nodig om dingen voor elkaar te krijgen. En ze nemen ini tiatief, door een oplossing aan te kaarten als ze zien dat iets beter kan." De stichting Jong Onderne men verzorgt lesprogramma's voor ruim duizend scholen, in het basis- en middelbaar onderwijs enaan mbo-opleidingen. Het on- De studenten die deelnamen aan het programma vinden dat ze meer zelfvertrouwen hebben gekregen derzoek van de TU Eindhoven richt zich op het lesprogramma Student Company aan instellin gen voor mbo, hbo en universitei ten. De afgelopen 25 jaar hebben bijna negentigduizend studenten aan mbo, hbo en universiteit hier aan meegedaan. De uitgebreide antwoorden zijn gelegd naast ant woorden van een in grootte en achtergrond vergelijkbare onder zoeksgroep die het programma niet heeft gevolgd. Ondernemende studente Elisa van Vugt (25) heeft haar droom baan op het Europese hoofdkan toor van Nike in Hilversum. Ze is verantwoordelijk voor alle com municatie met de winkels in heel Europa. „Ik heb veel geleerd van onze Student Company Greeny Games. Samen ontwikkelden we het bordspel Greeny voor kinde ren van 8 tot 12 jaar, over wat je als kind kunt doen voor het mi lieu. We bedachten het zelf en maakten een ondernemingsplan. Het spel is eerst aan een paar win kels verkocht. Later wilde Inter- toys het graag hebben. Dat heeft ons een aardig zakcentje opgele verd. En nog veel meer: fouten durven maken, samenwerken, plannen, strategisch denken. Ik heb daar nog steeds veel aan. Ik stap makkelijk op anderen af om samen het werk beter te maken. Ik durf initiatief te nemen of een presentatie te geven. En ik denk graag na over kansen waarbij crea tiviteit en innovatie centraal staat. Werken bij een multinatio nal als deze is een droombaan. Misschien wil ik later wel een ma- nagementrol, al heb ik nog geen idee of ik daar goed in zal zijn. Ik heb geleerd groot te denken." Economie Sneller een baan voor de actieve student door Bart van Eldert Elisa van Vugt op de Nike cam pus in Hilversum. foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22