mm Nepal snakt een jaar na de aardbeving naar toeristen Jack de Vries duikt op bij Dupont K00PJEDEAL.nl) "Aanbiedingen van Koopjedeal Vrijmarkt H 0* 8 NIEUWS In de toeristische wijk Thamel in de hoofdstad Kathmandu kun je ze hier en daar weer spotten: toe risten met te witte benen en een safarihoed op. Maar echt druk is het nog niet, constateren winkel eigenaren. Chheten Doma Sher pa van buitensportwinkel Asian Trekking Equipment ontving vandaag zes klanten, maar nor maal zijn dit er minstens vijf keer zoveel. Haar baas heeft per soneel naar huis gestuurd en drie van de vijf winkels gesloten bij gebrek aan klanten. „We houden het hoofd net boven water", zegt Sherpa. Bijna een half miljoen Nepale- zen zijn afhankelijk van het toe risme. Normaal bezoeken zo'n 790 duizend buitenlandse toeris ten het bergland, maar vorig jaar liep dit terug naar 530 duizend, volgens de Nepal Tourism Board. Ook op de Mount Everest was het stiller, nadat de eerste aardbe ving in april vorig jaar achttien le vens had geëist. In vier zwaar getroffen distric ten brengt Oxfam samen met lo kale hulporganisaties momenteel de schade langs de hoofdwegen in kaart. „Nog niet alle cijfers zijn compleet, maar de verwoesting in de regio Helambu (populair onder toeristen) is exemplarisch voor de rest", stelt Jeroen van den Bergh van de lokale organisatie Nepal Trust. Op het bewuste wandelpad richting het Langtang- gebergte, waar toeristen gemid deld vijf dagen over doen, ston den vóór de aardbevingen 24 gast verblijven. Hiervan werden ne gentien compleet verwoest, de rest raakte beschadigd. Alle ze ven kloosters en elf monumen ten langs de weg zijn kapot en één brug is onbegaanbaar. Ook op de Mount Everest was het stiller, nadat de eerste aardbeving in april vorig jaar achttien levens had geëist „Voor de meeste wandelpaden, ook in andere regio's, geldt: ze zijn weer begaanbaar. Maar er is meer nodig voor de terugkeer van toeristen. Zij hebben een plek nodig om te slapen - des noods in tentjes - en watervoor zieningen om te koken en zich te wassen", zegt Van den Bergh. Vol gens hem blijven toeristen ook weg uit angst voor nieuwe aard bevingen. Niet nodig, zegt hij. Oxfam en lokale clubs als Ne pal Trust hopen dat grote dono ren zich melden, als straks duide lijk is wat er precies moet gebeu ren om toeristen terug te krijgen. Van den Bergh: „Er zullen miljoe nen nodig zijn voor de reparaties. De overheid kan dit niet alleen ophoesten." Alleen al de restaura tie en herbouw van de monu menten in Nepal zal zes jaar tijd en zo'n 205 miljoen dollar kos ten, berekende de regering. In to taal raakten 753 paleizen, tempels en kloosters ernstig beschadigd. De overheid hoopt aanspraak te maken op de 4,1 miljard dollar, die vlak na de ramp tijdens een donorconferentie werd toege zegd. Dit geld is grotendeels gere serveerd voor huizenbouw, maar die is nog amper van de grond ge komen. Donoren dreigen hun steun nu in te trekken. Lisanne Beijen (23) uit Utrecht bezocht afgelopen week de tem pelpleinen van Kathmandu en Bhaktapur, beide op de Wereld erfgoedlij st. Ze schrok ervan. „Zonde. Er is zoveel moois ver woest." De Utrechtse, die een ba chelor bestuurs- en organisatie wetenschap heeft afgerond, maakt een wereldreis. Ze wil de komende weken naar het voormalige toeristen oord Langtang-village om vrijwil ligerswerk te doen. Dit dorp werd tijdens de aardbeving bedol ven onder een lawine. „Het voel de niet goed om hier als rijke toe rist alleen vakantie te vieren. De bevolking heeft niks meer." Dan, optimistisch: „Ik heb nog nooit gemetseld, maar ik ben best han dig." DORDRECHT. Oud-staatssecreta- ris Jack de Vries is aangetreden bij Chemours, de afsplitsing van het omstreden chemiebedrijf Du- pont in Dordrecht. De voormali ge spindoctor van het CDA is sinds kort commissaris bij het be drijf, en zal zich vooral met de communicatie bezighouden. Het bedrijf is in opspraak ge raakt door de jarenlange uitstoot van de stof C8, onder meer bij het maken van teflon. Langduri ge blootstelling aan C8 kan lei den tot ernstige gezondheids klachten. Dupont bleef jarenlang met de stof werken, terwijl diver se signalen al wezen op het ge vaar ervan. De Vries was gistera vond niet bereikbaar voor com mentaar. Volgens het register van de Kamer van Koophandel trad hij in januari toe tot de raad van commissarissen. De oud-po liticus, die tegenwoordig actiefis als communicatieadviseur, heeft geen verstand van chemie. „In een raad van commissarissen heb je verschillende expertises nodig", zegt De Vries op de web site Follow The Money. „Mijn ach tergrond is relevant in verband met de stakeholder- en commu nicatieaspecten waar Chemours mee te maken heeft." De Vries zegt te zijn voorgedragen door de ondernemingsraad van Che mours, waarvan hij één van de le den privé kent. „In mijn vrije tijd ben ik voorzitter van de Neder landse Onderwatersport Bond. Zo kennen we elkaar." Nu slechts €18,95 P- om 67% Nu slechts €16,95 75% Vanaf slechts €29,95 71% Nu slechts 39,95 Meer dan 300 artikelen extra scherp geprijsd! Gratis verzending boven de 20,- Alle artikelen zijn nieuw Snelle levertijden www.koopjedeal.nl/vrijmarkt m i Lisanne Beijen uit Utrecht wil niet alleen als rijke toerist vakantie vieren in Nepal, maar ook de handen uit de mouwen steken, foto Arie Kievit door Hanneke van Houwelingen KATHMANDU. Nepal wil zijn toeris ten terug. De Nederlandse hulpor ganisatie Oxfam Novib onder zoekt hoe ze vakantiegangers weer naar het bergland kan trek ken, één jaar na de verwoestende aardbeving. WiFi Repeater Versterker 300Mbps van Gembird Vergroot én verbeter het bereik van je WiFi Signaal •Z Overal in huis snel internet én volledig bereik Zeer eenvoudig te installeren zMBIRD Adviesprijs Korting U bespaart: €49,95 62% €31,- korting 12 paar herensokken van kwaliteitsmerk Pierre Cardin Nog geen €1,45 per paar Designsokken van hoge kwaliteit Behoudt de kleur en rekt na het wassen In maten 39-42 en 43-46 beschikbaar Warm, zacht en comfortabel Tip: vul je voorraad aan! Adviesprijs Korting U bespaart: 51,80 67% 34,85 Comfortabel 4-seizoenen dekbed met FLINKE korting! Altijd voorbereid op temperatuurwisselingen Topkwaliteit; voelt als een donzen dekbed Vochtregulerend, ademend, ventilerend en isolerend Beschikbaar in alle maten Adviesprijs Korting li bespaart: €119,95 75% 90,- .korting korting Krachtige Draadloze MultiTool Zagen, schuren, polijsten, slijpen, beitelen en nog veel meer Onmisbaar in ieder huis Geleverd incl. vele accessoires en opbergkoffer Garantie: 5 jaar Adviesprijs Korting U bespaart: €139,95 71% €100,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.K00PJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RpbenPoy (7fKEUR NIET TEVREDEN? GEL0 TERUG!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8