RUD handhaaft vanwege 'zicht op legalisatie' niet WEEKMARKT .M. MIDDELBURG Familie Sinke heeft meteen al grootste pluktuin van de regio BEVELANDEN en THOLEN 5 Ledlicht voor nostalgische lantaarns Nieuwe bloemenpluktuin in Kruiningen wil met velden waar zeekraal en lamsoor groeit, ook mannen verleiden om aan de slag te gaan. IEDERE DONDERDAG Wif •••'O". Het is nu nog Zeeuwse klei en hier een daar een groene waas van ontkiemende zaadjes die de ruim twee hec tare grond van pluk tuin Bloemenzee aan de Blauwhoefse- weg in Kruiningen domineert. Op en kele bedden staat het groen al hoger. Kenners weten dat hier straks duizend schoon en de pioenroos floreren. Over enkele maanden, als de meeste van de 200 tot 300 bloemensoorten in bloei staan, doet de tuin van de familie Jan sen echt z'n naam eer aan. Elma, met 16 jaar de oudste dochter van het gezin, kan niet wachten om aan de slag te gaan. Zij gaat de tuin met bijbehorend bloemenwinkeltje en terras runnen. Aan dat idee heeft ze al een tijdje kunnen wennen. „Mijn va der heeft twee jaar geleden de pioenro zen al gezaaid. Dat moet wel, want die plant heeft zo lang nodig om te kun nen bloeien. Een jaar geleden hebben we de beslissing genomen om echt te beginnen." Nu is het dan bijna zover. „Vanaf 3 mei is de winkel open en staat die vol met moederdagboeketten. Een week la ter, vanaf 10 mei, staat er genoeg in bloei om ook zelf te kunnen pluk ken. Dat gaat door tot oktober", zegt Elma. De familie Sinke hoopt dat het concept aanslaat. Wat de bloemen betreft zit het wel goed. Qua om vang is de nieuwe pluktuin meteen al de grootste van de regio. Vader Stefan is al twintig jaar actief als bloemenkweker, met alle soorten die gezaaid zijn heeft hij ervaring opgedaan. Mensen kunnen ze straks voor 25 cent per tak afknip pen. „Dan heb je voor weinig geld al snel een heel mooi boeket." Om ook als gezinsuitje aantrek kelijk te zijn, mag er ook zeekraal en lamsoor worden gesneden voor 8,50 euro per kilo. „Mijn oudste zoon Jacco is daar vooral mee bezig. Met de zoute bron hier, gedijt de zilte groente hier goed. Dat je het Vanaf 10 mei, staat er genoeg in bloei om zelf te kunnen plukken. hier zelf kunt snijden is uniek in Nederland. We denken dat vooral mannen het leuk vinden om de laarzen aan te trekken en die vel den op te gaan", zegt Stefan. Elma: „Vrouwen vinden de bloemen waarschijnlijk leuker." Ook aan de kinderen is gedacht. Er is een zandbak, met ijsjes en an der lekkers kunnen ze letterlijk zoet worden gehouden en bij de in gang van de tuin heeft een neef een dierenparkje aangelegd. „Omdat we nu nog niet open zijn, is de poort nog dicht. Maar veel voorbijgangers stoppen al om te kijken. Vooral de kangoeroe met het kleintje in haar buidel trekt heel veel bekijks." Dat blijkt uit antwoorden van het dagelijks provinciebestuur op vragen van de GroenLinks-staten- lid Gerwi Temmink. Die wilde opheldering naar aanleiding van een artikel in deze krant, waarin geluidsexpert Henk Hasper uit het Groningse Niezijl vorige maand na grondige bestudering van de meetgegevens concludeer de dat de scheepswerf de geluids normen stelselmatig overtreedt. Statenlid Gerwi Temmink van GroenLinks vroeg om opheldering over de geluidsmetingen. Hasper deed dat op verzoek van een familie die naast het bedrijf woont en al jaren geluidsoverlast ondervindt. De RUD ontkende de overschrijdingen. GroenLinks in Provinciale Staten vindt het vreemd dat erkende experts el kaar zo tegenspreken, maar vol gens Gedeputeerde Staten zijn beide resultaten 'niet te vergelij ken'. „Adviesbureau Peutz, dat de metingen van de RUD analy seert, filtert het omgevingsgeluid eruit voordat die worden ge toetst. De heer Hasper niet." Vol gens de RUD zijn de metingen op de juiste manier verricht. De normen voor het zogeheten lang- tijdgemiddelde geluidsniveau zijn niet overschreden, aldus de dienst. Het maximale geluidsni veau wél, „maar wegens concreet zicht op legalisatie hebben wij hiertegen niet handhavend opge treden", zo liet de RUD desge vraagd weten aan GS. BORSSELE. Ze zijn versleten, vra gen veel onderhoud en geven wei nig lichtopbrengst. Om die redenen worden de 81 koperen armaturen op de nostal gische lantaarnpalen in Borssele vervangen door nieuwe houders met energiezuinige ledverlichting. Wethouder Kees Weststrate mocht gisteren de eerste armatu ren installeren. De komende tijd vervangt aannemer Citytec uit Al- blasserdam de draagconstructies aan het Plein, de vier windstreken straten en de verschillende Sin gels in het dorp. Het beschermd dorpsgezicht blijft behouden, maar met de led lampen halveert het energiever bruik. De lampen branden tot zonsopgang en dimmen 's nachts tot de helft van het vermogen. 09.00 TOT 16.50 UUR VOOK 5 MEI HEMELVAARTSDAG WOENSDAG 27 APRIL 2016 Bloemenzee moet uitje voor het hele gezin zijn Elma Jansen in de pluktuin in Kruiningen, die 10 mei opengaat, foto Mechteld Jansen door Joeri Wisse Pluktuin Bloemenzee is vanaf 10 mei open. Zie ook pluktuin-zeeland.nl door Luc Oggel HANSWEERT. Hoewel Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert de maximale geluidsnormen heeft overschreden, heeft de Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) daar niet tegen opgetreden. Reden: er is zicht op legalisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76