Onder welke steen hebben ze geleefd?' Rechten van 'Maestra' verkocht aan bijna 40 landen en aan Hollywood 10 NIEUWS De nieuwe hype in boekenland heet Lisa Hilton en zij scoort met een cocktail van misdaad, expliciete erotiek en luxe locaties. Uitgebracht in 38 landen, op alle conti nenten een bestseller en aangekocht voor een miljoenenbedrag door een grote Hollywoodstudio. De statistie ken voor de debuutthriller Maestra van schrijfster Lisa Hilton ('ergens in de 40') zijn indrukwekkend. Zeker in de de we tenschap dat de Britse kunsthistorica een paar jaar terug nog ploeterde op referaten over Europese vor stenhuizen en etiquettes in de renaissance. Sinds zij die aandachtsgebieden op aanraden van een collega inwisselde voor de wereld van Dior, Chanel, vip-tafels, champagne, misdaad en niet te vergeten harde seks, staat Hiltons leven op zijn kop. Door de erotische escapades van 25-jarige kunsthan delaar Judith Rashleigh - fan van de anale ren dezvous en wisselende contacten - hoeft ze zich geen zorgen meer te maken over haar pensioen en vliegt ze businessclass de wereld over voor promo- tiebezoeken en optredens in tv-shows. Zo maakt ze ook een pitstop in Amsterdam waar ze de grachten bekijkt in een opmerkelijke combinatie van tuin broek met Louboutin-hakken. Hilton - drie keer gescheiden, moeder van een dochter van 10 - schuwt tijdens haar tour de ste vige confrontatie niet. Behalve lof op haar snedi ge schrijfstijl, krijgt ze ook kritiek op haar hel din. Judith is onderdanig, onmachtig, gooit haar seksualiteit bij wijze van wapen in de strijd en slikt letterlijk alles om haar doel te bereiken, vinden criticasters. Kortom: zij lijkt een weinig moderne vrouw en geen rol model voor jonge vrouwen. „Ik vind kritiek interessant en het is mooi dat mijn verhaal discussie oproept. Wrij ving is goed. Maar ik beschouw Judith niet als een afhankelijk, ondergeschikt per soon. Ze is ambitieus, genadeloos en onge looflijk intelligent. Ze wil op haar presta ties beoordeeld worden, maar heeft de pech dat ze in een mannenwereld zit waar iedereen haar als lustobject be schouwt en behandelt. Als ze dan haar seksualiteit inzet om haar doelen te berei ken en daar tegelijkertijd enorm van ge niet zie ik dat niet als onmacht." 'Dat Judith haar seksualiteit inzet om doelen te bereiken en daar enorm van geniet, zie ik niet als onmacht' „Maar wel de realiteit in bepaalde krin gen. Ga kijken in Saint-Tropez, St. Mo- ritz, Hollywood of de bankwereld. Daar wordt seks ingezet om macht te krijgen en vice versa. Of seks is het entreegeld om bij een bepaalde club of coterie te mogen horen. Ik zeg niet dat dit overal zo is. En ook niet dat het wenselijk is. Het is juist walgelijk. Judith vindt dat in Maestra eveneens weerzinwekkend, maar besluit uit praktische overwegingen het spel mee te spelen. Overleven door je uiter lijk uit te buiten in combinatie met je intel ligentie is al zo oud als de weg naar Ro me." „Dat verbaast mij ook. Internet heeft voor een revo lutie op seksgebied gezorgd. Porno, datingsites, chat- rooms, tieners die elkaar expliciete selfies appen nog voordat ze gezoend hebben. Miljoenen vrou wen hebben seks via Tinder, anders was het niet zo'n gigantisch succes. Vaak one night stands, gere geld wisselende contacten. Mijn boek is een reflec tie van die werkelijkheid. Daarom snap ik niet waar om ik verwijten als vreselijk en afschuwelijk naar mijn hoofd geslingerd krijg. Onder welke steen heb ben die mensen geleefd?" „Ik vind dat triest en shockerend als het om heel jon ge vrouwen gaat. Het is vaak een onzekere schreeuw om aandacht, een roep om bevestiging. Kijk naar mij: zijn mijn borsten niet de mooiste, lekkerste en grootste? Ben ik niet de aantrekkelijkste? Kies mij, alsjeblieft! En dat is het grote verschil met Judith: zij heeft geen goedkeuring van mannen nodig, het inte resseert haar niet wat zij denken. Zij handelt op ei gen kracht en pakt waar ze zin in heeft. Boven dien: zij is een volwassene, geen puber van 15." 'Monogamie is een romantische gedachte, maar ook een achterhaalde, verstikkende en ongezonde' „Ik heb het nu half verstopt op de boven ste plank van mijn kast liggen. Daar kan ze niet bij. Ik zeg nu dat ze op haar 16e oud genoeg is. Maar liever later." „Wat denk je? Ik ben drie keer gescheiden. Ik geloof niet in het concept monogamie. In het idee dat slechts een persoon op de ze wereld jarenlang aan al mijn behoeften kan voldoen. Zowel op intellectueel als seksueel en emotioneel vlak. Natuurlijk: het is een romantische gedachte, maar ook een volstrekt achterhaalde, verstikken de en ongezonde. Ik heb sinds een paar jaar een Deense vriend, hij woont in Ko penhagen en heeft vier kinderen. Bij el kaar wonen gaat niet. Daarvoor hebben we het te druk. Als we samen zijn, is het mooi en goed. Maar is hij buiten mijn ge zichtsveld dan interesseert het me niet wat hij met wie doet. Ik vraag het ook niet en hij valt mij evenmin lastig. Ik waardeer de ruimte die hij mij geeft." „Een half Nederlandse, half Schotse: Joan na Vanderham. Zij is ontzettend goed en mooi. En: zij is nog niet heel erg bekend. Dat lijkt mij een voordeel. De Ameri kaanse producent zei: Jennifer Lawrence. Ik wil niet onbeleefd overkomen, maar dacht: neeee! Ze is te bekend. Kijkers zien dan alleen Jennifer Lawrence in een vieze film, het verhaal ontgaat ze vervol gens." door Annemart van Rhee 'Seksistisch? Wat vind je van de kritiek dat je een seksis tisch boek hebt geschreven met een slachtof fer in de hoofdrol? Het is niet een heel fraai wereldbeeld... Waarom zijn de reacties dan zo heftig, vooral in een tijd dat seks online overal en vaak gratis verkrijgbaar is? Hier woedt het discussieverbod op scholen over jonge meiden in hotpants en naveltruitjes. Wat vind je daar van? Wanneer mag je dochter het boek lezen? Judith is van de wisselende contacten, geloof je zelf in De Ware? Welke actrice zie je in de hoofdrol van de Hollywoodfilm? Lisa Hilton foto Derrick Santini

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10