4.800 Treinmachinist te vaak afgeleid door smartphone NIEUWS 7 Rellen tijdens bezoek van Klaas Dijkhoff Testament ontbreekt Neparts was 2 jaar actief op cruises Tijdens een bezoek van staatssecretaris Klaas Dijk hoff aan een gesloten vluchtelingenkamp op Les bos zijn gisteren rellen uit gebroken. Vluchtelingen riepen 'freedom' en 'open the borders'. Ook werd er met stenen gegooid. Dijk hoff was met andere Euro pese ministers in Moria, een detentiecentrum van waaruit vluchtelingen wor den uitgezet naar Turkije. Na het vertrek van de gas ten raakten demonstran ten slaags met de politie. Prince heeft na zijn dood geen testament achtergela ten, zo heeft zijn zus Tyka Nelson aangegeven in ge rechtelijke documenten die ze bij een rechtbank heeft ingediend. Ze vraagt de rechter om een execu teur-testamentair te benoe men die de nalatenschap van de componist en musi cus moet beheren en verde len. Tyka gaf zichzelf en vijf andere familieleden op als erfgenamen. Een veertigjarige Duitse verpleger heeft zich twee jaar lang voorgedaan als scheepsarts op cruisesche pen. Hij behandelde zowel opvarenden als beman ningsleden. Ook heeft hij zich ten minste vijf jaar lang als arts uitgegeven in klinieken in Berlijn. Tegen hem zijn 63 aanklachten in gediend wegens het toe brengen van lichamelijk let sel. Er staan er 81 punten op de aanklacht. Jeroen van Moorsel stuitte vo rige week op de brief toen hij tijdens een verbouwing van zijn Haagse woning aan de Po pulierstraat de houten vloer openbrak. Op verschillende plaat sen lagen historische documenten zoals ansichtkaarten, foto's en knipsels uit kranten uit de Twee de Wereldoorlog verstopt. Jeroen vertelde erover aan zijn moeder, die meteen erg aangegre pen was door de vondst en vooral door de lieve brief van een moe der aan haar dochters. Zij zette al les op alles om de nabestaanden te vinden, en met succes. En het bijzondere is dat iedereen nog leeft. 'Ik kan niet onder woorden brengen hoe bijzonder ik deze brief van mijn moeder vind' Via facebook kwam zij de 72-jari- ge Pieter Ek op het spoor. Hij wist meer te vertellen over zijn zussen. „Mijn moeder had vier kinderen. Tiny is nu 82 jaar en woont in Haarlem. Bep, vernoemd naar haar moeder, is 77 en heeft zich ge vestigd in Melbourne, Australië. Marion (69) is een nakomertje en zit in München, Duitsland. Ik heb De bond is bezorgd en wil dat staatssecretaris Dijksma van Infra structuur en Milieu ingrijpt. Het is niet zo dat de machinist bezig is met appjes of spelletjes, maar wel met een toenemend aantal apps van de Nederlandse Spoorwegen. „Daar wordt nu mee proefge draaid. Systemen waarop de trei nenloop valt af te lezen, digitale informatieschermen die de status van de trein weergeven en die live beelden uit de trein streamen. Kortom allemaal systemen die de kans op afleiding en daarmee ge vaarlijke situaties onaanvaardbaar verhogen", zegt Rob de Groot, zelf machinist en voorzitter van de WMC. Machinisten moeten ondanks de digitalisering nog steeds hun ogen goed op de spoorbaan hou den. Want het treinbeveiligings systeem ATB is niet feilloos. Zo kan een trein ongehinderd door rood rijden als de machinist niet ingrijpt. Bij het nieuwe ERTMS-veiligheidssysteem, dat in 2028 overal moet werken, komt al le informatie op een display bin nen. Een rood sein wordt dan op het scherm gemeld, lang voordat het menselijk oog het kan waarne men. In theorie kan dan een ma chinist in een trein met geblin deerde ramen toch veilig rijden. De Groot is bang dat voordat ERTMS de standaard is allerlei apps en toepassingen worden ont wikkeld om de doorstroming te verbeteren. „We gaan naar 'iedere 10 minuten een trein'. Dan moet je tot op de seconde op tijd rijden. Gaat dat goed als je al die informa tie live op een tablet krijgt en tege- Het is niet zo dat de machinist bezig is met appjes of spelletjes, maar wel met een toenemend aantal apps van de Nederlandse Spoorwegen lijkertijd je ogen op het spoor moet houden? Er zijn nog geen on gelukken gebeurd omdat een ma chinist is afgeleid, maar we willen dat ook liever voor zijn." De WMC wil dat de staatsse cretaris onmiddellijk een verbod op specifieke apps voor de machi nist afkondigt. „Graag zien wij dat er een onafhankelijk onderzoek wordt ingesteld waarbij wordt vastgesteld of en hoe de ontwikke lingen veilig kunnen worden geïn troduceerd hangende de komst van ERTMS." NS-woordvoerder Martijn Ka- mans zegt dat de NS zelf ook aan het onderzoeken is of apps en/of extra schermen in de treincabine de machinisten mogelijk afleiden. In het najaar moet dat onderzoek klaar zijn. met al mijn zussen nog goed con tact. Ze zijn inmiddels op de hoog te van de brief." Voedselschaarste Pieters dochter Monica hoopt het zo te regelen dat de overhandiging van de brief op 4 of 5 mei plaats vindt. „Dat zou wel heel bijzonder zijn. Dit verhaal past goed bij die datum." Bep van de Water schreef op 2 februari 1945 hoe erg ze haar meisjes miste, die ze noodgedwon gen moest onderbrengen bij een pleeggezin aan de andere kant van het land. Tiny en Beppie waren na melijk zo mager geworden door voedselschaarste in de Haagse re gio, dat ze moesten aansterken op een boerderij in het noorden. Broertje Pieter was toentertijd nog een baby, dus die bleef bij zijn moeder in Den Haag. „In de brief heeft mijn moeder het er nog over hoe ik stond te tril len toen er een Vi-bom over vloog." Met pijn in het hart nam Bep afscheid van haar dochters, die toen ongeveer 11 en 6 jaar oud waren. In de brief verzekert ze de meisjes dat ze vaak aan hen denkt. Om dit te bewijzen, wilde Bep wat kleding meesturen, ondanks dat ze zelf maar bar weinig had. Zo had ze nog 800 gram brood voor vier dagen. Bep spreekt haar hoop uit dat haar kinderen het beter hebben in hun pleeg gezin. „We zijn snel na de oorlog wel weer here nigd", voegt Pieter eraan toe. Overburen Het bijzondere verhaal hangt overigens van toevalligheden aan elkaar. Pieter was het grote aanknopingspunt in de zoek tocht. Hij heeft pas sinds vorige week een Facebookaccount. Het had dus niet veel gescheeld of hij was digitaal onvindbaar. Daar naast heeft de moeder van Jeroen vroeger jarenlang tegenover Bep gewoond aan de Nicolaistraat, even verderop. En Bep en haar man huurden de woning aan de Populierstraat van Jeroens opa. „Ongelooflijk dat van de 17 mil joen mensen in Nederland, alles toch zo verbonden is", aldus Jeroens moeder. WOENSDAG 27 APRIL 2016 LESBOS Prince foto Reuters MINNEAPOLIS Archeologen in Taiwan hebben een 4.800 jaar oud menselijk fossiel gevonden van een moeder met een klein kind in haar armen. Bij de opgravingen in het Taichung-gebied zijn in totaal 48 menselijke overblijfselen aangetroffen. BERLIJN Eindelijk komt moeders brief uit de oorlog aan bij zussen door Audrey Oey Een aangrijpende brief uit de Twee de Wereldoorlog van een moeder aan haar dochters wordt na ruim zeventig jaar alsnog bezorgd. „Ik kan niet onder woorden brengen hoe bijzonder ik dit vind", zegt een zwaar geëmotioneerde Pieter Ek (72), die de brief namens zijn zus sen in ontvangst zal nemen. Pieter Ek baby in oorlogstijd door Ton Voermans UTRECHT. Machinisten dreigen steeds meer te worden afgeleid door hun smartphone en andere schermpjes in de cabine waardoor ze hun ogen niet op de spoorbaan hebben. Volgens spoorvakbond WMC zal dit 'onherroepelijk lei den tot gevaarlijke situaties en on gelukken'. Baby Pieter met zijn zusjes Bep (links) en Tiny. De brief was voor de zusjes, foto's Annemiek Mommers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7