'Stop campagnes tegen mishandeling* Tientallen haatmails gericht aan partij Denk van oud-PvdA'ers Kuzu en Öztürk NIEUWS 3 Nederlanders die arrestatie afkeuren staan lijnrecht tegenover Nederlandse Turken die Ankara steunen. 'Actieve steun' voor Umar Hond loopt 400 kilometer naar zijn oude baasjes DEN HAAG. Tweede Kamerlid Tüna- han Kuzu heeft een stapeltje Aatjes meegenomen naar de in terruptiemicrofoon om daaruit voor te dragen. 'We gaan op Tur- kenjacht.' 'Eruit met jullie kanker gezwellen.' 'We gaan jullie van het hoogste gebouw gooien. Splash.' Het is een greep uit de mailtjes aan zijn partij Denk, die weigert afstand te nemen van de arrestatie van columniste Ebru Umar. Na ie dere voorgedragen belediging tij dens dit vragenuurtje werpt Kuzu theatraal een A4'tje weg. Het blijft liggen onder de interruptiemicro foon. Kuzu: „Vrijheid van meningsui ting betekent blijkbaar dat je maar één mening mag hebben." Daags na de geboorte van de diplomatie ke rel tussen Turkije en Nederland - ook nog eens tegen de achter grond van de wankele vluchtelin- gendeal - heeft het kabinet er een kopzorg bij. Vooral via e-mails, in ternetfora en op twitter bestoken voor- en tegenstanders van de Turkse president Erdogan elkaar met haatdragende verwensingen. Kuzu en Denk fungeren als spreekbuis van Turkse Nederlan ders die Umars arrestatie begrij pen. Terwijl de columniste dit weekeinde vastzat op het politie bureau in Kusadasi, vierden deze 'Nederturken' feest. De reacties op facebook en twitter: Umar mag le venslang krijgen, rotten in de cel. Wat weer een storm van veront- waardigde reacties opriep. Minister Bert Koenders (Buiten landse Zaken, PvdA) heeft oog voor die spanningen. „Het zijn van beide kampen reacties die ik niet geweldig vind, maar de Ne derlandse regering heeft geen ge- dachtepolitie." Hooguit doet hij 'de oproep' om 'naar elkaar' te luis teren. „Zorg dat we eikaars me ning accepteren." Meer kan hij ook niet doen, geeft hij even later schoorvoetend toe. De van de PvdA afkomstige Ku zu en Selquk Öztürk staan geïso leerd in hun pleidooi dat Neder land zich helemaal niet te be moeien heeft met de arrestatie van Umar, zeker omdat ze ook een Turks paspoort heeft en mogelijk in dat land de geldende wet over trad. Zo eenzaam als hun standpunt in het parlement is, zo breedgedra- gen lijkt de opvattingen van Denk in het land. Nergens ter wereld is de steun aan Erdogan zo groot als in Nederland. In november stem de nog 69 procent van de Turkse Nederlanders op zijn AK-partij. Voor een deel is dat geografisch bepaald, weet Erik-Jan Zürcher, hoogleraar Türkse taal en cultuur aan de Universiteit Leiden, omdat de Turkse gastarbeiders veelal van het platteland kwamen. De wat 'Vrijheid van meningsuiting betekent blijkbaar dat je één mening mag hebben' conservatievere, gelovige Turken lieten de AK-partij nooit helemaal los. Inmiddels is hun integratie deels geslaagd, denkt Zürcher. Ze ker in sociaal-economisch op zicht. Ze zijn hoog opgeleid, heb ben vaak een goede baan. „Maar qua gedachtegoed zijn ze dat hele maal niet. In andere landen zitten meer politieke vluchtelingen en intellectuelen die seculier georiën teerd zijn. In Nederland wonen veel conservatievere mensen, die Turkse kranten lezen, Turkse tele visie kijken en meer interesse heb ben in wat er in Turkije gebeurt dan wat in Nederland speelt." Die oriëntatie op het 'vader land' heeft alles te maken met de status en het prestige van presi dent Erdogan. „Nederlandse Tur ken, die zich in ons vaak tweede rangsburger voelen en het object DEN HAAG. Het kabinet zal niet 'schuwen anderen te be naderen als dat zinvol is in deze zaak'. Dat antwoordde minister Bert Koenders aan de Kamer toen die hem gis teren vroeg waarom er nog geen contact is geweest met de Turkse president Erdo gan in de zaak Ebru Umar. Volgens Koenders hebben hij en premier Mark Rutte diverse malen contact gehad met Turkse ambtgenoten over de zaak. Het kabinet neemt de kwestie hoog op. Met persvrijheid en vrijheid van meningsuiting mag vol gens Koenders niet worden gemarchandeerd. In het juri dische traject biedt de Ne derlandse overheid 'zeer ac tief steun aan Umar, zei Koenders ook. Dat werd gis teren via twitter bevestigd door de Nederlands-Turkse columniste in kwestie. van kritiek, voelen zich persoon lijk gesterkt door zijn optreden als sterke man. In hun ogen heeft hij lürkije groot gemaakt, rijk en wel varend. Juist als hij Europa de les leest, voelen zij zich in Nederland maatschappelijk sterker." In het parlement ettert de span ningen die dat oplevert nog wel even na. PVV'er Raymond de Roon verwijt het de "Iürkenpartij' van Kuzu zelfs dat zij de jubelen de reacties over Umars arrestatie verdedigen. Hij ziet het ronduit als teken dat de integratie is mis lukt. Ook PvdA neemt afstand. Ka merlid Keklik Yücel, zelf van Turk se komaf, begrijpt ook niets van het gejuich om de arrestatie van Umar. „Integratie betekent name lijk ook dat je gemeenschappelijke waarden hebt. Dan is het mis lukt." PENRHYNCOCH. Aan de barre hel dentochten van trouwe honden kan er een worden toegevoegd: die van de Britse schaapshond Pero. Hij legde in 12 dagen bijna 400 kilometer af om weer bij zijn oude baasjes te kunnen zijn. Pero verhuisde onlangs van Penrhyn- coch in Wales naar Cockermouth in het Lake District in Noord-En- geland. Daar verdween hij al snel, om uiteindelijk bijna twee weken later op te duiken in zijn geboorte plaats, bij het huis van zijn eerste eigenaren, Alan en Shan James. De vier jaar oude schaapshond was vermagerd, maar verkeerde verder in goede conditie. Pero mag bij de familie James blijven. Volgens de wethouder is het aan tal meldingen nu al veel te groot: veel zaken blijven relatief lang lig gen. Nog meer meldingen zou den dat probleem alleen maar gro ter maken. Frings zegt gehoord te hebben dat meer gemeenten ge pleit hebben rustig aan te doen met het aantal meldingen. Om welke gemeentes het gaat, weet hij niet. Op het ministerie hebben ze geen idee van het aantal meldin gen van huiselijk geweld dat jaar lijks in het land wordt gedaan, zo meldt een zegsman. Maar ge meenten moeten volgens hem niet denken dat ze veel invloed hebben op overheidscampagnes over kindermishandeling. Zeker niet 'of en hoe vaak die campag ne in de lucht is', stelt de woord voerder. De meldpunten Veilig Thuis, waar sinds begin 2015 de meldin gen van kindermishandeling en huiselijk geweld terechtkomen, kunnen op veel plekken het werk niet aan. Gelderland-Zuid, Zee land, IJsselland (omgeving Zwol le), Haaglanden (Zoetermeer); het zijn maar een paar voorbeel den van meldpunten waarover grote zorgen bestaan. Afgelopen week bijvoorbeeld brachten klok- De meldpunten Veilig Thuis waar de meldingen worden behandeld, kunnen op veel plekken het werk niet aan kenluiders naar buiten dat in Gel derland-Zuid zo'n tweehonderd zaken over mishandelde kinde ren op de plank liggen, en tachtig niet zijn onderzocht. Daarvan zijn er ook die al sinds januari wachten op behan deling en prioriteit hebben. Het gaat in dit geval om zaken die ei genlijk binnen vijf dagen opge pakt hadden moeten worden. De Inspectie Jeugdzorg heeft er een inval gedaan om de precie ze problemen in beeld te krijgen. Overal constateren de meldpun ten een veel groter aantal meldin gen dan waar rekening mee is ge houden. Zo is het meldpunt Vei lig Thuis in Nijmegen berekend op vijfhonderd meldingen, maar worden er dit jaar tweeduizend verwacht. Mogelijk is dat het gevolg van onder meer de 'week tegen de kindermishandeling' (ook dit jaar weer in november) en campag nes met slogans als 'het houdt niet op, niet vanzelf. WOENSDAG 27 APRIL 2016 Rel rond Ebru Umar leidt tot groeiende spanning in het land door Tobias den Hartog en Hanneke Keultjes De Kamerleden Tunahan Kuzu en Selguk Öztürk van Denk gisteren tijdens het vragenuur in de Tweede Kamer. foto Martijn Beekman Tunahan Kuzu Tweede Kamerlid door Eric Reijnen Rutten NIJMEGEN. Campagnes om kinder mishandeling en huiselijk geweld te melden moeten in de ijskast. Ze leveren te veel meldingen op, terwijl de meldpunten nu al niet meer toekomen aan acute geval len. Die boodschap heeft de Nij meegse wethouder Bert Frings neergelegd bij het ministerie van Volksgezondheid en Welzijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3