4 ©GOI Mijn geld ik Elke week komt een bekende streekgenoot aan het woord over financiële kwesties. Vandaag Olav Davidse (46) uit Seharendijke, eigenaar van Badhotel Renesse, dat een grote verbouwing onderging. a tekst hans puik Het is dé tijd van het jaar om het terras eens flink te boenen en zomerklaar te maken. De hogedrukreiniger is daarbij een onmisbare hulp. Tijd voor een vergelij kend warenonderzoek. Ik zeil graag, dat zorgt voor flinke uitgaven, maar een hobby mag geld kosten „Ik houd vast aan de stelregel: van het maandsalaris geef ik 30 procent uit, 30 procent reserveer ik voor bijzondere uitgaven en wat over blijft gebruik ik om een bestaande hypotheekschuld af te lossen." „Ik zeil graag, dat zorgt voor flinke uitgaven, maar geeft een hoog ren dement in ontspanning. Er zijn mensen die ieder jaar voor 10.000 euro aan nieuwe zeilen bestellen. Dat doe ik niet, maar één keer in de vier jaar koop ik nieuwe zeilen. Een hobby mag geld kosten, is mijn mening. Aan het onderhouden van de boot, een verzekering en kosten voor de ligplaats, ben ik jaarlijks een paar duizend euro kwijt." „Als het om geld gaat, draait het maar om twee zaken: zelfdiscipline en structuur. Ik leerde om zoveel mogelijk onafhankelijkheid na te streven. Door kasstromen goed te monitoren en gedisciplineerd te re serveren, lukte het me steeds om mooie dingen neer te zetten." „Het is vooraf lastig te beredeneren welke investering de beste is, dat weet je pas achteraf. Als hoofdregel kun je stellen dat bedrijven die blij ven investeren, een grotere kans hebben in de eredivisie te spelen. De rest komt sneller in de vergetel heid of verdwijnt binnen 10 jaar van het toneel. Een sauna met een wellness is bijzonder kostbaar, maar zorgt ervoor datje opvalt onder de andere aanbieders." „Ik ben lid van een kleine fietsclub en reed jarenlang op een oude race fiets. Om mij heen had iedereen al lang een nieuwer model, maar ik vond mijn fiets iets nostalgisch hebben. Toen ik eenmaal op een carbon racefiets zat, was ik meteen verkocht. Dankzij een fikse korting betaalde ik 2200 euro." „Één keer in de twee jaar plannen we een verre reis. Een paar maan den terug zijn we twee weken naar Bali geweest met het gezin. Voor een volgende uitstap staat Zuid- Afrika op het programma. Daar sparen mijn vrouw en ik voor." „Een design sinaasappelpers. Na een half uur had ik pas één glaasje geperst." „Mijn huidige auto, een Saab. Al meer dan 10 jaar een trouwe trans porter, zonder noemenswaardige reparaties." „Vorig jaar stond een BTW-verho- ging op het programma voor onder meer de horeca, van 6 procent op logies en frisdranken naar een mo gelijke verdrievoudiging. Voorlopig is dit van de baan, maar dat neemt niet weg dat ik me zorgen maak. Je praat over prijsstijgingen waarmee ik mijn gasten niet wil opzadelen." ©TEKST JEROEN KREULE FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Jan-Willem Vinke twijfelt even wanneer hij de turbo sproeier van Hitachi deze doordeweekse ochtend op de houten tafel achter in de tuin richt. Er zit aardig wat groene aan slag op de tuintafel, maar ook white wash. Vinke: „Ik ken dit soort ap paraten: ze zijn veel krachtiger dan menigeen denkt, verkijkje er niet op. Moet ik het echt proberen? Oké, maar dan doe ik wel een paar stap pen naar achteren. Straks spuit ik die white wash er af: dat wil ik lie ver niet op mijn geweten hebben." Graffiti Vinke spuit hooguit een seconde of drie, het resultaat mag er zijn: de groene aanslag is verwijderd. En oeps, de white wash deels ook. Niet schokkend veel, maar toch. Bewo ner Eelko Wester kan er gelukkig hartelijk om lachen. „Die turbo sproeier doet het in elk geval." Vinke is wel wat gewend, als het om viezigheid gaat. Poep, pies, ONS PANEL Drie mannen met een neus voor tuin, gevel en on derhoud duiken in de wereld van hogedrukrei- nigers. braaksel en graffiti: hij komt het dagelijks tegen in Arnhem. Geluk kig heeft hij de beschikking over een reiniger die wordt aangedreven door een dieselmotor: het apparaat is zo krachtig dat hij in staat is om 'de voegen uit de gevel van een huis te spuiten'. Thuis gebruikt Vinke een huis-tuin- en-keukenhogedrukreiniger, voor het schoonspuiten van terras, te gels, racefiets en mountainbike. Met het schoonspuiten van zijn fietsen is hij trouwens voorzichtig: sowieso met een zachte straal, an ders gaat de lak er af. En voor het schoonmaken van derailleur en ket ting gebruikt hij doekjes. De test met hogedrukreinigers wordt uitgevoerd in de ruime ach tertuin van Eelko Wester in Arn hem. Een tuin die wel een schoonmaakbeurt kan gebruiken, met groene aanslag en andere vui ligheid op onder meer tegels, de in gegraven trampoline, de houten schutting en een aantal tuinmeube- v. ÉS! 1 k Jp woensdag 27 april 2016 'HET DRAAIT OM ZEUWSCIPUNF Maakt u gebruik van een strikt week of maandbudget? Wat is uw grootste verleiding of kwetsbaarheid? 44 Wat is de belangrijkste financiële les die u leerde? Het hotel beschikt over een nieuw res taurant, een nieuwe vergaderzaal, nieuwe kamers en binnenkort een wellnesscentrum. Verwacht u hier winst mee te maken? Wat was uw laatste uitspatting? Waarvoor legt u bewust geld apart? Wat was uw grootste miskoop? En uw beste aankoop? Wat is uw grootste zorg op financieel gebied? -^Olav Davidse investeerde flink in het badhotel. FOTODIRK-JAN GJEITEMA Straks spuit ik de verflaag eraf De tuin van Eelko Wester is na de test aardig schoon. JAN-WILLEM VINKE 33 jaar, werkzaam voor de gemeente Arnhem. Houdt zich bezig met onderhoud van speeltoestellen, hekwerk, bruggen, tunnels en viaducten. Verder is hij de vaste vervanger van de spuiter voor het ver wijderen van onder meer graffiti. ROB GERRESSEN 58 jaar, directeur van de Gerressen Groep uit Duiven. Zijn bedrijf is gespecialiseerd in gevelonderhoud, vastgoedonderhoud en spouwmuurisola tie. Zijn stelling: de gevel is het visite kaartje van elk huis. STEFVANUUM 63 jaar, consumen tentester van Beste- product.nl, een vergelijkingswebsite met een eigen test team. Van Uum test voornamelijk stofzui gers, maar vindt een hogedrukreiniger ook een mooi product. Hij is bovendien een groot tuinliefhebber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56