'Spotten oorzaak gevecht azc Goes' naar Nederland gelijk door naar het ziekenhuis ZEELAND 3 'Criminelen altijd voor de rechter* vragen. Na één dag kreeg ik ant woord: het was akkoord. De IND was het in een jaar nog niet eens gelukt." Ze mocht maar drie maanden blij ven. „Maar ik wist meteen: hier wil ik wonen." Toch moest ze terug, en Cor ging mee. „Acht jaar hebben we samen in Guangzhou gewoond. Zij werkte, ik gaf als vrijwilliger Engelse les op scholen. Die kinderen wisten niet wat ze meemaakten, met een le raar die rondliep en de tafels in een U-vorm zette. Uiteindelijk ben ik gaan werken bij een Australische 'Ik ben bang, ja. Ik heb mijn eerste vrouw ook aan kanker verloren' vriend, die een bedrijf had in baga ge- en hondenriemen. Ik deed de grafische kant. Maar de lonen in China stegen en hij week uit naar de Dominicaanse Republiek." Cor en Mei Hao, die inmiddels vijftig was geworden en dus naar Chinese maatstaven de pensioenge rechtigde leeftijd had bereikt, gin gen mee. Twee jaar hebben ze ge woond op het tropische eiland. Maar het klimaat was haar te heet. En ze dacht terug aan die rust en ruimte van Schouwen-Duiveland. Daarom probeerde Van Marle het nog één keer. Twee jaar geleden was dat. „Met een beroep op vrijstel ling van inburgering, omdat Mei Hao vanwege medicijnen voor haar vroegere borstkanker leed aan ge heugenverlies. Het lukte haar niet de Nederlandse taal te leren." Het verzoek werd afgewezen. Van Marle was furieus. „Dat heb ik in mijn bezwaarbrief laten weten ook. Tonnen heb ik afgedragen als brave belastingbetaler. Tonnen. De bevalling van mijn dochter, mijn moeder die op sterven lag: dat had ik allemaal bijna moeten missen omdat onze visa nét daarvoor aflie pen en Mei Hao niet een paar da gen extra mocht blijven. En dan dit. Ik hing een spandoek aan mijn huis en schreef de woede van mij af." Het had gewerkt: afgelopen de cember kreeg Van Marle een brief waarin stond dat zijn bezwaar ge grond was, Mei Hao kreeg een ver blijfsvergunning. „Ik schrok me rot. We hebben gelijk onze spullen ge pakt. Mei Hao moest nog even naar China voor een stempel en ging er gelijk even naar het ziekenhuis, voor de jaarlijkse controle." Dat werd geen standaardbezoek. Mei Hao kreeg er te horen dat de kanker terug was in haar lichaam. In haar hele lichaam. „Ze hebben een tumor weggehaald en toen zijn we halsoverkop naar Nederland ge vlogen", vertelt Van Marle. „Ze wordt nu behandeld in het zieken huis van Vlissingen. De kanker zit nu in haar lymfeklieren. We weten niet hoe de tumor zich gaat ontwik kelen. Maar ik ben bang, ja. Ik heb mijn eerste vrouw ook verloren aan kanker. Zij was 32." Toch is Mei Hao 'very happy', Om bij Cor te zijn, om in Neder land te zijn, om buren te hebben waarmee je een praatje maakt. En ook al hoeft het niet, ze is toch be gonnen met haar inburgeringscur- sus. „Ik studeer elke ochtend vier uur, ga dan naar Scalda en studeer dan weer vier uur. Het meeste ben ik dan vergeten, maar sommige woorden blijven hangen. Zo zet ik steeds een stapje vooruit." In een reactie zegt de IND niet op individuele gevallen in te gaan. Dat zegt advocaat Thomas Der Be- drosian die de 21-jarige Iraniër E.A. bijstaat. Deze jongeman ver bleef destijds in de tijdelijke op vang in de Zeelandhallen en wordt vervolgd door het Open baar Ministerie. Want A. zou die avond met een mes of scheermes een ander hebben verwond. Deze week moest A. voor de Middelburgse rechtbank verschij nen tijdens een tussentijdse zit ting. Zijn raadsman pleitte daar met succes voor het schorsen van het voorarrest van zijn cliënt, zo dat de man nu in vrijheid zijn proces kan afwachten. De man wordt officieel ver dacht van poging tot doodslag. Maar Der Bedrosian stelde tij dens de zitting dat die aanklacht geen stand zal houden. Volgens hem was die bewuste avond een groep Perzen spottende liedjes aan het zingen over Arabieren. Toen een man van Arabische af komst daartegen protesteerde zou er een handgemeen zijn ont staan tussen Perzen en Arabie ren. A. belandde, aldus de raads man, midden in dat tumult. „Hij was op weg naar de wasplaats en had een scheermesje in zijn hand. Hij probeerde het gevecht te stoppen en zou iemand met dat mesje hebben geraakt." Volgens officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk gaat het om een lange snee over de hals en/of nek van een andere bewoner van 'Perzen zouden spottende liedjes hebben gezongen over Arabieren' de noodopvang in Goes. De raads man zei dat het om een 'ondiepe snee' gaat. Suijkerbuijk en Der Bedrosian vinden allebei dat er meer duide lijkheid moet komen over dat scheermes. Ze willen weten 'of het om een tot een wapen omge bouwd scheermes gaat'. De verdachte zelf vertelde de rechtbank dat hij absoluut niet de bedoeling had mensen te ver wonden. Hij komt uit Iran en be hoort tot een Arabische minder heid, de Ahwazi. Volgens zijn raadsman wordt deze minder heid onderdrukt en is hij daarom naar Nederland gevlucht. De verdachte wordt 30 augus tus daadwerkelijk berecht. DEN HAAG. Justitie en politie mo gen zware drugscriminelen niet straffen zonder tussenkomst van de rechter. „De rechter oordeelt of iemand de wet heeft overtreden." Dat zei een woordvoerder van de Raad voor de Rechtspraak giste ren voor het Radio 1 Journaal als reactie op het ZSM ('zo snel moge- lijk')-beleid in Zeeland en West- Brabant. In ruil voor het afstaan van geld en waardevolle spullen ziet justitie af van een strafproces onder het motto 'Je moet crimine len pakken waar het pijn doet, in hun portemonnee'. In De Volks krant zei officier van justitie Roy Nanhkoesingh dat het afnemen van geld en spullen effectiever is dan een langdurig strafproces. WOENSDAG 27 APRIL 2016 zonder vrolijk welkomstfeest Uit boosheid, omdat hij zich gedwongen voelde naar China te gaan om bij zijn vrouw te zijn, hing Cor van Marle een spandoek aan zijn huis. Dat is nu weg. Cor van Marle 8 jaar geleden deed Cor van Marle de eerste poging zijn Chinese vrouw naar Nederland te halen. Toen nog op basis van een toeristenvisum. 3 maanden is Mei Hao Liu nu in Nederland, mét verblijfsvergunning. Maar ze gaat ziekenhuis in, ziekenhuis uit. door Emile Calon GOES. Het beledigen en bespotten van Arabieren door Perzen was de oorzaak van de vechtpartij in de tijdelijke opvang voor vluchtelin gen in Goes, eind vorig jaar. Thomas Der Bedrosian advocaat begint achter het huis van Cor van Marle en Mei Hao Liu, die miste zij in China.foto Dirk-Jan Gjeltema TE KOOP wegens niet welkom in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35