Ondanks 3.700 voetnoten is nieuwe uitgave Mein Kampfee n bestseller Overige resten van gevechtsvlieger na 71 jaar gevonden in Lingewaal NIEUWS 13 Nieuw-Zeelandse familie wil alle lichaamsdelen van 'Uncle Jack' in graf Vuren hebben. Hun smeekbede vindt echter geen gehoor. DOMEIN VAN DE GROTTEN VAN HAN ij, "W" e staan voor altijd bij u in het krijt, als u akkoord gaat. m/ Het verlies van Un- V w cle Jack was een enorme klap voor onze familie, die we nog steeds voelen." Een brief die de Nieuw-Zeelandse fami lie Lunn naar een Gelderse grondbezitter heeft gestuurd, is de laatste poging om de stoffelijke resten van flight lieutenant John Davis Lunn te mogen opgraven. En delen van zijn vliegtuig. Want ook dat ligt, zo zijn de sterke vermoedens, nog in de Gel derse klei. In Vuren ligt hij op de begraafplaats. Op de grafsteen staat John Davis Lunn, Nieuw-Zeeland. Maar daar ligt alleen zijn romp. Amper 21 was Lunn toen hij het le ven liet in een Gelders weiland. Neerge haald door afweergeschut. Hij had zich vrijwillig gemeld bij de Royal New Zealand Air Force om mee te vechten, enke le jaren eerder. „Ik ben in 2002 naar het oorlogsgraf ge weest", zegt zijn neef van 68, ook John Da- vis Lunn geheten. Naar hem vernoemd. „Hij is de held van onze familie. Wij noe men hem Uncle Jack, zijn roepnaam. Ik heb hem nooit gekend natuurlijk. Net te laat geboren. Het bezoek aan zijn graf was niet willen graven", zegt John Lunn. „Maar zelfs dat willen ze niet uitleggen. Wij kregen dat nota bene op 25 april te ho ren." Op deze datum herdenken Australiërs en Nieuw-Zeelanders de inzet van hun troepen in de Eerste Wereldoorlog. „Dat is een grote dag voor ons hier in Nieuw-Zee- land, in beide oorlogen zijn veel landgeno ten gesneuveld." De Stichting Eerbetoon Geallieerde Vliegeniers Lingewaal, die de hele lucht oorlog boven Lingewaal vastlegt om in een blijvend eerbetoon te verwerken, laat weten de situatie te betreuren. „We heb ben respect voor de standpunten van bei de families", zegt voorzitter Peter den Tek. „We hopen dat beide partijen ooit nog tot elkaar komen." De familie Lunn in Nieuw-Zeeland geeft de strijd niet op, reageert een andere neef, Steve Lunn. „We willen echt nie mand kwetsen. Maar we kunnen niet be grijpen waarom ze ons verbieden om Jacks vliegtuig en zijn resten te vinden. Ter ere van zijn nagedachtenis zijn we het verplicht om hiervoor te strijden. Des noods met een advocaat." Al is dat, zo voegt John Lunn er aan toe, de laatste strohalm. „Hopelijk komt het niet zover." Volgend jaar wordt in Linge waal een eerbetoon onthuld voor de gealli eerden, onder wie Lunn. „Wij komen ze ker kijken", laat de familie Lunn weten. BERLIJN. „Is Hitier porno voor Duitsers?" De verslaggeefster van het politieke tijdschift Cice ro vroeg het zich af toen zij bij boekhandel Dussmann in Ber lijn haar bestelexemplaar van de wetenschappelijke uitgave van Mein Kampf ging afhalen. De geannoteerde herdruk van Hitiers manifest is sinds het ver schijnen in januari al meer dan 55.000 keer over de toonbank ge gaan. Het boek voert sinds kort de bestsellerlijsten aan. Wie zijn die kopers? Volgens boekhandelaren en volgens de uitgever zijn de lezers geen neo-nazi's, maar 'vooral politiek en historisch geïnteresseerden'. De aanschaf van 'het gevaarlijk ste boek ter wereld', dat in Duits land lang niet mocht worden uit gegeven, is geen sinecure. De kri tische editie is te koop voor 59 eu ro en komt in twee delen met in totaal tweeduizend pagina's tekst. Die wordt omlijst door liefst 3700 voetnoten. Oorspron kelijk was het boek, dat Hitier schreef in gevangenschap in de ja ren '20 van de vorige eeuw, 800 pagina's dik. Begin dit jaar vervielen de au teursrechten, die in handen wa ren van de Freistaat Beieren, de deelstaat die Hitiers nalatenschap beheert. Het Institut für Zeitge- schichte in München besloot tot de wetenschappelijke uitgave. Uitgebreide, wetenschappelijk verantwoorde versie ging sinds begin dit jaar al 50.000 keer over de toonbank Critici waren bij het verschijnen enthousiast over de uitvoerige be geleidende annotatie, uitgewerkt door een team van vier historici, die de lezer de achtergronden en bedoelingen van het werk verkla ren. Niet alleen worden namen, feiten en uitdrukkingen toege licht, ook wordt uit de doeken ge daan hoe Hitiers nationaal-socia- lisme zich ontwikkelde en uit welke bronnen die ideologie voortkwam. In zijn recensie vroeg Wolf gang Benz van weekblad Die Zeit zich destijds af wie deze tweedui zend pagina's zal gaan lezen. Hij hield het op een groep van histo rici 'want het grote publiek heeft 's avonds echt wel iets beters te doen'. Dit blijkt nu een foute in schatting. Het is nog geen 'Fifty shades of grey', zoals de uitgeve rij het uitdrukte, maar een best seller is het wel degelijk. heftig. Behoorlijk emotio neel. Voor mij en de rest van de familie, zeker voor zijn zus Mara, die nu in de tachtig is." Dat de rest van het lichaam nog ergens in de polder zou moeten liggen, samen met delen van zijn toestel, een Typhoon, was decennia lang bekend. Maar niemand wist waar. Tot de Stichting Eerbetoon Geallieerde Vliegeniers Lingewaal ging speuren. In oktober werden gespen van zijn Lunns parachute gevon den. Stukje bij beetje werd duidelijk waar het toestel de grond raakte. En waar onge veer gegraven moet worden. Het heeft 71 jaar geduurd, maar ze we ten nu waar hij ligt. De Luchtmacht en ook de Explosieven Opruimingsdienst staan paraat met des kundigen. Ook de gemeente Lingewaal is enthousiast. Toch gaat het niet door. De eigenaar van de grond, een particulier, heeft laten weten niet mee te werken. De sme kende brief van de fami lie Lunn ten spijt. „Ex treem teleurstellend. Dat zelfs onze brief hen niet op andere gedachten kan brengen", zegt Lunn. „Ik bedoel... er liggen gewoon nog lichaamsdelen van hem. Van onze Uncle Jack. En wij willen dat het lichaam compleet is. Dat zijn graf in Vuren compleet is, zodat we het kunnen afsluiten." De grondeigenaar is onver murwbaar. Hij laat weten geen uitleg te willen geven over de kwestie. Aan de fa milie Lunn noch aan de krant. „Terwijl er misschien een goede reden voor is, dat ze Korting Van 27^6 voor 19,- DONDERDAG 28 APRIL 2016 De kist door Janneke Boluijt van Jack blijft halfleeg door Wierd Duk Pure wildlife en een mysterieuze onderaardse wereld Beren, wolven, lynxen... Onze dieren verwelkomen u in een beschermd natuurgebied van 250ha, verkozen tot "Best Wildlife Park" van België. Vervolgens neemt u een duik onder de grond en ontdekt u de geologische wonderen van één van de mooiste grotten van Europa. Een bestemming die terecht 3 sterren krijgt in de Michelin. DOMAINE DES GA SNEL NAAR PZC.NL/VOORJAARSUITJES PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13