Met couscous opwarmen voor Koningsdag WEEKMARKT ^y/mYi MIDDELBURG Oud-hoofdonderwijzer Henk Blom heeft fotoboek over Renesse samengesteld SCHOUWEN-DUIVELAND 5 IEDERE DONDERDAG Boek met 225 foto's laat zien hoe Renesse in de 20ste eeuw is veranderd van slaperig dorpje tot beroemde badplaats. Als je een dorp goed wil leren kennen, moet je zo'n boek maken", zegt oud-hoofdonder wijzer Henk Blom. „Ik dacht dat ik vrij veel wist van Renesse, maar er blijkt nog veel meer te zijn en soms ook heel an ders." Meer dan 260 foto's zijn voor „Veranderingen in de 20ste eeuw' door zijn vingers gegaan. Dik tweehonderd hebben de selectie doorstaan en bieden een prachtig overzicht van de metamorfose die de Schouwse badplaats vanaf 1900 heeft ondergaan. Van onbeteke nend, slaperig dorpje met 590 in woners aan het begin van de vori ge eeuw, tot mondain vakan tie-oord met een bijzondere aan trekkingskracht op radio- en tele visiepersoonlijkheden van weleer. Tekenaar Anton Pieck, noemt Blom als voorbeeld, en dirigent Dolf van der Linden, maar ook toenmalig vermaard piloot, schrij ver en Engelandvaarder Adriaan Viruly. „Ik weet nog dat actrice Hetty Blok op een dag bij ons aan de deur stond, op zoek naar onder dak. Maar daar zijn we toen maar niet aan begonnen", grinnikt hij. Blom heeft bij het samenstel- 'Ik weet nog dat actrice Hetty Blok op een dag bij ons aan de deur stond, op zoek naar onderdak' len van het boek deels kunnen putten uit zijn eigen foto-verzame ling. Daarnaast was de uitgebreide collectie ansichten van dorpsge noot Dries de Ruiter een dankba re bron. „Ik heb eerder twee foto boeken gemaakt, maar die waren kleiner en was er veel minder ruimte. Dit is A4-formaat dan kunnen soms drie foto's op één pagina. Jammer vind ik wel dat er zo weinig tekst bij mocht. Het gaat mij persoonlijk veel meer om de mensen dan om de hui zen. Over hen wil ik het liefst ook wat vertellen. Over de laat ste vuursmid van Renesse bij voorbeeld, Theo Lodewijk. In de 61 jaar dat ik hier woon, heb ik zoveel verhalen gehoord. Zoveel moois om te delen. Maar dat is nu eenmaal niet het concept van deze serie." Uit het overzicht valt duide lijk op te maken hoe Renesse in de loop van de vorige eeuw is ontdekt door badgasten en on der die invloed veranderde. Wa ren het eerst de welgestelden die 'Het ingrijpen van burgemeester Rabelink en de nieuwe alcoholwet hebben echt effect' een hotel boekten, gevolgd door bekenden van radio en tv, na de opening van de Grevelingendam in 1965 kwam de toeristenstroom pas echt op gang. Blom: „Toen kwam iedereen met een brommer of scooter naar Renesse rijden en kregen we die hele stroom uit Rot terdam over ons heen." Inmiddels is de badplaats aan z'n vierde transitie bezig, ervaart Blom, en maken ook feestende en lallende jongeren gaandeweg steeds meer plaats voor zon, zee en rust zoekende families. „Het in grijpen van burgemeester Rabe link en de nieuwe alcoholwet heb ben echt effect. Afgelopen zomer was de overlast een stuk minder." Voor vandaag de bitterbal len in het hele land mas saal het vet in worden gekieperd, stond er in de feesttent op de Beatrixweide in Burgh-Haamstede gisteravond iets heel anders op het menu. Cous cous, lamsvlees, vis en geroosterde aubergine. Om maar een paar van de ge rechten te noemen die Sala de Clercq-Ouedraogo, geboren en ge togen in Burkina Faso, voor haar dorpsgenoten had gekookt. Echt Afrikaans eten met Afrikaanse kruiden, maar niet volgens allerlei recepten uit kookboeken. „Bij ons is het belangrijk dat je als meisje heel goed kan koken. Dus leerde ik hoe ik bepaalde smaken kon com bineren enzo. Mijn moeder zei al tijd: je moet zelf creatief zijn." Dorpsgenoten waren welkom om mee te eten en konden na afloop naar eigen inzicht iets doneren aan La Filabumbu, de stichting 09.00 TOT 16.30 UUR VOOK 5 MEI HEMELVAARTSDAG waarmee Sala de armste mensen in Burkina Faso probeert te hel pen. Super, vindt Sala zelf. „Omdat ik het leuk vind om mensen van mijn land te laten proeven." En na tuurlijk omdat het benefietbuffet geld oplevert voor de stichting. „Geld dat allemaal ook echt bij de mensen in Burkina Faso terecht komt." De Oranjevereniging Burgh-Haamstede pakt dit jaar groot uit. „Zo'n tent huren is mega- duur en die staat vervolgens dagen lang te niksen", blikt medeorgani sator Cor van der Neut op eerdere jaren terug. Dus besloten de orga nisatoren de programmering op te rekken met onder meer een film avond en huttendorp. Die laatste activiteit is inclusief hagelbuien en andere weersellende. „Die kin deren gaan gewoon door, die trek ken zich daar niets van aan. Zo gaan we Koningsdag zelf ook in. We zeggen niets af tenzij het als nog nodig blijkt." Ook elders op Schouwen-Duiveland werd gistera vond alvast warmgelopen voor Ko ningsdag, onder meer in Zonne- Sala schept de borden vol tijdens het benefietbuffet voor Burkina Faso in maire en Zierikzee. de koningsdagtent foto Dirk-Jan Gjeltema I fs'vi I WOENSDAG 27 APRIL 2016 Na 1965 was het hek van de dam Na de opening van de Grevelingendam in 1965 kwam het toerisme in Renesse pas echt goed op gang. door Marcel Modde Henk Blom publicist 'Renesse, Veranderingen in de 20ste eeuw' is vanaf vrijdag voor 29,95 euro verkrijgbaar in de boekhandel ofte be stellen bij www.deboektant.nl Renesse is de vorige eeuw veranderd van een slaperig dorpje met nog geen 600 inwoners naar een bekende badplaats. Hier de Lange Reke. door Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67