'Ieder kind heeft recht op geluksmomentjes' 12 ZEELAND Sinistere wandeling Colofon 088-0561510 088-0139910 PZC Het spookt in Middelburg. Er werd in het ver leden heel wat gemoord en griezel mee tijdens de geëxecuteerd. Wandel en sinistere tocht vragen over het Natio naal Fonds Kinderhulp, dat hulp biedt aan kinde ren in armoede. „Ik ben een paar jaar geleden be gonnen als collectant. Inmiddels ben ik coördinator. Mijn wijk is groter en groter geworden, en reikt van Nieuwdorp tot Yerseke. Ik breng de collectebussen weg en bel de collectanten na. Ik heb ook contact gelegd met Scoutinggroep Frans Naerebout in Goes. Zij col lecteren voor ons in Goes. Daar ben ik heel blij mee. Clubs en ver enigingen die collecteren mogen een deel van de opbrengst zelf houden: op die manier komt het geld ook bij kinderen terecht." „Mijn ouders zijn gescheiden toen ik negen was. We hadden het niet breed. Er moesten keuzes ge maakt worden. Nu heb ik het erg goed, maar ik wil mijn vier kinde ren wel meegeven dat er ook men sen zijn die zich niet alles kunnen veroorloven." „Ik heb er eigenlijk nooit last van gehad. We kregen geen nieuwe kleren: daarvoor gingen we naar het Leger des Heils, maar daar maakten we altijd grapjes over. 'We gaan naar onze eigen boe tiek', zeiden we dan. Nu ik zelf moeder ben, heb ik bewondering voor mijn moeder. Ze heeft zich zelf vast dingen moeten ontzeg gen, om mij een abonnement op het zwembad te geven." „Ik kwam niets tekort, maar de tijd is anders. Ik was niet de enige waar thuis zuinig gedaan werd. De druk ligt nu hoger. Er zijn echt kinderen die niet naar voetbal kunnen, die ziek gemeld worden op hun verjaardag omdat er geen geld is voor een traktatie." „We zorgen voor geluksmo- mentjes: paardrijden, een bezoek aan het Dolfinarium of een dagje naar opa en oma. Maar we onder- 'Juist die kwetsbare kinderen draag ik een warm hart toe' steunen ook de studie van jonge ren en er is een fietsplan samen met de ANWB: oude fietsen wor den opgeknapt zodat kinderen naar hun middelbare school kun nen fietsen, luist die kwetsbare kinderen draag ik een warm hart toe. Ieder kind heeft recht op ge- luksmomentjes." Vleermuizen fladde ren om ons hoofd. In de verte horen huilen wolven. Mistflarden dem pen het licht van de straatlantaarns. De Lange Jan slaat de nacht. Kreunde daar een dolende geest? We lopen vanaf de Markt naar de noord- en westzijde van Mid delburg, richting Herengracht en Molenwater. Noord en west, het zijn de slechte kanten: executies werden aan de noordkant van de stad uitgevoerd, ongedoopte kin deren kregen een plekje aan de noordzijde van de begraafplaats. Schrijver en dichter Jan J.B. Kui pers dist donderdagavond de lugu bere en sinistere verhalen op van de Zeeuwse hoofdstad. Het initia tief voor de spookwandeltocht werd genomen door Marloes Mat- thijssen. Zij studeerde cultuurwe tenschappen in Rotterdam, woont nu een jaar of negen in Middel burg en is culinair recensent van deze krant. Ze zag de verlichte huiskamers met balkenplafonds en staartklokken in het oude cen trum en dacht: deze stad verdient een 'ghostwalk'. Moord en dood slag, pijniging en terechtstelling, zieken en gekken. Ze hoopt ook in andere Zeeuw se steden sinis tere toch- We de wan- ten op te zetten. gaan aan del, met een f knipoog naar alle bestuurden, die vooral softe Zeeuwse promotieverhaal tjes subsidiëren. 1. Voor het stadhuis stond tot diep in de 19de eeuw het schavot, waar zware misdadigers werden opgehangen. In 1838 werd daar de laatste vrouw terechtgesteld - niet opgehangen maar ge wurgd aan een paal, opdat het toege stroomde publiek niet onder haar rokken kon kij ken. Sarah Geldof was haar naam, ze had een meisje vermoord. Op weg naar het schavot verloor ze één van haar schoentjes. Dat wordt bewaard in het Zeeuws Ar chief. 2. Op de Pottenmarkt nummer 7 stond tot 1940 het hotel Monopole. Eige naar Kees Merk vermoordde in 1934 zijn voormalige huishoud ster, de 48-jarige Pieternella Catha- rina Klaassen. Omdat ze wat boter en levensmiddelen zou hebben ontvreemd. Merkwaardig detail: Merk bediende zich van een gestolen mes. Hij werd tot vijfjaar cel ver oordeeld. 3. In de Beddewijkstraat stui ten we op een Franse spooksol- daat. Hij stamt uit het Zeeuws Sa genboek. Door heel Zeeland zijn er Franse spooksoldaten: in Yerse ke, bij de Griete bij Hengstdijk. In Vlissingen huist een Fransoos, die tijdens de overstroming van 1808 een meisje redde. 4. Middelburg heeft een eigen hostiewonder, gekoppeld aan de Schuttershofstraat. In 1374 ging een zekere Jan uit Keulen ter commu nie, zonder ge biecht te hebben. De hostie veran derde in zijn mond in een bloe dend stuk vlees. Delen van de hos tie kwamen in Keu len en Leuven te- I - recht. In die laatste stad werd tot 1935 een op dit verhaal gebaseer de ommegang gehou den. 5. Een dubbel item, deze keer, omdat de samenstellers van de route op dertien locaties willen uitkomen. In de Simpel- huisstraat stuiten we op het Cel- lebroedersklooster, waarvan nu nog de Engelse kerk over is. De Cellebroeders moesten gekken en pestslachtoffers verzorgen en begraven. Daar vlakbij, in de Pen- ninghoek waart nog de 20ste-eeuwse geest rond van straatmuzikant David Smolders, die banjo speelde en een Sint Bernhard had. Hij stookte auto banden in zijn kachel, dat kun je nog ruiken. 6. Op de kop van de Antheunis- straat kijken we uit over het water Griezelen in de 5 Marion de Putter (51) uit Goes is deze week benoemd tot Geluk Ambassadeur, als dank voor haar inzet voor het Nationaal Fonds Kinderhulp. door Cornelleke Blok Geluk Ambassadeur word je niet zomaar: het Nationaal Fonds Kinderhulp heeft er acht be noemd in het hele land. Wat doet u allemaal? *y Waarom zet u zich in voor het Nationaal Fonds Kinderhulp? 3hloe is het om als kind op te groeien in een arm gezin? 4 Wat had u als kind willen heb ben van het Nationaal Fonds Kinderhulp? 5 Wat doet Kinderhulp voor hen? Marion de Putter Geluk Ambassadeur Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. door Jan van Damme Jv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44