Marjolein Epke zet zich in voor de Zeeuwse zeiljeugd Griezelen tijdens een sinistere tocht? In Middelburg spookt het... We zijn erklaar voor! Sterfte schelpdieren doet innovatieve ondernemer in Kats snel de das om De binnendijkse oesterkwekerij Smit Smit is vijf maanden na het begin van de kweek al failliet. Voorbereidingen voor de vrijmarkt in Middelburg. Het is haasten voor het beste plekje. Walcheren maakt Zich Op VOOr Koningsdag. foto Ruben Oreel KATS. Het innovatieve oester- kweekbedrijf Smit Smit in Kats is nu al failliet. Vijf maanden gele den begon het bedrijf met de kweek van oesters op het land. Oestersterfte deed de kwekerij, pal naast de Zeelandbrug, de das om. Er werkten zes werknemers voor Smit Smit BV, van wie er één in vaste dienst was. Het was een miljoeneninveste ring voor ondernemer Sybe Smit. Samen met zijn vader Sam begon hij vol vertrouwen aan een ver nieuwend project: oesters kweken op het land. Een wereldprimeur. In augustus zei hij nog tegen deze krant dat ze een 'geheim' hadden ontwikkeld, waarmee ze onafhan kelijk van de weersgesteldheid konden kweken en beschermd wa ren tegen natuurlijke vijanden en ziektes. Toch lijkt het er nu op dat een bacterie de oorzaak is van de oestersterfte, die de kwekerij fa taal is geworden. „Maar het onder zoek loopt nog, dus het nog te vroeg om dit met zekerheid vast te stellen", benadrukt curator Fol- kert Hiemstra, die de woordvoe ring namens Smit doet. Hiemstra vertelt dat het bedrijf aanvankelijk goede vooruitzichten had. „Ze kweekten goede oesters, die in de smaak vielen bij de consument en de verkoop ging voor een startend bedrijf ook helemaal niet slecht." Tot begin maart de weekdieren plots in grote aantallen doodgin gen. De oestersterfte werd steeds erger en de vooruitzichten van het bedrijf verslechterden snel. Volgens de curator krijgen inno vatieve projecten als deze vaak te maken met tegenslagen, maar be tekent dat niet altijd direct het ein de. Toch besloot Sybe Smit de uit komst van het onderzoek niet af te wachten en koos hij ervoor om het faillissement van de vennoot schap snel aan te vragen. „Hij wil- Om verdere financiële schade te voorkomen, is het faillissement snel aangevraagd door Smit de verdere schade aan crediteuren voorkomen", legt Hiemstra uit. Zodra het onderzoek naar de oorzaak is afgerond, wordt ge zocht naar een oplossing én naar partijen die het bedrijf nieuw le ven in willen blazen. Volgens Hiemstra staan het Zeeuws Partici patiefonds en de Rabobank, twee belangrijke financiers, nog steeds positief tegenover dit project. Maar hij acht de kans klein dat Smit opnieuw aan het roer komt te staan, als de kwekerij een door start maakt. Kees Rijn van restaurant De Vriendschap in Middelburg had de oesters van Smit Smit op de kaart staan. „Ze leverden een prachtig product. De oesters had den een volle smaak en ik kon al tijd op de kwaliteit rekenen. Het is het beste product dat sinds ja ren op de markt is gebracht", zegt hij. Smit wil zelf nog geen reactie geven. www.pzc.nl walcheren@pzc.nl WOENSDAG 27 april 2016 Zeeland ZEELAND 17 ZEELAND 12 St 13 Oesterkweker nu al failliet door Elodie Kint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33