4 NIEUWS KONINGSDAG Voor leden van de Bond van Oranjeverenigingen is Koningsdag iets heel anders dan voor mensen van het Nieuw Republikeins Genootschap. Deze krant zet twee vertegenwoordigers van die clubs tegenover elkaar. Burgemeester ook weg bij Oranjebond IKoud hè? „Zeker. En ik heb ontzettend te doen met alle vrijwilligers die van alles ge organiseerd hebben in de buiten lucht." 2 Wat zijn uw plannen vandaag? „Ik mag de han delsdag op de effectenbeurs openen, als bestuurslid van onze bond. Daarna blijf ik nog even in Amsterdam rondkijken bij de festi viteiten daar en dan ga ik snel naar huis om voor ons jaarboek bij te houden hoe Koningsdag in ons land en in den vreemde gevierd wordt. Want in het buitenland is het vandaag natuurlijk ook feest bij de Nederlandse ambassades, consulaten en gemeenschappen." 3 Wat is uw meest bijzondere herinnering aan Koningsdag/ Koningin nedag? „Ik heb de koninklijke fa milie wel de hand geschud op de ze dag, maar wat ik ook prachtig vond waren mijn ervaringen op Koningsdag in Amerika. Ik keek de afgelopen jaren mee hoe de Ne derlandse gemeenschap in de Vere nigde Staten het vierde en hoe Amerikaanse zakenrelaties daarin betrokken werden. Zo zie je wat de monarchie ook ver over de grens bereikt. Vorig jaar zongen we het Wilhelmus onder de Ne derlandse molen in Golden Gate Park in San Francisco, dat was heel bijzonder." 4 Wat zou u aan uw buur man op deze pagina wil len vragen?„Ik heb niet zo zeer een vraag, ik weet dat zijn ge nootschap altijd op de kosten van de monarchie hamert. Maar bij het aftreden van Beatrix is becij ferd dat haar 33-jarige regeerperio- RENKUM. Jean-Paul Gebben is per di rect opgestapt als voorzitter van de Bond van Oranjever enigingen, nadat hij vorige week al het veld ruimde als bur gemeester van Ren- kum. De WD'er kwam ongunstig in het nieuws toen hij tij dens een stapavond met zijn zoon in Arnhem, danig on der invloed, heime lijk op de foto werd gezet met een 17-ja- rig meisje. Zij had de burgervader overeind geholpen na een struikelpar tij. Toen Gebben vervolgens ook nog gelogen bleek te hebben over de op roepdienst die hij op dat moment was zijn positie vol gens de Commissa ris van de Koning in Gelderland, Cle mens Cornielje, 'on houdbaar'. Dat ook voor het voor zitterschap van de Bond van Oranjever enigingen, die tradi tioneel geleid wordt een burge meester. De secreta ris van de bond, do minee Dick Steenks uit Woudenberg, neemt de leiding tij delijk waar. de zo'n 3 miljard euro gekost heeft, maar dat ze een veelvoud aan euro's Nederland binnen heeft gebracht dankzij bijvoor beeld alle handelsmissies die met haar meereisden. Bovendien: in een republiek kosten presidents verkiezingen heel veel geld, kijk maar naar wat er nu in Amerika gebeurt. En oud-presidenten krij gen na een paar jaar een dikke pensioensregeling, terwijl een mo narch gemiddeld zo'n dertig jaar op de troon zit. Dus een monar chie kost een land helemaal niet meer geld dan een republikeinse staatsvorm." 5 Wat is uw antwoord op zijn vraag? „Weer over geld dus. Ach, als we een repu bliek zouden zijn was er waar schijnlijk ook een jaarlijks presi dentieel feest met overheidsgeld geweest. Bovendien weet ik dat heel veel mensen uit eigen zak spullen aanschaffen om op Ko ningsdag activiteiten mogelijk te maken. En bovendien is het be drijfsleven geneigd bij te dragen in de kosten, omdat het feest om ons samenbindende, nationale symbool draait." 6 Tot slot, wat wenst u de koning toe op zijn verjaar dag? „Ik heb bewonde ring voor hoe hij het de afgelopen jaren heeft gedaan. Hij verbindt mensen, ik hoor nauwe lijks wanklanken. Ik wens hem nog heel veel van dit soort jaren toe in ge zondheid en spreek ook het vertrouwen uit dat het hem gaat luk ken. Maar bovenal wens ik hem een goede verjaardag toe." door Jeroen Schmale Leve de koning Sylvia Hörmann-Vorst (60), Den Bosch, bestuurslid Bond van Oranjeverenigingen foto's Koen Verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4