ZEELAND 13 van de Herengracht. Daar lag het Smytegeltbruggetje, het werd in 1959 afgebroken. Bernardus Smyte- gelt (1665-1739) was een strenge dominee. Regent Van Citters en een compaan dachten hem op een donkere avond wel eens een lesje te leren. Toen de dominee aan kwam, zagen ze engelen met bran dende zwaarden op zijn schou ders zitten. 7. Kijk, daar stond op het Mo lenwater het bushokje waarin in 1990 een vrouwenhoofd in een plastic zak werd aangetroffen. Haar lichaam werd in in de kruip ruimte van haar huis gevonden. De motivatie van de echtge noot-moordenaar bleef duister: waarom wilde hij gepakt worden? Inmiddels is hij op vrije voeten, hij kan naast u staan. 8. Daar, de'muziektent, ge bouwd in 1865. 'Ons Zeeuwen bin zuunig': voor de opbouw werden planken gebruikt van het schavot op de Markt. De planken werden zo gedraaid, dat je de van bloed doortrokken kant niet zag. 9. Op de plek waar nu de Lu therse Kerk staat werd in 1568 een pesthuis gesticht. Toen in 1982 voor de bouw van een garage aan de Veerseweg grond van die loca tie werd aangevoerd, zat die vol met beenderen en schedels van pestslachtoffers. 10. Waar nu de Doopsgezinde Kerk is in de Lange Noordstraat, stond in 1787 het huis van arts Lu cas van Steveninck. Hij was een vurig patriot. Aanhangers van Oranje beschoten zijn huis met een zesponder. De arts wist naar Dordrecht te vluchten, vermomd in vrouwenkleren. 11. In de Kapoengang stond het Gravensteen, ook bekend als het Pijnhuis. Met een echte tor tuurkamer om bekentenissen af te dwingen. De i8de-eeuwse ne pdokter Magaris Kamerling zat er gevangen, hij was na geseling overgebracht uit Brouwershaven. 12. Bij het monument Een Ge stolde herinnering van Sigurdur Gudmundsson aan het eind van de Nieuwe Burg staan we even stil. Het herinnert ons aan het oor logsleed, de stadsbrand van 1940. Weet dat herinneringen bedriege- lijk zijn, want wie o wie schoot Middelburg in brand? 13. Terug op de Markt buigen we stellen we ons de monumenta le Westmonsterkerk voor. Afge broken in 1575. De Markt werd verlaagd in 1943 en in 1998. Tel kens werden de in de bodem ach tergebleven grafkelders van de kerk beschadigd. De laatste keer werden er dertig graven in kaart gebracht. De PZC online Twitter Geert Velzel @geertvelzel Heb weinig met #lintjes, maar verha len inspireren wel en laten zien dat onze samenleving nog zat betrokken mensen heeft! #lintjesregen Uw reactie Koningsdag Familieloop WOENSDAG 27 APRIL 2016 Zeeuwse hoofdstad Het hostiewonder: Jan van Keulen gi en de hostie veranderde in zijn mond ng ter communie zonder te biechten in een stuk bloedend vlees. Wandelingen Sinister Zeeland in Mid delburg: 28 april (volgeboekt), 12 mei, 26 mei, 9 juni, 23 juni, 7 juli. Tel kens om 19.45 uur vanaf de Markt in Middelburg (bij de bankjes voor de Vleeshal). Kosten: 12,99 per persoon. Aanmelden uitsluitend via sinisterzee- land.nl (we wandelen met kleine groe pen, kaartjes te bestellen via de site). Meest gelezen op www.pzc.nl: 1. Dode en zwaargewonde bij ongeval op A58 2. En weer is het raak op de ge vaarlijkste kruising van Walche ren 3. Meer lintjes in Zeeland 4. Voordeur van woning opge blazen in Vogelwaarde 5. Wat als Johanna liever Jan is? Duizenden Nederlanders wer den gisteren verrast met een ko ninklijke onderscheiding tijdens de traditionele lintjesregen. De populariteit van het cen trum van Terneuzen staat onder druk, schreven wij. Niet zo gek, vindt Zeeuw. „De binnenstad van Terneuzen is ongezellig en je vindt er weinig unieke win kels. Het domste wat je kunt doen is parkeergeld heffen in een minder populaire en niet- historische stad als Terneuzen. Vrijwel elk pand met sfeer is ge sloopt in de jaren 70 en 80." Honderden vrijwilligers door heel Zeeland hebben er alweer maanden van voorbereidingen op zitten om Koningsdag van daag groots te vieren. Op www.pzc.nl/koningsdag vindt u de programma's van Walche ren, Bevelanden, Schouwen-Dui- veland en Zeeuws-Vlaanderen. Tevens vindt u er alle berichten over Koningsdag in Zeeland. U kunt er ook uw lezersfoto kwijt. Voor de PZC Familieloop, die op zaterdag 25 juni wordt ge houden, kunt u kiezen uit drie afstanden: 1,8 kilometer, 5 kilo meter of 10 kilometer. Loopt u mee over de vernieuwde route door Vlissingen? Schrijf nu in, want vol is vol. Op www.pzc.nl/familieloop kunt u lezen wie zich al hebben inge schreven. Kijk op www.pzc.nl of GPpzcredactie O facebook.com/depzc GPpzcredactie Jan J.B. Kuipers en Marloes Matthijs- sen in de Middelburgse Schuttershof straat, waar in 1374 een hostie veran derde in een bloedend stuk vlees. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45