2 3 4 m Droge bonen &GOI 3 .8,2 DE KLANT IS KLOOTWIJK Eventueel spaargeld blijft op de bank en je betaalteen vast bedrag per maand voor een nieuwe, veilige auto Vorig najaar deed de raad verse uitspraken. We mochten weer gewoon kaas eten NOLETS SILVER DRVGIN VL92 GIN DAMRAK 4 Veel jeneverbes. Daar hoeft geen vergoeding tegen over te staan. Omdat in private leasecontracten vaak helemaal geen normen zijn opgenomen over schade, wordt heel willekeurig be oordeeld of de schade normaal is of niet. Ik ken mensen die bij het inle veren de hele auto moesten laten bijspuiten. Een dure reparatie." Daarom is VZR met een keurmerk gekomen. „We wilden de belang rijkste valkuilen ondervangen," zegt Van Delft. „Voordat mensen zich laten verblinden door een mooie nieuwe glimmende auto en zomaar iets tekenen." Ook de Vereniging van Nederlandse Autoleasemaatschappijen (VNA) heeft begin dit jaar, samen met de Consumentenbond, een keurmerk geïntroduceerd. „Omdat we merk ten dat privélease steeds populair der werd, vonden we het belangrijk om zelf regels op te stellen om de consument te beschermen," zegt Renate Hemerik, directeur van VNA. „Voorwaarden voor consu menten zijn anders dan voorwaar den voor zakelijke klanten. Consu menten hebben bijvoorbeeld recht op veertien dagen bedenktijd, zake lijke klanten niet. Ook is het in de zakelijke markt normaal prijzen jaarlijks te verhogen. Particulieren moeten daarentegen heel helder weten wat ze een bepaalde periode moeten betalen zonder tussentijdse verhoging. Zij moeten vooraf heel duidelijk weten wat de kosten zijn als ze noodgedwongen het contract voortijdig moeten beëindigen. Ver der doen we een serieuze krediet- check om mensen te beschermen tegen te hoge financiële lasten." Van Hemerik raadt consumenten aan om alleen zaken te doen met leaseaanbieders die zijn aangeslo ten bij het keurmerk. „Dan heb je de zekerheid dat veel belangrijke zaken goed zijn vastgelegd." Private lease is, mits goed geregeld, voor veel mensen een heel aantrek kelijke optie, denkt Van Delft. „Eventueel spaargeld blijft op de bank en je betaalt een overzichte lijk, vast bedrag per maand voor een nieuwe, veilige auto. Je bent ook gelijk van alle sores af. Verzeke ring, wegenbelasting, onderhoud, bandenwissel, alles zit er bij in. Een nadeel is dat je na de leasetermijn geen auto overhoudt. Het geld is echt weg, net als bij een huurwo ning. Terwijl je een pittig bedrag hebt betaald, als je de maandbedra gen bij elkaar optelt. Maar je kan je afvragen of het interessant is om je geld in een auto te stoppen. Je kan ook gewoon na afloop van het leasecontract een nieuwe auto kie zen en een nieuw contract afslui ten." Waai* moetje op letten hij een leaseeonlrael? Voedingsgeleerden zetten stempels en geven vinkjes, maar wie keurt eigenlijk deze deskundigen? was in maart. De Consumentenbond zei tegen de minister van Volksgezondheid dat een gezondkeurtje op levensmidde len mensen niet gezond maakt, maar stapelgek. Het was eerder op deze plek in de krant opgemerkt. Van kranten stukjes trekt de Consumentenbond zich niets aan, wel van duizend mensen. De bond vroeg aan duizend mensen of ze iets begrepen van het merkje, dat tien jaar geleden het Ik Kies Bewust stem peltje werd genoemd en nu Vinkje heet. Nee, zeiden bijna alle ondervraagden, we snappen er niks van. Mensen moeten geloven dat ze voor hun ge zondheid beter iets kunnen eten waar een Vinkje op staat, dan hetzelfde zonder Vinkje. De minister van Volksgezond heid gaf toestemming. Die had per 1 mei verlengd moeten worden, maar toen de Consu mentenbond er over begon ver lengde de rege ring de vergunning voor het voe ren van het Vinkje hals overkop tot voorjaar 2017. Zelf hoeft een minister van Volksgezond heid nergens verstand van te hebben. Ver stand huur je in. Het hoogste orgaan in Nederland, dat de regering vertelt wat goed eten is voor het volk en wat het volk beter niet eet, is de Gezondheids raad. Een vergadering van voedingsge leerden. Vorig najaar deed de raad verse uitspraken. Wij mochten weer gewoon kaas eten en boter gebruiken. Vet uit melk heeft tijdenlang niet gemogen van voedingskundigen, omdat we er eerder aan zouden sterven. De Gezondheids raad vond geen enkel bewijs dat vet fout is. Dus doe maar weer. Ho! Zo makkelijk gaan we niet over tot de orde van de dag. Er is ook nog het Voedings centrum. Dat praat met ons, gewone mensen. Het is de bedoeling dat het Voedingscentrum aan ons doorvertelt wat de Gezondheidsraad tegen de rege ring zei. Maar zie nou toch. Nieuwe richtlijnen 2016 van het Voedingscen trum; opnieuw mag boter niet, is volle yoghurt niet gezond en moet kaas mager zijn. Vinkjesstempelaars mogen met toestemming van de minister hun gang gaan, maar ze zeggen zich wel te richten naar wat het Voedingscentrum vindt wat moet en niet moet. Bonen moeten, zegt het Voedingscentrum. Maar liever niet uit blik, want die zijn te zout. Zet maar droge bonen in de week, brave burger. Het duizelt me. Supercoöp wel een gezondvinkje op een blik bonen, geen Vinkje op een zak droge. Het gloei ende gelijk van de Consumentenbond. Wouter Klootwijk proeft en test producten woensdag 27april 2016 €30,65 per 50 cl Volle, complexe smaak. De smaak ontwikkelt zich mooi. Lekker maar niet handig om veel zijdig te gebruiken. Zoete na smaak. €29,99 per 50 cl Heel uitgesproken, bijzonder, zacht. Lange finish. rt ^jpqétJ "ït O cc m 44 Is het leasebedrijf aangesloten bij een van de twee keurmerken: vzr.nl (Private Lease OK) of keurmerkprivatelease.nl (Stich ting Keurmerk Private Lease)? Zijn de opties zoals airco en navigatie inbegrepen? Reparatie, onderhoud, wegen belasting, afschrijving, verzeke ring en pechhulp inbegrepen? Op welke looptijd is het lease bedrag gebaseerd? Hoeveel kilometer mag je maximaal rijden? Hoeveel moet je bijbetalen als je toch meer kilometers maakt? Wat zijn de kosten bij voortijdige beëindiging van het leasecon tract? Is er een schadeprotocol waarin duidelijk wordt aangeven hoe schades aan het einde van een contract worden behandeld? De prijs mag tussentijds niet verhoogd worden, alleen belastingverhogingen (wegen belasting, btw) mogen worden doorberekend. Is een aanbetaling of borg nodig? Hoe hoog is het eigen risico bij de verzekering? Noodkreet van de Consumentenbond. Als tublieft minister, stop met deze onzin. Het Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55