Zelfs de föhn is taboe in straatarm Venezuela it Aarde is stuk groener, dankzij uitstoot C02 Kleine aandeelhouders zien hun schoon kans op 14 NIEUWS Op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van AEX-bedrijven zijn de hapjes gratis en ligt de macht even bij de kleine aandeelhouder, vaak een oudere man. De synchronisatie gaat mis, beeld en geluid lopen niet gelijk De bijna drie miljoen Ve nezolaanse ambtena ren hoeven de komen de maand alleen nog op maandagen en dinsdagen te werken. Ze krijgen wel gewoon be taald. Met de maatregel hoopt de regering stroom te besparen. Want het land kampt met een groot tekort aan elektriciteit. Presi dent Nicolas Maduro besloot eer der al om de stroomvoorziening el ke dag in het hele land vier uur uit te schakelen. Vrouwen kregen zelfs het verzoek hun haar alleen te föhnen voor speciale gelegenhe den. „Ze zien er ook mooi uit als ze hun vingers door hun haar ha len en het daarna laten drogen", al dus de president. Winkels zijn verplicht korter open en moeten zelf voor genera toren zorgen. Er zijn extra nationa le feestdagen ingesteld. De klok is een half uur vooruit gezet om opti maal te profiteren van het dag licht. Maduro's voorganger Hugo Chavez had de tijdzone juist inge steld zodat kinderen niet meer in het donker naar school hoefden. President Maduro wijt het elek triciteitstekort aan de extreme droogte in het Latijns-Amerikaan se land. Vanwege het klimaatver schijnsel El Nino zit nauwelijks nog water in het Guri-stuwmeer, waar zeventig procent van alle stroom in het land wordt opge wekt. „We wachten tot het weer gaat regenen en tot die tijd probe- ren we de problemen zoveel moge lijk te beperken", aldus Maduro. De bevolking mort. Chavez be loofde in 2010 al verbetering. Maar het stroomnet is nog altijd sterk verouderd. Nieuwe centrales zijn niet gebouwd. De stroomcrisis is niet het eni ge probleem. De economie van het land ligt compleet op zijn gat. Venezuela draait bijna volledig op de olie-export. Maar de prijzen zijn zo laag dat de inkomsten sterk zijn teruggelopen. De infla tie is inmiddels de hoogste ter we reld. In weinig landen is zoveel misdaad als in Venezuela. Simpele producten als wc-papier en melk zijn nauwelijks te krijgen en daar door peperduur. De in Venezuela populaire comédienne Jean Mary Curro schreef op twitter 'Een nieu- Simpele producten als wc-papier en melk zijn in Venezuela nauwelijks te krijgen en daardoor peperduur we tijdzone: uren zonder licht. Uren zonder water. Urenlang in de rij bij de winkel. Uren vol tele visietoespraken van de president.' President Maduro ligt al een tijdje overhoop met de oppositie. Die won de verkiezingen vorig jaar en sleutelde direct een wets voorstel in elkaar om zeventig poli tieke gevangenen vrij te laten. Maar het Hooggerechtshof, dat op de hand van Maduro is, maakte korte metten met die amnes tiewet. Tegenstanders van Maduro verzamelen nu handtekeningen voor een referendum over de vraag of de presi dent moet worden af gezet. Ondertussen glijdt het land on der Maduro steeds verder af. Zichzelf moed in drinken is geen optie voor de Ve- nezolanen. Wegens een acuut tekort aan import gerst moet de belangrijkste bierbrouwer zijn productie van af morgen stopzetten. BOSTON. De uitstoot van CO2 door de industrie, het verkeer en de verwarming van huizen heeft er toe geleid dat de aarde een stuk groener is geworden. Vooral de bomen kregen beduidend meer bladeren, concluderen de weten schappers na het bestudeerden van satellietbeelden en op basis van computermodellen. Volgens het team van internatio nale onderzoekers namen alle bo men en planten tussen 2003 en 2012 zo'n vier miljard ton aan kool dioxide op. Een deel daarvan wordt weer omgezet in zuurstof. Daarmee is de begroeiing onmis baar voor het leven op aarde. Door grootschalige kap van het re genwoud is de hoeveelheid groen in het Amazonegebied, op Suma tra en Borneo in rap tempo ge slonken. Maar in zuidelijk Afrika, Australië, Rusland en China komt er juist nieuw bos bij. Dat zou on geveer de helft van het koolstof- verlies van de ontbossing in de tropen compenseren. Ondanks de florerende vegetatie moet de C02-uitstoot drastisch naar beneden, waarschuwen de onderzoekers in het wetenschap pelijke tijdschrift Nature Climate Change. Want de voordelen we gen niet op tegen de nadelen van het broeikasgas. Er zit nu zoveel CO2 in de atmosfeer dat het kli maat er door van slag is geraakt. De frisdrank is van Lip ton, de ijsjes zijn van Ben Jerry's. Op zijn Rotterdamse hoofd kantoor aan het Wee na verwelkomt Unile ver zijn aandeelhouders uiteraard met versnaperingen uit de eigen merken- portefeuille. „Goedemiddag allemaal", zegt bestuursvoorzitter Paul Polman vriendelijk. „Ik hoop dat de lunch u heeft gesmaakt." In de zaal luistert Henk Rienks aan dachtig toe. Ieder voorjaar bezoekt de Amsterdammer tot wel 25 algemene aandeelhoudersvergaderingen, AVA's in beleggerstaai. „Voor grote aandeel houders maakt een bestuursvoorzitter altijd tijd vrij, maar als kleine belegger is dit de enige mogelijkheid om ie mand als Polman of Herna Verhagen van PostNL - een ceo met een toren hoog salaris - een vraag te stellen. Die kan zich hier niet verschuilen en moet antwoord geven." Van die kans maakt de Amsterdam mer gebruik. „Ik probeer altijd een goe de vraag te bedenken." Rienks is de enige niet: bij zowel Unilever, PostNL, KPN, Philips, Ahold als andere AEX-bedrijven zit de zaal vol met tien tallen kleine aandeelhouders. Wat op valt: bijna allemaal zijn het senioren van zestig, zeventig tot ver in de tach tig jaar. Aandeelhoudersvergaderingen Wat opvalt: bijna allemaal zijn het senioren van zestig, zeventig tot ver in de tachtig jaar KPN stuurt tegenwoordig ook de klantenservice naar de vergadering van beleggers lijken hun favoriete voorjaarsuitje. De mannen hebben het geld en de tijd. „Ik ga ieder jaar, het is heel gezellig, iedereen kent me", zegt de 81-jarige Fred Heinemann uit Den Haag. Eerder was hij al bij PostNL en KPN. „De happen zijn bovendien pri ma, na afloop is er altijd een borrel." De aanwezigheid van zoveel senioren maakt de AVA voor iedere ceo een tric ky aangelegenheid: vragen over cash flows, EBITDA's en netto marges kun nen ze dromen, stemmingen over be noemingen worden veelal met een Noord-Koreaanse meerderheid aange nomen. Maar de vragen die ze hier krijgen hebben bar weinig te maken met hoe hun bedrijf presteert. Soms zijn ze zelfs enigszins gênant, zo blijkt bijvoorbeeld bij KPN in Den Haag. „De synchronisatie gaat mis, mijn beeld en geluid lopen niet ge lijk", hakkelt ene heer Spanjaard tegen KPN-baas Blok over zijn tv-abonne ment. „Ik erger me hier kleurenblind aan. Mijn rekening is bovendien ook te hoog." Een volgende vragensteller vindt dat de KPN-directie méér elektrische Tesla's, Audi's en BMW's moet bestel len. Belegger Robert Vreeken noemt het vreemd dat zijn zoon in Thailand geen beltegoed kon opwaarderen om dat KPN's budgetmerk Telfort zijn app opeens wijzigde. „Hij was daar door voor mij lang onvindbaar." Bij Unilever gaan de vragen uiter- door Cerben van 't Hof De bevolking van Venezuela mort. Het land zit volledig aan de grond. Er is zelfs geen elektriciteit meer. President Nicolas Maduro. foto Marco Bello/Reuters Gratis borrel en door David Bremmer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14