Het was liefüe op het eerste gezicht Penning voor de armen ZEELAND 15 MOIORHkHOÜ- Uit de Zeeuwse klei Zeeuwen in de buiten "W" a, deze kar is antiek. Een echte bakfiets, d'r zit geen lasnaad aan, helemaal in elkaar ge- I perst zeg maar. Kan niet uit elkaar vallen I en er kan heel veel op. Ik pak er zó 320 kilo W op en daar fiets ik nog mee weg ook. Moet ik alleen geen tegenwind hebben. Wat er op ligt? Ooit waren het stoelen. Dat vrachtje schroot ga ik afleveren bij de metaalhandel te genover de milieustraat in Vlissingen. Schrijf maar op: bij mijn grote vriend Ton van Wan- rooy. Vroeger werkte ik ook bij een metaalhan del. Tot ik dacht: ik wil op m'n eigen. Ik wil geen loonslaaf meer wezen. En toen werd ik Jan de oudijzerman. Op Facebook heb ik heel veel fans. Elke dag zet ik er een gedichtje op. Zoals deze: Goede morgen beste mensen/ Ook vandaag hoor ik graag uw wensen Ook al ben ik vandaag wat druk Iets ophalen is iets wat me altijd wel luk/ Stuur uw idee gewoon even privé/ Soms reageer ik niet zo snel /Maar rond 1700 uur ben ik thuis en kijk ik altijd wel /Ik denk dat u het nu wel kunt ra den, wie ik ben, en wat ik doe /Ik ben Jan de oudij zerman en kom graag naar u toe Ijzer en metalen ja, ik kom ze graag halen. Vroeger ging ik elke morgen om 6.00 uur al op pad, maar sinds ik vader ben, pas om 8.30 uur. Een vrachtje van 200 kilo kabel, dan heb ik een goeie dag. Tweehonderd kilo lood, ook mooi. Maar mijn mooiste vrachtje is het eerste ritje van de dag. Dat is als ik mijn zoon Zion naar school breng." Natuurjournaal doorChiel Jacobusse ondanks die wat minder enthou siaste ontvangst was het voor mij liefde op het eerste gezicht toen ik het domein van de kooiker voor het eerst mocht betreden. De uit gebreide terreinkennis van de kooiker, die de bewoners van zijn domein tot in de finesses kende, heeft daar zeker aan bijgedragen. Want de rust die zo kenmer kend is voor eendenkooien werkt niet alleen voor eenden, maar ook voor allerlei andere vogels als een magneet. Als je in deze tijd het kooibos betreedt klinkt daar een veelstemmig koor van onder ande re fitis, tjiftjaf, zwartkop, groen- ling, putter, tuinfluiter, winterko ning, zanglijster, groene specht, grote bonte specht en merel. Dat lijstje is nog lang niet volledig; elk jaar broeden tussen de 45 en 55 verschillende vogels in dit gebied van maar goed tien hectare groot. Met wat geluk kom je ook één van de zeldzamere kooivogels tegen, zoals de in een bosje vol met klim op broedende ransuil, of de wiele waal, wiens welluidende roep uit de boomtoppen weerklinkt. Voorzichtig sluipen we naar de kooiplas. Dat mag dit keer, want juist in de broedtijd, als het in an dere natuurgebieden het rustigst moet zijn, doet de kooiker wel eens een oogje dicht. Het is im mers geen vangseizoen en de paadjes worden keurig onderhou den, zodat je onhoorbaar door het bos kunt sluipen. Wees niet ver rast als je ineens oog in oog staat met een reekalfje, want die wor den hier elk jaar geboren. Een ont moeting met een vos of een bun zing behoort ook tot de mogelijk heden, ook al zijn die rovers na tuurlijke vijanden van de kooiker. De flora van de eendenkooi is een verhaal apart. Dankzij het ge varieerde landschap kun je er tal van uiteenlopende planten tegen komen, waaronder fraai ogende soorten als de bijenorchis, de tijm- bladereprijs en het prachtige 'bij enkorfje' van de bloeiende brunel. En dan hebben we het nog maar niet over de vele bijtjes die hier rondvliegen en nestelen, ook al zijn die voor een bezoeker buiten gewoon de moeite waard. HET ZEEUWSE LANDSCHAP Eendenkooien hebben iets geheimzinnigs. De stille plas die rondom door bos omringd wordt, het uitge kiende stelsel van vangpijpen waar de argeloze passant geen flauw vermoeden van heeft. Maar het is toch vooral de absolute rust en de stilte die zo'n eendenkooi tot een bijzonder en geheimzin nig geheel maakt. Betreding is strikt taboe, in veel gevallen al eeuwenlang en dat was zeker in het verleden pure noodzaak. De eendenkooi was de kooiker zijn broodwinning en de verstoring die iedere bezoeker nu eenmaal met zich meebrengt bracht die broodwinning in gevaar. Op de eendenkooi in Anna Jaco bapolder was dat dertig jaar gele den niet anders. Toen Het Zeeuw se Landschap de eendenkooi aan kocht zat daar een kooiker die zijn vak verstond en die dus helemaal niet gediend was van vreemd be zoek. Evenmin als het kooihondje Maikel trouwens, die gromde en blafte dat het een aard had. Maar De bouwput van het ge rechtsgebouw aan de Kousteensedijk in Mid delburg leverde medio 1993 een stroom vondsten en nieuwe ar cheologische gegevens op, zoals funderingen van het voormalige rasp- en spinhuis. Ihssen de mo biele vondsten bevonden zich ook enkele armenpenningen. De 'context' van het materiaal is een laaggelegen gebied, dat tus sen 1540 en 1550 ingeklemd lag tussen de toen nog recente Kou steensedijk en de stadsmuur. Het werd in de periode 1550-1570 opgevuld met stads vuil. De armenpenning was een soort collectief identiteitsbewijs van 'legale' armen. In april 1565 werd uit het Middelburgse stad huis afgekondigd, dat alle bede laars die nog geen vier jaar in de stad hadden gewoond, deze on middellijk moesten verlaten en dat niemand nog mocht bedelen zonder 'teeken', ontvangen van de aalmoezenier. Het werd bo vendien verboden dit teken te 'vervreemden' (verkopen, wegge ven en dergelijke). Waarschijn lijk ging het bij deze bepaling mede om de hier behandelde, uit lood of koper vervaardigde ar menpenningen. Onder de particuliere vond sten van het terrein bevonden zich drie van dergelijke pennin gen uit het jaar 1531. Ze zijn ver vaardigd uit zeer dun koper plaat, ook wel latoenkoper ge noemd. De plaatjes zijn met één of meerdere stempels eenzijdig van een voorstelling voorzien. Vervolgens werden ze ruwweg uitgeknipt, waarbij aan de bo venzijde een draagoog werd meegeknipt. De voorstelling op de penning wordt voor het groot ste deel ingenomen door het wa pen van Middelburg, de beken de burcht, geflankeerd door het jaartal 15 - 31. Het omschrift luidt: SALICH ZIN.SI.DIE GHEESTELICK ARM SIN:MID- DELBURCH. Deze tekst is een verbastering van de spreuk uit het bijbelboek Mattheus 5, vers 1 tot 12: 'Zalig de armen van geest, want hunner is het koninkrijk der hemelen'. Het bijzondere van deze penningen is, dat we er ook een vermelding van vinden in de stadsrekening van Middel burg van 1531. Hierin is sprake van het vervaardigen van zes honderd 'teyken van latoen, die de armen dragen'. Het aantal ar men in de stad was niet gering! WOENSDAG 27 APRIL 2016 Iedere dag een gedicht door Ondine van der Vleuten Jan Put alias Jan de oudijzerman foto Lex de Meester Eendenkooi met vangpijp foto Chiel Jacobusse Op de vrijdagen 6 en 20 mei zijn er excursies in de eendenkooi Anna Jaco- bapolder. Op beide dagen begint de rondleiding om 10.00 uur. Adres: Noordweg 51, Anna Jacobapolder. Zie: www.hetzeeuwselandschap.nl. Aanmelden vooraf is noodzakelijk, want het aantal deelnemers is strikt beperkt. Aanmelden kan via info@hetzeeuwselandschap.nl. PZC-lezers krijgen op vertoon van dit artikel 2,50 euro korting. In het ge bied komen teken voor, dus draag bij voorkeur donkere kleding die armen en benen bedekt. Honden zijn niet toegestaan in de eendenkooi door Henk Hendrikse Henk Hendrikse werkt bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Middelburgse armenpenning uit 1531 foto Beeldbank SCEZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47