Geen tijd voor de kerk maar wel 'effe bijtanken' Dierenasiel wint opnieuw clubcampagne Rabobank Gynaecoloog Jan Kant neemt afscheid ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Jan Kant uit Sint Jansteen stopt na 37 jaar als gynaecoloog. 'De zorg is hier top, maar we lopen achter op Scandinavië.' Zijn moeder vertelde hem ooit 'een verhaal over een bevalling'. Het was een van de redenen dat Jan Kant gynaeco loog wilde worden. Na 37 jaar hangt hij zijn stethoscoop voorgoed aan de kapstok. Kant (67), inwoner van Sint Jan steen, is de eerste gynaecoloog van ziekenhuis Zorgsaam in Terneuzen die zijn pensioen haalt. „Ik heb de laatste twee jaar op zestig procent ge werkt, omdat ik al met pensioen mocht." De van oorsprong West-Fries vond het wel mooi ge weest. 'Er is een tijd van komen en een tijd van gaan', luidt het cliché. De tijd van gaan was voor Kant geko men. Hij haalde veel voldoening uit zijn werk. „Al toen ik heel jong was, wist ik dat ik arts wilde worden. En ik heb nooit een andere specialisatie dan gynaecologie overwogen. Mijn moeder vertelde me ooit een beval- lingsverhaal. Dat maakte indruk en was bepalend voor mijn keuze." De geboren Alkmaarder begon in juni 1979 in het ziekenhuis van Hulst. Hij haalt zich zijn eerste bevalling zo voor de geest. „Ik kom die vrouw nog wel eens tegen." In een kleine ge meenschap als de Zeeuws-Vlaamse gebeurde dat vaker. „Hier zie je je pa tiënten in de rij bij de Albert Heijn. Sommige patiënten groeten me, ande ren niet. En dat is helemaal niet erg." Hoewel het ook wel eens vervelend is. „Er waren mensen die consult wil den houden op café. Dat gebeurde na een tijdje niet meer. Als ze het nu proberen, kijk ik heel vernietigend. Daar ben ik heel goed in." De meeste patiënten zag Kant niet aan de toog, maar 'gewoon' in het zie kenhuis. „Ik heb rond de 5000 beval lingen gedaan", schat hij. „In het be gin waren we maar met drie gynaeco logen. Als je dan weekenddienst had, reed je soms zeshonderd kilometer tussen de vier ziekenhuizen. Vanuit Sint Jansteen ben ik een keer in 25 mi nuten naar Oostburg gereden. Ik reed letterlijk van d'Ee tot Hontenisse, van Hulst tot aan Cadzand." Dat hoeft vanaf volgende week niet meer. Dan kan hij zich toeleggen op zijn kleinkinderen, job als secreta ris van de vrijmetselaars en meer oe fenen op de trompet. „Want dat is toch wel essentieel", lacht Kant, die ook negen jaar Prins Carnaval in Hulst was. Hij laat de gynaecologie in goede handen achter, vindt hij. „De zorg in het algemeen is top in Neder land. Maar het kan altijd beter. Als je die laatste tien procent beter wilt worden, zul je keuzes moeten gaan maken. Qua perinatale sterfte (als de foetus vanaf 22 weken of binnen een week na geboorte overlijdt, red.) lo pen we achter op de Scandinavische landen. In heel Zweden zijn er maar drie of vier ziekenhuizen waar je kunt bevallen. Die ziekenhuizen zijn extra gespecialiseerd. In Nederland wil iedereen alles bij de deur. Als je supergespecialiseerde ziekenhuizen 'Tijdens een weekenddienst reed ik in 25 minuten naar Oostburg' hebt, wordt de zorg beter. Ik denk dat het over dertig, veertig jaar ook zo in Nederland is. Het moet kun nen, want in Scandinavië zijn de af standen nóg groter." Kant voorziet voor de Zeeuws-Vlaamse zorg het zelfde scenario. „Dat betekent winst in de kwaliteit van de zorg en in de financiën. Maar dan is samenwer king met andere ziekenhuizen over de grens of boven de Westerschelde noodzakelijk." Leden van Rabobank Zeeuws- Vlaanderen konden van 6 tot en met 18 april vijf stemmen op hun favoriete clubs uitbrengen. Ze de den dat vorig jaar, bij de eerste clubactie nieuwe stijl, al massaal en dit jaar nog massaler. In 2015 stemden 6215 leden, dit jaar 8276. Het bedrag dat te verdelen viel, was dan ook drie keer zo hoog; 180.000 in plaats van 60.000 eu ro. Meer clubs schreven zich ook in; 485 tegen 436. Het dierenasiel scoorde weer prima. Hetzelfde geldt voor num mer twee, de kinderboerderij in Terneuzen, die 783 stemmen ver zamelde, goed voor 3406 euro. De top vijf zag er verder als volgt uit: 3. reddingstation KNRM Bres- kens, 386 stemmen, 1679,07 euro; 4. Voedselbank Zeeuws-Vlaande- ren, 382 stemmen, 1661,67 euro; 5. de Terneuzense speeltuin Oranje kwartier, 362 stemmen, 1574,67 euro. Nieuwkomers in de top vijf zijn de Voedselbank en speeltuin Oranjekwartier. Vorig jaar scoor den zij al goed, met respectieve lijk 228 en 223 stemmen. Scou ting 't Jagertje in Hulst en voet balclub FC Axel vielen dit jaar buiten de top vijf, maar deden het opnieuw niet slecht, 't Jager tje kreeg 350 stemmen, goed voor ruim 1520 euro. FC Axel haalde 267 stemmen, goed voor 1161,43 euro. Orkest The Young Ones uit Hulst was een andere topscorer met 355 stemmen wat 1544,23 eu ro opleverde. Het mooie van de clubactie van de Rabobank Zeeuws-Vlaan deren is dat elk stem telt. De se- niorensoos in Aardenburg kreeg bijvoorbeeld maar zes stemmen, maar krijgt wel 26,10 euro op de rekening gestort. De Rabobank Zeeuws-Vlaanderen is van plan ook in 2017 de clubactie te hou den. Voorzitter Ed van Essen: „Het is een nieuwe vorm van 'kerkzijn'. Er zijn inmiddels vijftig van derge lijke pioniersplekken in Neder land. Ze richten zich vooral op 55-plussers, die door allerlei om standigheden niet of weinig meer bij een bestaande kerk betrokken zijn of kunnen zijn." De Pioniersplek in Axel heeft een originele naam meegekregen: 'Effe Bijtanken'. Want dat is de be doeling: maandelijks onder het ge not van een kopje koffie in een ontspannen sfeer bijeen komen in 't Trefpunt aan de Singelweg in Axel. Van Essen: „Er is veel muziek en zang, vooral religieuze liede ren. Daarbij verleent de Zeeuws-Vlaamse zanggroep Breng Dank steeds medewerking. Iedere keer wordt gekozen voor een ander onderwerp, met de bij bel als uitgangspunt." De Pioniersplek heeft al een tijdje proefgedraaid en blijkt een succes. Het is nu tijd voor de offi ciële start. Dat gebeurt donderdag middag om 14.00 uur. Bezoekers en genodigden krijgen dan een voorproefje van wat er voortaan ie dere vierde donderdag van de maand gebeurt: 'Effe Bijtanken' onder leiding van het echtpaar Marga Ed van Essen met mede werking van Breng Dank. Wethou der Frank Deij verricht de ope ning. Voedselbank en speeltuin Oranjekwartier in Terneuzen nieuwkomers in top vijf best scorende 'clubs'. WOENSDAG 27 APRIL 2016 'Mensen wilden consult in cafe' door Bob Maes Gynaecoloog Jan Kant (67) in ziekenhuis Zorgsaam. De stoel noemt hij de 'elektrische stoel', om het ijs met de patiënt gelijk te breken. Na 37 jaar gaat de inwoner van Sint Jansteen met pensioen. Hij heeft dan meer tijd om op zijn trompet te oefenen. „Want dat is wel essentieel." foto Camile Schelstraete Jan Kant gynaecoloog De afscheidsreceptie is morgen van 16.30 tot 18.30 uur in het personeelsres- taurant in Terneuzen. Alle (oud-)patiën- ten zijn uitgenodigd. door Wout Bareman door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Dierenasiel Zeeuws- Vlaanderen heeft opnieuw de Ra- bobank-dubkascampagne gewon nen met 839 stemmen. Die leve ren het dierenasiel bijna 3650 eu ro op. AXEL. Veel mensen nemen niet meer de moeite nog regelmatig naar de kerk te gaan, in veel geval len omdat ze er gewoon de tijd niet voor hebben. Speciaal voor die groep heeft de Protestantse Ge meente Axel nu een goed alterna tief: een Pioniersplek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81