mg. ^esmnsssm Kittel laat op heuvelachtig parkoers zien over vormcrisis heen te zijn Britse wielerbaas stapt op na beschuldigingen Bij terugkeer John Degenkolb in peloton aangrijpend verslag over crash Giant SPORT 21 Journalist Nick Klaessens was er in januari bij toen zes wielrenners door een auto geschept werden. Zijn relaas. Met een team van het magazine Vogue Man ben ik in het Spaanse Calpe om Tom Du- moulin te intervie wen. Bij hoge uitzondering mag ik tij dens een training in de volgauto van de Zweedse trainer Mattias Reek ach ter de renners van Giant-Alpecin, ver deeld over drie groepen van zeven, aan rijden. Rond half twee gaat het er fel aan toe bij een sprintsessie. Ra mon Sinkeldam, de Duitsers John De genkolb en Max Walscheid, de Deen So ren Kragh Andersen en de Frans man Warren Barguil zitten elkaar zo op te naaien over wie de laatste van vier krachtmetingen won, dat er een vijfde aan te pas moet komen. Degen kolb wint en dat zal de rest, onder wie ook de Zweed Fredrik Ludvigs- son en de Amerikaan Chad Haga, aan moeten horen onderweg naar het ho tel, waar de lunch op hen wacht. Mattias Reek en ik rijden achter de groep-Degenkolb aan naar het hotel. Hij vertelt waarom deze omgeving in het zuiden van Spanje zo ideaal is voor trainingen. „Het is hier nooit druk op de weg met auto's. En er zijn- veel lange rechte stukken, waardoor we goed kunnen monitoren en me ten." Vol op de rem Het is net na tweeën als we op een paar kilometer buiten het dorpje Be- nigembla de hoek omrijden. Mattias trapt vol op de rem. Er staat een auto met de neus naar ons toe op onze helft van de weg! Hij heeft duidelijk iets geraakt. De voorruit aan de be stuurderskant is versplinterd en inge deukt. Dan pas zien we een fiets ge vouwen onder de auto liggen. We sprinten om de auto en zien de rava ge. Verspreid over twintig, dertig me- 3® T - - - ter liggen zes renners. Kermend van de pijn. Het is niet langer dan een mi nuut daarvoor gebeurd. Warren Barguil ligt het verst van de auto vandaan, maar los van het ge kerm, lijkt hij oké. Barguil kijkt naar beneden, waar Degenkolb in de grep pel ligt. Die heeft een diepe snee in zijn bovenbeen en er ligt veel bloed onder hem. Hij is klaarwakker en huilt. Hij lijkt niet in de gaten te heb- 'Wielrennen is een mooie sport, maar we hoeven er niet voor te sterven' ben dat zijn linker wijsvinger naast zijn hand bungelt. Verderop zit Max Walscheid rechtop. Lekker laten zit ten. Ook Fredrik Ludvigsson lijkt in orde. Ik ren naar de twee renners het dichtst bij de auto. Chad Haga zit naast de roerloze Ramon Sinkeldam. „Praat met hem! Hij mag niet in slaap vallen." De focus ligt zo op Ramon dat ik pas minuten later doorheb dat Haga er het ergst aan toe is. In zijn hals zit een gapend gat ter grootte van een rijksdaalder. In een reflex ga ik achter hem zitten met mijn benen om hem heen. Met een vestje duw ik op de wond in zijn nek. „Wat is er gebeurd?", vraagt Chad. Met tussenpozen van tien seconden stelt hij vragen. Steeds dezelfde, als het mantra van een goudvis. „Is ieder een oké?" „Wie reden er met me mee?" „Ramon, ben je oké?" „Wiel rennen is een mooie sport, maar we hoeven er niet voor te sterven." „Wat is er gebeurd?" Helikopter Intussen zijn er vijf ambulances gear riveerd en wordt de schade opgeno men. Een arts schrikt als hij Chad ziet. Hij belt direct. Ik meen het woordje 'helikopter' te horen. „Is het zo slecht?", stamelt Chad. Ik stel hem gerust, maar weet dat de vraag zo weer komt. De huid rond zijn mond is een soort pulp, zijn rechter oogkas is een grote zwelling met een bijna perfect getekende blauwe oogscha duw. Verderop schreeuwt Walscheid naar ambulancebroeders dat Degen kolb weg moet. Omdat die vinger an ders echt een probleem wordt. „Alsje blieft, neem hem mee!" „Ben jij chris ten?", vraagt Chad. We zitten al twin tig minuten zo. Chad doet een gebed, ik herhaal maar wat-ie zegt. Na drie zinnen is hij al vergeten dat hij het aan het doen was. Mattias hurkt naast ons en houdt de handen van Ramon en Chad beet. Chad wordt op een brancard getild en vliegt met de helikopter naar Ali cante. De rest wordt één voor één naar een ziekenhuis in Dénia gere den. Het heeft een uur en drie kwar tier geduurd. In de auto naar het ho tel zegt Mattias: „Ik ga zo met alle ren ners praten in het hotel. Misschien moet je daar ook even bij zitten. Denk dat het goed is voor je." Ook de beklimming en afdaling van de Col de Etroits (tweede ca tegorie) werd geschrapt. In plaats van de geplande 167 kilometer legden de renners iets meer dan 100 kilometer af naar Moudon. Kittel won de sprint nadat hij door vier ploeggenoten in de laat ste kilometers naar de streep werd geleid. De Duitser counter de in de finale zelf een aanval van de lokale favoriet Michael Al- basini (Orica), maar wat de zege vooral bijzonder maakte voor Kit tel was het heuvelachtige par koers. Hij keerde aan het begin van het seizoen in het shirt van zijn nieuwe ploeg terug in het pe loton, nadat hij door ziekte en een vormcrisis een rampjaar be leefde bij Giant-Alpecin. Ander halve maand geleden in Parijs- Nice moest Kittel nog elke keer lossen wanneer het licht bergop ging. Inmiddels is hij wel in staat aan te haken op geaccidenteerd terrein. „Deze winst is speciaal. Hier winnen zal mij niet veel ge beuren, want deze race is niet op mijn lijf geschreven. Er staan veel klimmers en klassementsrenners aan de start. Ik ben hier vooral om te werken aan mijn conditie", vertelde hij met het oog op de aanstaande Giro. „Het was in mijn voordeel dat die eerste klim werd geschrapt en gelukkig kon ik er daarna aan blijven hangen." MANCHESTER. De technisch direc teur van de Britse wielerbond is gisteren opgestapt. Shane Sutton deed dat nadat hij ervan beticht was discriminerende uitspraken te hebben gedaan. British Cycling had de Australiër al voorlopig ge schorst en een onderzoek inge steld. Sutton ontkent alle beschul digingen en zegt volledig mee te werken. In een verklaring laat Sutton we ten dat hij een afleiding is gewor den voor de sporters die zich voor bereiden op de Olympische Spe len. „Het is om deze reden dat ik, nadat ik met vrienden en familie heb gesproken, heb besloten dat het in het belang van het Britse wielrennen is dat ik terugtreed als technisch directeur." Volgens de Daily Mail zou hij de paralympische sporters 'gimps' en wobblies" (mankepoten en kreupe len) hebben genoemd. „We moch ten blij zijn als we werden getole reerd. Anderen mochten niet op de baan en kregen geen tijd om zich voor te bereiden op wedstrij den", zei Darren Kenny, die zes maal goud won op de Paralym pics. De beschuldiging kwam een paar dagen nadat baanwielrenner Jessica Varnish de technisch direc teur had beschuldigd van seksis me. Volgens Varnish zou hij heb ben gezegd dat ze „moest vertrek ken en een baby moest krijgen". DONDERDAG 28 APRIL 2016 'Het is hier nooit druk...' W t J a t ma. I l imj-aBH 3 -V* -• Chad Haga wielrenner Giant-Alpecin Verwrongen fietsen en uit hun houder gelanceeerde bidons op de plek van het ongeluk in Zuid-Spanje. foto Informacion door Daan Hakkenberg MOUDON Etixx-wielrenner Marcel Kittel heeft de eerste rit in lijn van de Ronde van Romandië op zijn naam geschreven. De organisa tie besloot 's ochtends de etappe in te korten omdat er sneeuw op het parkoers in het Franstalig deel van Zwitserland lag. 6 Klassementsleider Ion Izagirre houdt een voorsprong van zes seconden op Tom Dumoulin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21