L gh Turkije wil raketwerpers FNV-plan moet veiligheid arbeidsplaatsen vergroten Elk jaar overlijden drieduizend mensen op hun werk. De FNV komt morgen met een nieuw plan om dit aan te pakken. 6 NIEUWS ^ssgagsatsmx miljoen WOERDEN. Een veiligheidssensor die met tiewraps is afgeknepen. Werken in de lasrook, omdat je baas een beschermmasker van too euro te duur vindt voor een uit zendkracht. Sterven onder een twee keer te zware lading van dui zenden kilo's die van de vorkhef truck valt. Kanker krijgen na jaren werk met chemische stoffen. Long- of blaaskanker door diesel- uitstoot. De kans om te sterven als gevolg van een ongeluk of ziek te door je baan is nog altijd onaan vaardbaar groot. Ondertussen hebben bedrijven met heel andere kansen te maken: de kans op controle door de ar beidsinspectie is nu gemiddeld één keer per dertig jaar. En dan nog zijn de bezoeken aangekon digd, zodat tijdens de rondleiding de werkvloer is aangeveegd en de veiligheidsprotocollen zijn opge poetst. De inspectie is er voor de werkgever en niet voor de werkne mer. Grimmig Dit grimmige betoog houdt Coen van der Veer, lid van het dagelijks bestuur van de FNV, morgen op de Workers Memorial Day. Dan gedenken vakbonden in de hele wereld de ruim 2 miljoen mensen die elk jaar omkomen door hun werk. De politiek moet het nu echt gaan regelen, vindt de vakbonds man. „Het gaat veel te vaak mis. Bovendien werken nu veel meer mensen op een onzeker contract of via een uitzendbureau. Ze doen haastklussen, werken op onregel matige uren. Ze horen te weinig van de veiligheidsregels of ver plichte kleding ontbreekt. En je houdt maar je mond, anders hoef je morgen niet terug te komen." Van der Veer eist in het plan van aanpak vier verbeteringen. Ten eerste moeten bedrijfsartsen beroepsziekten melden bij de werkgever en bij het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten (NCvB). Zo krijgt iedereen een goed overzicht over de beroeps ziekten in de diverse sectoren. Ten tweede moet de werkgever de informatie van de bedrijfsarts melden bij de arbeidsinspectie. „De aard van de beroepsziekte moet worden gemeld. Nederland heeft internationale verdragen daarover al lang geleden onderte kend." Vervolgens moet de arbeidsin spectie meteen ter plekke onder zoek kunnen doen. En ze moet maatregelen kunnen nemen: van beschermende kleding voorschrij ven tot de fabriek sluiten. Van der Veer: „Ons vierde punt betreft de mobiele brigades van de arbeidsinspectie. Bij een mel ding moeten ze net zo snel uit kunnen rukken als de brandweer. Zo word je als werknemer meteen gehoord én gesteund als je een misstand meldt. En deze snelle in specteurs kunnen dan zonder eerst de baas te bellen direct con troles doen als er verdenkingen zijn van grote risico's, zoals de blootstelling aan kankerverwek kende stoffen." Verantwoordelijkheid De ondernemingsorganisaties VNO-NCW en MKB Nederland noemen in een reactie het idee voor mobiele brigades van de in spectie ongewenst. Veel belangrij ker is dat risico's per sector wor den besproken in overleg tussen werkgevers en bonden. De verant woordelijkheid voor goede ar beidsomstandigheden ligt im mers daar, stellen de werkgevers. De arbeidsinspectie handhaaft mo menteel die afspraken. Verder vinden de organisaties dat de werkgever niet de taak van de bedrijfsarts moet overnemen. KANKER SPEELT EEN GROTERE ROL DAN ONGEVALLEN -^ÜPT r - ^-—:1 - - <v itó^r -v?-^ ALEPPO. Syriërs helpen een gewonde jongen in Aleppo. Turkse militairen hebben gisteren ten noorden van de stad twee raketwerpers van Islami tische Staat (IS) vernietigd. Volgens het leger zijn bij de aanval elf militanten gedood, ook een ge bouw dat in gebruik was door de terreurbeweging werd vernietigd. Het is de tweede dag van dergelij ke aanvallen op de militante groepering door Tur kije. Turkije wil volgens minister van Buitenlandse Zaken Mevlüt Cavusoglu Amerikaanse raketwer pers op de grens met Syrië stationeren. Daarmee kunnen stellingen van IS effectiever onder vuur worden genomen. Cavusoglu zei verder dat het doel van Turkije is het gebied ten noorden van Aleppo 'te reinigen' van IS. foto Ameer Alhalbi/AFP 'Mobiele arbeidsinspectie voorkomt doden op werk' door Bart van Eldert 2 Vakbonden houden wereldwijd op 28 april Workers Memorial Day. Die dag gedenken zij de ruim 2 miljoen mensen die elk jaar omkomen door hun werk. Het Nederlands Cen trum voor Beroeps ziekten NCvB schat het aantal mensen dat tijdens of als ge volg van werk over lijdt, op zeker drie duizend per jaar. Het gaat dan om sterfte die in overwe gende mate door werk is veroorzaakt. Kanker, hart- en vaat ziekten en longaan doeningen spelen een veel grotere rol dan bijvoorbeeld on gevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6