Bemiddelaar helpt vluchteling sneller aan baan Sinds 'minder minder" hebben de liberalen een mannetje meer in de Kamer NIEUWS 9 De opgestapte PW'er Roland van Vliet zit al een jaar onafhankelijk te zijn. Maar hij wil dolgraag terugkeren na de verkiezingen Hij is al een tijdje WD-lid, bezoekt partijcongressen en helpt als het moet de coalitie aan een krappe meerderheid. Zo stemde hij on langs nog tegen de motie die WD-premier Mark Rutte opdroeg de steun aan het associatieakkoord met Oekraïne onmiddellijk in te trekken. De motie werd ternauwer nood verworpen. Roland van Vliet is kortom in veel opzichten een loyale liberaal, maar lid van de WD-fractie mocht hij niet worden. Zo is dat nu een maal binnen de partij afgesproken, maakte fractieleider Halbe Zijlstra hem in 2013 al duidelijk, toen hij nog een PW-Kamerlid in gewe tensnood was. Publiek geheim Toch hoopt zelfstandig Kamerlid Van Vliet - na de 'minder Marokka- nen'-uitspraak van Geert Wilders keerde hij de PW de rug toe - dat de WD hem bij de volgende verkie zingen op de lijst zet. „Dat is een publiek geheim", zegt hij over die ambitie. Hij heeft zich gemeld bij de kan- didatencommissie, maar wil er niet veel over kwijt. „Ik moet net als an dere nieuwkomers bij de WD door de wasstraat. Dat betekent dat ik een heel sollicitatiepakket moet inleve ren." Uitgesloten is de overstap van de ex-PW'er allerminst. Van Vliet kan hoop putten uit het voorbeeld van Fred Teeven, die eerst Kamerlid was namens Leefbaar Nederland en daar na hoog op de WD-lijst kwam. In 2010 mocht de voormalige officier van Justitie zelfs staatssecretaris worden in het eerste kabinet-Rutte. Binnen de VVD oogst Van Vliet waardering voor zijn bijdragen in de Kamer. In debatten over belastingen toont hij zich een onversneden libe raal die er niets van moet hebben om de belastingen te gebruiken om de le vensstijl van burgers te 'vergroenen' of anderszins een duwtje in de ge wenste richting te geven. Daarnaast is Van Vliet opgevallen door zijn spreekvaardigheid en kennis van zaken. Zoveel welbespraakte fisca listen die genoegen nemen met een Kamersalaris kent de WD ook weer niet, klinkt het binnen de partij. „Ik houd mijn fiscale kennis goed bij", zegt Van Vliet opgewekt. De Bourgondische Limburger - hij houdt van wijn, whisky en siga ren - was de eerste en voorlopig enige PW'er ooit die voorzitter werd van een parlementaire enquê tecommissie. Wet Als eenpitter hoopt hij een wet op zijn naam te schrijven. Van Vliet is initiatiefnemer van een wet die het webwinkels verbiedt om extra kos ten in rekening te brengen als klan ten willen betalen met bijvoor beeld een creditcard. Dat doen an dere eenpitters in het parlement hem niet snel na, gezien het vele werk dat in zo'n initiatiefwet gaat zitten. „Het lijkt me leuk deze wet aan mijn politieke palmares toe te voegen. Dan ga ik, als mijn Kamer lidmaatschap zou eindigen, met op geheven hoofd weg." Van Vliet krijgt in de Kamer vooralsnog niet de handen op el kaar voor zijn initiatiefwet, die morgen in de Tweede Kamer wordt besproken. Regeringspar tijen WD en PvdA zijn bang dat consumenten dan vaker hun dure creditcard zullen gebruiken in plaats van de goedkope pinpas. De totale betaalkosten gaan daardoor omhoog, waardoor prijzen zullen stijgen en consumenten juist meer in plaats van minder geld kwijt zul len zijn, vrezen zij. vV ma Binnen de WD oogst Van Vliet waardering voor zijn bijdragen in de TWeede Kamer Dat zijn gemeenten, werkgevers en vakbonden aan het organise ren. Er wordt sneller gezocht naar werk voor vluchtelingen die in Ne derland mogen blijven. Vervol gens krijgen ze een huis in een re gio waar dat werk te vinden is. Nu wordt er pas over werk na gedacht als vluchtelingen een huis hebben gekregen, zo'n ander half jaar na de start van de asiel procedure. Straks gaan ze al met een in gesprek met arbeidsmarkt deskundigen van het UWV of de sociale dienst, direct nadat ze ho ren dat ze een verblijfsvergunning krijgen. Deze 'matching' begint voor de zomer in één asielzoekers centrum en moet rond de herfst worden uitgebreid naar zes loca ties. Het ministerie van Sociale Za ken verwacht niet dat veel Neder landse werklozen worden verdron gen door vluchtelingen. „Je kunt verdringing natuurlijk nooit hele maal uitsluiten, maar door vraag en aanbod beter te af te stemmen kun je dat wel tegengaan. Als werkgevers bijvoorbeeld behoefte hebben aan tuinders in het West- land, kun je proberen vluchtelin gen daar te plaatsen", zegt een woordvoerder van het ministerie. VNO-NCW, Nederlands groot ste werkgeversorganisatie is blij dat er sneller wordt gekeken naar werk voor vluchtelingen. „We moeten nu goed in beeld brengen wat mensen kunnen. En zorgen dat ze voor bedrijven makkelijker te vinden zijn", zegt Rob Slagmo len, die meewerkt in de 'taskforce werk en integratie vluchtelingen'. Vluchtelingen moeten wel snel ler Nederlands leren, vinden de Ongeveer de helft van de mensen die tussen 2000 en 2010 asiel kregen, vond een betaalde baan werkgevers. Daar hebben mensen met een verblijfsvergunning drie jaar de tijd voor, maar vorige week bleek al dat slechts de helft bin nen die periode slaagt. Slagmolen: „Dat moet echt in tensiever. Het is belangrijk dat mensen zo snel mogelijk de taal le ren, bijvoorbeeld in combinatie met een stage of leerwerktraject. Dat geeft meer perspectief dan in de bijstand zitten." Ook Vluchtelingenwerk ziet de nieuwe aanpak als goede stap, maar maakt zich zorgen om de in burgering van vluchtelingen. Mi nister Asscher (integratie) laat on derzoeken wat er mis gaat. „Maar voor de groep mensen die nu moet inburgeren komt dat te laat. Je ziet daar een probleem ont staan", zegt woordvoerder Martijn van der Linden. Het is voor vluchtelingen vaak moeilijk om werk te vinden. Uit onderzoek van Vluchtelingen- Werk blijkt dat ongeveer de helft van de mensen die tussen 2000 en 2010 asiel kregen, een betaalde baan vond. Zo'n 40 procent leeft van een bijstandsuitkering. De hoge werkloosheid komt on der meer door oorlogstrauma's, di ploma's die niet aansluiten op de Nederlandse arbeidsmarkt en dis criminatie door werkgevers. Ook speelt het een rol dat sommigen niet weten hoe ze zich hier op de werkvloer moeten gedragen en de codes niet kennen, zoals amicaal omgaan met de baas of mensen recht in de ogen aankijken. WOENSDAG 27 APRIL 2016 Van Vliet flirt met de WD door Laurens Kok ■i Roland van Vliet hoopt, voor een even tueel vertrek uit de Kamer, als eenpitter een wet op zijn naam te schrijven, foto Bart Maat/ANP door Deborah Jongejan DEN HAAG. Speciale bemiddelaars moeten ervoor zorgen dat vluchte lingen veel sneller een baan en bij passend huis vinden. Zo moet een Syrische boer niet in hartje Amster dam terechtkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9