Marjolein Epke is bestuurslid bij het Nationaal Platform Jeugdwedstrijdzeilen ZEELAND 17 Zeilinstructeur Marjolein Epke uit Veere meent dat er in Zeeland nog wel wat te winnen is. Op het gebied van ta lentontwikkeling zijn in Zeeland nog grote stappen te ma ken, vindt Marjolein Epke. Zij is bedrijfs leider bij zeilschool Het Veerse Gat en bestuurslid van het Nationaal Plat form Jeugdwedstrijdzeilen. „Andere provincies zijn stukken verder", zegt ze. „Daar hebben ze al trainingscen tra voor de betere zeilers. Hier zie je ouders nog zoeken: waar moet ik met mijn kind heen dat talent heeft?" Epke (24) staat aan de vooravond van een nieuw zeilseizoen. Alle bo ten zijn geprepareerd, de trainingen zijn voorbereid en het programma voor de komende maanden is ge maakt. „Let niet op de rommel", zegt ze verontschuldigend, als ze zich een weg baant door haar (ouderlijk) huis, dat aan de haven ligt. „Dat hebben we altijd als het allemaal weer be gint." Vanuit de woonkamer kijkt Epke uit over het Veerse Meer. Het is zon nig en helder, een groot stuk van het zeilwater is te overzien. „Een prachti ge locatie toch? Wat wil je nog meer, als je zo van zeilen houdt?" Epke leerde het zeilen buiten de provincie. „In Zeeland was er toen al niet heel veel aanbod. Vanuit Zierik- zee, waar we woonden, gingen we al tijd naar Hank. Ik ben daar op mijn zesde of zevende begonnen in de Op timist. Ik deed mee aan wedstrijden in de regio Rotterdam." Hoewel ze aardig uit de voeten kon in de eenpersoonsbootjes, lag haar ambitie niet op het vlak van wed strijdzeilen. Epke wilde zeilinstruc teur worden. Tijdens haar studie dra matherapie („Daar ben ik dus niks mee gaan doen") zette ze de eerste stappen in dat vak in Veere. „Dat was nog voordat mijn ouders deze zeil school in 2013 overnamen", vertelt ze. „Maar mijn vader zei altijd als-ie me hierheen bracht: als dit ooit nog een keer te koop komt te staan, dan heb ik wel interesse.Toen er daadwerke lijk een nieuwe eigenaar werd ge zocht, hebben mijn vader en moeder de zeilschool en dit bijbehorende huis gekocht. Ik help daar nu in mee." Als zeilinstructeur is Epke vooral erg begaan met de jeugd. Dat laat ze zien bij Het Veerse Gat, waar ze pro beert kinderen nóg enthousiaster te maken voor het zeilen. Daarnaast is ze al geruime tijd betrokken bij het Nationaal Platform Jeugdwedstrijdzei len (NPJ). Eerst was ze instructeur, nu zit ze in het bestuur. „De jeugd heeft de toekomst. Daar moeten we het straks van hebben", zegt Epke. „Als je daar nu niet in in vesteert, gaat het mis. Bij de top, die toewerkt naar de Olympische Spelen, zit het wel goed. Maar eronder zit erg weinig. Het aantal jeugdzeilers dat aan wedstrijden meedoet, is te klein. En de kwaliteit is ook niet hoog ge noeg." Ommezwaai Het NPJ wil voor een ommezwaai zorgen. Die organisatie pakt iets op wat het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond (KNWV) volgens onder anderen Epke laat liggen. „Het Watersportverbond is héél breed", weet ze. „Er vallen veel takken van sport onder. Het NJP is opgericht om dat er te weinig aandacht was voor het wedstrijdzeilen bij de jeugd." De inwoonster van Veere verbindt met het NPJ partijen aan elkaar en komt met nieuwe initiatieven. Epke: „Het eerste wat we doen, is de sport laagdrempeliger maken. Zeilen heeft de naam duur te zijn. Dat is de sport natuurlijk ook als je zelf een boot hebt en die moet onderhouden. Maar daar zijn wel oplossingen voor." Zo is er de Qjcup, een wedstrijden reeks die is opgestart door het KNWV, de NPJ en Sailcenter. Kinde ren die al ervaring hebben in de Opti mist, een klein en eenvoudig te han- 'ln Zeeland zie je ouders nog zoeken: waar moet ik met mijn kind heen dat talent heeft?' ALTERNATIEVE ZEILBOND teren eenpersoonsbootje, kunnen wedstrijdervaring opdoen. Epke: „Bij de Qjcup ligt alles al klaar voor de deelnemers. Het is een kwestie van instappen en wegwezen. Ook vanuit Veere gaan er in september wedstrij den gevaren worden. En dat is natuur lijk mooi. In het hoogseizoen worden onze Optimisten voortdurend ge bruikt, maar in het voor- en nasei zoen liggen ze stil. Het is goed dat er dan ook mee gevaren gaat worden." De Cf-cup wordt gezien als opstap naar de Combi, de zeilwedstrijden voor de ervarener jeugd. Van dat soort races zijn er jaarlijks in Zeeland meerdere, maar Epke vindt dat het deelnemeraantal nog opgeschroeft kan worden. „Niet iedereen in de pro vincie zal het met me daarover eens zijn. We zien wel dat zeilen landelijk aan populariteit wint, onder meer doordat het bedrijf Delta Lloyd er veel energie in steekt. Maar in Zee land kan het nog wel wat beter, al zijn ook hier positieve ontwikkelin gen." Epke doelt daarmee op de extra aandacht van de provincie, die de wa tersport financieel ondersteunt, en de stichting Zeeland Sport en Leis ure. Ook denkt ze dat de komst van de eredivisie zeilen naar Veere (9-11 september) een positief effect zal heb ben. „Die wedstrijden zullen dicht bij de wal gevaren worden, waardoor het ook te volgen is. Ik hoop dat kin deren dan zien dat het een mooie sport is en dat ze het ook willen gaan doen." WOENSDAG 27 APRIL 2016 Zeilinstructeur Marjolein Epke is begaan met de jeugd. „Bij de top, die nu toewerkt naar de Olympische Spelen, zit het wel goed. Maar eronder zit erg weinig." foto Lex de Meester In de bres voor de zeilj eugd door Roeland van Vliet Marjolein Epke Vanuit het Nationaal Platform Jeugdwedstrijd zeilen is uit onvrede over de geringe aan dacht bij het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond voor het wed strijdzeilen de Nationale Zeilbond opgericht. Mar jolein Epke was daar kort bij betrokken, maar de zeilstructeur uit Veere heeft er nu geen tijd meer voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70