Slot Oostende gaat crowdfunden SCP wil dat provincie investeert in de N59 Checkpoint? Zeevaart Mei Hao Liu kon na verhuizing 2 ZEELAND Ineke Otte exposeert Na een lange strijd heeft de Chinese vrouw van Cor van Marle eindelijk een verblijfsvergunning. En nu is ze ziek. COMMENTAAR O ja, die grote coffeeshop in Terneuzen. Is die zaak nu nog niet afgerond? Nee. De strafzaak in hoger beroep tegen de exploitant van Checkpoint moet over. De Ho ge Raad heeft het gerechtshof in Den Bosch opdracht gegeven er opnieuw naar te kijken. In Terneuzen verandert niets. Checkpoint werd destijds terecht gesloten. Dat heeft de civiele rechter al bevestigd. Het draait nu om de vraag of de eigenaar iets is aan te rekenen. De Hoge Raad laat de mogelijkheid open dat Checkpoint een criminele organisatie was. Dat komt door het gedoogbeleid: de grootschalige verkoop van softdrugs werd toege staan maar de shophouder had praktisch geen legale manier om aan zijn waar te komen. In de justitiepaleizen is het kenne lijk niet mogelijk zorgvuldig én snel te werken. Dat moet anders. Maar het is te gemakkelijk nu al leen naar het rechtssysteem te kij ken. De verantwoordelijkheid voor deze juridische ellende ligt vooral in Den Haag. Daar is veel te laat bepaald dat de shops klein moeten blijven en dat ze er zijn voor de lokale bevolking. Het is vervelend voor de verdachte dat deze kwestie zo lang doorsuddert. Hij betaalt een hoge prijs voor een ooit zeer lucratieve handel. Of die strafrechtelijk óp of óver de grens van het acceptabele was, valt nog te bezien. Den Haag bepaalde veel te laat dat coffeeshops klein moeten blijven De Jacoba van Beieren bv hoopt op die manier 840.000 euro bij el kaar te krijgen om daarmee de complete brouwerij en bottelarij en het pand Wijngaardstraat 28 te kunnen kopen, staat op de ver nieuwde website. Volgens de bv is er 'in alle gevallen' financiering Crowdfunders krijgen een 'bierrente'. Daarmee kunnen biertjes, lunches en diners worden genuttigd. voor de brouwerij, de bottelarij en het bottelgebouw, maar een bank lening is duurder en heeft dus niet de voorkeur. „We delen dit prachtige pro duct liever met zoveel mogelijk crowdfunders." Als het streefbe drag niet wordt gehaald, zal het restant bij de bank worden ge leend. Deelnemers mogen minimaal 500 euro inleggen en maximaal 10.000. De bedragen worden als een lening gezien die in tien jaar tijd wordt afgelost. Crowdfunders krijgen een 'bierrente' die varieert van 6 tot 8 procent, afhankelijk van de inleg. Daarmee kunnen speciaalbiertjes, lunches en diners worden genuttigd. De 'crowd' krijgt daarnaast eigendomsgaran tie van de brouwerij en eerste hy potheekrecht op Wijngaardstraat 28. Het voormalige Slot Oostende aan de Singelstraat wordt momen teel verbouwd tot horeabedrijf met bierbrouwerij, met een cafe, restaurants, zalen, een shop, stads tuin met terrassen en vier hotelka mers en opent naar verwachting eind dit jaar de deuren. De totale investering bedraagt ruim vijf miljoen euro. Een kwart betaalt de bv zelf, de provincie heeft een subsidie van een kleine acht ton toegekend. De grootste geldschieter is het Nationaal Res tauratiefonds, voor de bouw en de restauratie van het slot. Almanak Toen die opa uit Zierikzee weer eens op zijn praatstoel zat, vertelde hij zijn drie nazaatjes trots over de Holland se en Zeeuwse zeevaart in de zeven tiende eeuw. Stoere ontdekkingsreizi gers en handelaren in specerijen wa ren dat. Voorzien van die VOC-men- taliteit, waarvan een voormalig mi- nister-president zo graag sprak. We kenlang varen op een houten zeil schip, waar de bemanning last kreeg van onbekende ziektes en honger om dat het eten bedorven was. Thijmen van 7 toonde zich niet onder de in druk: „Ja duh, opa. Waarom pakten ze dan niet gewoon het vliegtuig Aanvraag voor travalje op dijk Heemkundekring Philip- puslandt heeft bij de ge meente een vergunning aangevraagd voor het plaat sen van een travalje op de hoek van de Oostdijk en de Stationsstraat. De hoefstal is afkomstig van de familie Duine uit Scherpenisse. Die had hem geschonken aan museum De Meestoof, maar daar hebben ze al een travalje. Daarom werd aan Philippuslandt gevraagd of die er wellicht een plekje voor wist. Leerlingen van het Calvijn College repare ren de travalje. Alternatieven voor Koningsdag De weersvoorspelling voor vandaag heeft verschillen de Oranjeverenigingen doen besluiten hun ko ningsdagprogramma aan te passen. In Heinkenszand vervallen alle buitenactivi teiten zoals de vrijmarkt en de zeskamp. Vandaag wordt gekeken of de kind eroptocht door kan gaan. In Tholen heeft het slechte weer de stichting STAD 'met pijn in het hart' doen besluiten om alle buitenac tiviteiten op de Oesterput ten te schrappen. In het Veerse gemeente huis in Domburg is tot en met 21 juni een tentoonstel ling te zien van de Goese kunstenares Ineke Otte. Otte ontwerpt onder ande re sieraden, glasobjecten, beelden en 3D-printing ob jecten. Voor haar lamp 'So mething to drink' in 3D-printing ontving ze de TNO Design Prijs. De expo sitie is maandag-woensdag te bezoeken van 09.00-17.00 uur, op donder dag van 09.00-20.00 uur en vrijdag 09.00-12.00 uur. 130 Kramen bij Boekenstad Op de Markt van Middel burg staan zondag 1 mei zo'n 130 kramen met twee- dehandsboeken tijdens Middelburg Boekenstad. De meeste standhouders bieden uiteenlopende gen res boeken aan, sommigen verkopen antiquariaat zo als literatuur en Zeeuwse boeken en kaarten. Ook is er een Vlaamse standhou der met het specialisme strips. De markt is van 10.00 tot 17.00 uur gratis te bezoeken in het centrum. oet. Zuur. Praten. Horen. Ui. Ui. Ui. Mei Hao Liu zit ge bogen over haar NT2-schriftje en oe fent hardop. Bij het raam, met uitzicht over de wei landen van Nieuwerkerk. In de verte is een stukje Zeelandbrug te zien. „Die rust en ruimte hier, daar geniet ik zo van." Niet zo gek als je komt uit een stad met zeventien miljoen inwo ners, Guangzhou, in het zuiden van China. Mei Hao was er ac countant, dus ze had het goed. „Ik woonde in een flatje van zes tig vierkante meter op negen hoog zonder lift", vertelt ze. „Op straat zei niemand gedag. Zelfs niet in het trappenhuis." Mei Hao is Chinees voor 'heel mooi', vertelt Cor van Marle, aan de andere kant van de keukenta fel. Hij ontmoette zijn vrouw tien jaar geleden via internet. „Na mijn scheiding van mijn tweede vrouw had ik niet zo'n zin meer in een Nederlandse vrouw. En toen kwam Mei Hao op mijn pad. Het klikte. Na een jaar schrijven ben ik drie weken naar China gegaan. Ik kwam in een totaal andere wereld terecht. Maar met de liefde zat het goed. Het klopte gewoon." Na drie maanden Nederland vertrok Van Marle weer naar Chi na, voor zes weken. „Ik had een vrij leven, ik wilde mijn vrien din zien. Met kerst wilde ik haar naar Nederland halen, maar dat visum werd afgewezen. De IND stelde dat ik niet beschikte over een duurzaam inkomen. Terwijl ik net mijn bedrijf had verkocht, dus ik had geld genoeg. En mijn vrouw was in China geregis treerd accountant, dus ze hoef den ook niet bang te zijn dat zij hierheen kwam voor een uitke ring. Ik heb zelf ook nog nooit mijn hand opgehouden." Na weer een vergeefse poging Mei Hao naar Nederland te ha len, gaf Van Marle op. „Ik vertrok naar China, waar ik nooit visum problemen had. Maar na een tijd moest ik toch even terug naar Nederland, om wat zaken te rege len. Via het Nederlandse consu laat in Guangzhou probeerde ik ook voor Mei Hao een vergun ning voor een kort verblijf aan te MIDDELBURG. De SGP wil dat het dagelijks provinciebestuur geld steekt in de verbreding van de N59 tussen Zierikzee en Rotter dam. Nu de gemeenten Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflak- kee 1 miljoen euro investeren 'kan Zeeland niet achterblijven', vindt Statenlid Kees van den Ber ge- Vier jaar geleden steunde een grote meerderheid van Provincia le Staten een SGP-motie die het provinciebestuur opriep samen met de betrokken gemeenten en de provincie Zuid-Holland in Den Haag te pleiten voor een be tere doorstroming op de N59. Ook de Brabants-Zeeuwse Werk geversvereniging en de Kamer van Koophandel zijn voor een snelle aanpak van de weg. Vorige week trokken Schou- wen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee 1 miljoen euro uit voor de verbreding van de N59. Zeeland moet meedoen, vindt de SGP. Van den Berge vraagt de provincie of ze op kor te termijn in overleg gaat met Schouwen-Duiveland, Goeree- Overflakkee en Zuid-Holland om gezamenlijk met een plan en een zak geld naar het ministerie te stappen. door Luc Oggel GOES De initiatiefnemers van Slot Oostende in Goes schakelen het publiek in om een deel van het pro ject te financieren. Alle info over deelname aan de crowd- funding staat op slotoostende.nl Tip? redactie@pzc.nl SINT PHILIPSLAND HEINKENSZAND, THOLEN DOMBURG MIDDELBURG Emigreren door Wendy Wagenmakers De weidsheid van Schouwen, die door Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 74