TO0S Hoge Raad: Proces Checkpoint moet over Nederland dé plek voor nucleaire sloopbedrijven Zeelandia maakt kans op 'Oscar* bedrijfsleven Veurènde 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Een lintje is iets om trots op te zijn. Uw Mening paul kusters column De boeren rukken uit. Ze eggen, ze bemes ten, ze zaaien, ze planten, ze jagen de koeien de wei in. Het jaar krijgt licht en tempo. En wij krijgen eindeloze lijnen in het Zeeuwse land. Mijn hart maakt nog altijd een hupje als ik aardappels de grond in zie gaan. Het heeft wat. De grommende, glimmende tractor die de plantmachine trekt. Kaars recht, ook als er geen satellietver binding is. Bintjes, het zouden Met als hoogste taak dat vergeten plantaardappeltje in de grond te laten verdwijnen bintjes moeten zijn. Een halve eeuw geleden. Het weer was meestal net zo fris en schraal als afgelopen week. Jac ques, mijn broer - we schelen bijna dertien jaar - hangt over het spatbord van de tractor. Zo kan hij lineaalrecht naar het veurènde sturen. Ik zit achter hem op een fruitkistje dat bovenop de bakken van de aardappelplanter is ge plaatst. Het systeem is simpel. Door de bakken met plantaardap pelen draaien kettingen met lepel tjes eraan. Die nemen steeds één plantaardappeltje mee en depone ren dat ergens diep onder mijn zit plaats in de aarde. Valt er voortij dig één af, dan moet ik een reser veaardappeltje uit mijn kist vis sen en alsnog zorgen dat er straks geen kale plek in de groene aard appelrug te zien is. 't Is een beetje technisch mis schien, zo bij de ontbijtkoffie. Maar waar het om gaat is dit. Als knulletje van een jaar of acht, ne gen reed ik in mijn paasvakantie uren, dagen mee op die aardappel planter. In de geur van aarde en plantgoed. Eindeloos, van veurèn de naar veurènde. Hard ging het niet. De tractor maakte zoveel la waai, dat een gesprek vrijwel on mogelijk was. Een walkman of an dere muziekapparaten met oor tjes had je nog niet. Ik zat daar. Met als hoogste taak dat vergeten plantaardappeltje in de grond te laten verdwijnen. De leegte, de oneindigheid, het verlies van elk besef van tijd. Vorige week heb ik onze aardap pels geplant. Twintig bintjes en twintig Frieslanders. Ze staan nog niet boven. 380 reacties toosenhenk.nl E KNMI! C.0&E ORANJE Lichaam in het water gevonden In de Middelburgse wijk Dauwendaele is gistera vond kort voor negenen een stoffelijk overschot in het water gevonden. Politie en brandweer heb ben het lichaam uit het wa ter gehaald. Over het geslacht van de dode was gisteravond ver warring. Aaanvankelijk meldde de politie dat het ging om een man, die was gevonden aan de Dauwen- daelselaan. Kort daarna repte de poli tie van 'een dood persoon aan de Westmede'. Primarkactie gaat hard De facebookactie van Nina van Leur uit Goes om een Primark naar de stad te krij gen blijft succesvol. Bij 15.000 'likes' (gisteren stond de teller op bijna 14.000) zal ze de kledingke- ten daardwerkelijk benade ren. Ook de eigenaren van het leegstaande V&D- pand, waar de winkel wat Nina betreft kan komen, zijn inmiddels enthousiast. Het lukte gisteren niet de Primark te bereiken voor een reactie. Voordeur van huis opgeblazen Bewoners van een woning aan de Rapenburg in Vogel waarde zijn maandagavond met de schrik vrijgekomen toen hun voordeur werd opgeblazen. Van de dader ontbreekt tot dusver elk spoor. De explosie vond plaats rond 22.00 uur en veroorzaakte een flinke ra vage. De bewoners van het huis zaten televisie te kij ken toen ze een flinke knal hoorden. De deur was ont zet en het interieur in de hal van de woning liep ook schade op. Een geparkeer de auto bleek ook bescha digd te zijn. Het echtpaar heeft aangifte gedaan. Drietal gepakt voor inbraak De politie heeft maandag en gisteren drie mannen aangehouden voor betrok kenheid bij een woningin braak in de Buitenhovelaan in Middelburg op 22 februa ri. Eerder werden een man uit Roosendaal en een vrouw uit Middelburg aan gehouden. De drie mannen (20,19 en 22 jaar) komen uit Middelburg, Vlissingen en Kapelle. Bij de inbraak werden geld, sieraden en staatsloten gestolen. In eerste instantie vond de recht bank in Middelburg hem schul dig en veroordeelde hem tot het betalen van bijna 10 miljoen eu ro en zestien weken cel. Vervol gens beslisten de gerechtshoven in Den Haag en Amsterdam dat het Openbaar Ministerie het recht op vervolging had ver speeld, omdat het kon weten dat een coffeeshop als Checkpoint werkt met grote illegale voorra den. De Hoge Raad vindt dat een te simpele constatering. Hij stelt dat het OM slechts in uitzonder lijke gevallen het recht op vervol ging kan verspelen. Alleen als er duidelijke toezeggingen zijn ge daan dat er niet vervolgd wordt of als er sprake is van willekeur. Volgens de Hoge Raad is er tot nu toe niet gebleken dat er spra ke is van een dergelijke toezeg ging, noch van willekeur. Om die reden moet het proces over worden gedaan door een ander hof. De Hoge Raad sluit ook nog steeds niet uit dat Checkpoint be schouwd mag worden als een cri minele organisatie. Voor het personeel van Check point heeft de beslissing van de Hoge Raad geen gevolgen. Het Volgens de Hoge Raad kan niet worden uitgesloten dat Checkpoint toch een criminele organisatie is. OM besliste vorig jaar dat zij niet langer vervolgd worden. Raadsman Martijn van der Want verwacht dat de zaak uit eindelijk uitdraait op een schul dig zonder straf. Het OM wilde niet reageren op de beslissing. Waarschijnlijk dient de nieuwe zaak tegen Checkpoint in 2017. Kamerlid Jan Vos vraagt om zo'n studie naar aanleiding van een ingezonden stuk van Greenpeace in het Financieele Dagblad. Daar in schreef Jorien de Lege giste ren dat de komende decennia we reldwijd 400 kerncentrales ge sloopt moeten worden, waaron der die in Borssele. Volgens De Lege kan dat Zeeland innovatie ve banen opleveren, omdat het slopen van een kerncentrale 'geen kwestie is van een paar keer zwaaien met de sloopha mer'. De Lege stelt dat nu Delta zijn verlieslatende energietak zal verkopen, de optie op tafel komt om de kerncentrale Borssele te sluiten. Volgens De Lege durven Delta en de Zeeuwse politiek dat nog niet hardop te roepen, om dat 'banen verloren gaan'. Naar aanleiding van het arti kel vraagt Vos aan minister Henk Kamp van Economische Zaken of het klopt dat de kern centrale Borssele verlies lijdt. Ook wil hij weten of het juist is dat de kerncentrale een kapi taalinjectie nodig heeft van 200 miljoen euro. Vos wil dat het kabinet onder zoekt of nucleaire sloopbedrij ven zich in Nederland kunnen vestigen. Hij vraagt dat onder zoek binnen twee maanden te doen en te presenteren met het eindrapport van de commissie Balkenende. Die moet de Zeeuw se economie een impuls geven. ZIERIKZEE. Zeelandia is één van de drie genomineerden voor de prestigieuze Koning Willem I Prijs. De nominatie in de catego rie grootbedrijf is gisterochtend door stichtingsbestuurder Luuc Mannaerts bekendgemaakt, tij dens een verrassingsbezoek aan het hoofdkantoor van de produ cent van bakkerij-ingrediënten in Zierikzee. De ondernemersprijs wordt gezien als de 'Oscar' voor het Ne derlandse bedrijfsleven. De er kenning wordt om de twee jaar uitgereikt aan toonaangevende grootbedrijven. Volgens Man naerts vormt het wereldwijd als maar groeiende Zeelandia 'een uithangbord voor Nederlandse ondernemingen'. De jury waar deert het zeer dat daarbij de loka le belangen van de samenleving en 'verduurzaming' nooit uit het oog worden verloren, aldus Man naerts. Pieter Schotte nam namens de raad van commissarissen het vaandel en de oorkonde van de nominatie in ontvangst. Op 26 mei wordt in het bijzijn van ere voorzitter koningin Maxima in Eindhoven de uiteindelijke win naar gepresenteerd. Zeelandia heeft concurrentie van Philips en Vopak (Rotterdam). Jan van Damme Weer of geen weer: ik vier Koningsdag. MIDDELBURG GOES VOGELWAARDE MIDDELBURG door Emile Calon TERNEUZEN. Het strafproces te gen Terneuzenaar Meddie Willem- sen (63) moet weer worden over gedaan. Negen jaar na de eerste politie-inval in zijn coffeeshop Checkpoint, vindt de Hoge Raad dat nu het gerechtshof in Den Bosch een oordeel moet vellen over de vraag over de eigenaar van Checkpoint te veel softdrugs in voorraad had. Zeeland 2: Commentaar door Jeffrey Kutterink DEN HAAG. De PvdA in de Tweede Kamer vraagt het kabinet te on derzoeken of Nederland de ideale vestigingsplek is voor nucleaire sloopbedrijven. door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2