N Wen niet aan de lage rente!' 1 Tweede carrière voor verpakkingen Appelsientje en halfvolle melk 22 Weer staking bij Lufthansa Exxon krijgt mindere status Mitsubishi zat in 1991 al fout met emissietests 326 gemeenten zamelen oude drankpakken gescheiden in. Daarna worden ze gerecycled. m mÊMÊ Lufthansa heeft vandaag 895 vluchten geannuleerd wegens een staking van het grondper soneel. Ongeveer 60 procent van alle vluchten van de Duit se luchtvaartmaatschappij komt daarmee te vervallen. ExxonMobil heeft niet langer de hoogste kredietwaardering AAA bij Standard Poor's (S&P). Door de lage olieprijs gaat het minder met de oliepro ducent, daarom is de rating met één stap verlaagd tot AA+. De centrale bank ziet de zwakke economische groei en de daarmee samenhangende lage rente als het grootste gevaar voor de stabiliteit van de financiële sector. Op korte termijn zet die steeds meer druk op de financiële positie van pen sioenfondsen en verzekeraars. Op langere termijn vreest DNB dat mensen en bedrijven gaan wennen aan de abnormaal lage rente. Daardoor kunnen vooral huishoudens met een hoge, aflos- singsvrije hypotheek en zwakke bedrijven met hoge schulden in de problemen komen op het mo ment dat de rente weer naar een normaler peil stijgt. De bank advi seert daarom lage rentelasten te gebruiken om leningen versneld af te lossen. Dat geldt vooral voor veertigers met een relatief hoge hypotheek, waarop weinig tot niets wordt afgelost. Starters los sen door de huidige regels meer af en lopen daardoor minder gevaar bij een stijgende rente. TOKIO De Japanse automaker Mitsubishi zat in 1991 al fout bij tests die het benzineverbruik me ten. Dat gaf het bedrijf gisteren toe. Eerder meldden media al dat Mitsubishi sinds begin jaren ne gentig gebruik maakt van tests die niet aan de eisen voldoen. Mitsubishi tuigt een speciaal on derzoeksteam op. De automaker sluit niet uit dat het probleem die per zit dan alleen bij compacte personenauto's. Een schatting van het aantal getroffen wagens werd niet gegeven. Vorige week biecht te Mitsubishi al op dat het op gro te schaal gesjoemeld heeft met da ta over het brandstofverbruik van sommige modellen. Toen leek het bedrog niet verder terug te gaan dan 2002, en was sprake van 625.000 auto's die als zuiniger wa ren aangeprezen dan ze daadwer kelijk waren. Op de beurs verloor het aandeel tot nu toe 60 procent. De balen samenge perste verpakkin gen die bij de fa briek klaarstaan, geven een aardig beeld van de Ne derlandse koelkastinhoud. Gele Chocomelpakken, blauwe van Crystal Clear. Oranje is de kleur van Appelsientje. Maar vooral heel veel melk-, yoghurt- en zui- veldrankpakken. „Nederland is echt een zuivel- land. Het verschil is heel duide lijk te zien als je bij buitenlandse recyclingfabrieken komt", zegt di recteur Bas Gehlen van papierfa briek Van Houtum. En hij kan het weten: in zijn zoektocht naar het ideale recyclingproces heeft hij heel wat fabrieken gezien. Van Houtums fabriek aan de rand van Swalmen, onder de rook van Roermond, maakt toiletrol- len, papieren handdoekjes en schoonmaakdoekjes van oude kranten, kantoorafval en bierfles jesetiketten. En nu dus ook van drankkartonnen. Voor dat doel is deze week een zogeheten omni- pulper in gebruik genomen. In die nieuwe productielijn is drie miljoen euro geïnvesteerd. Dat geld verwacht het familie bedrijf binnen een paar jaar terug te verdienen. Waar het recylen van drankkartons in buurlanden al jaren gemeengoed is, komt de inzameling nu ook in Nederland van de grond. 326 gemeenten za melen de zuivel-, sap-, water- en soeppakken van hun inwoners nu apart in. In de meeste plaatsen mogen ze, met dop en al, in een zak voor plastic en metaal of de Plastic Heroes-containers. Ge meenten krijgen daarvoor sinds vorig jaar een vergoeding uit het Afvalfonds verpakkingen; een soort alternatief milieubelasting potje voor verpakkende bedrij ven. Die vergoeding heeft de inza- meldrift onder gemeenten flink aangewakkerd. De nieuwe drankpakken- stroom, werd aanvankelijk in het buitenland rerecycled. Van Hou tum zag er wel brood in, want zijn traditionele grondstof wordt schaarser. Gehlen voorziet een te- t'V- r vr kort aan oud papier. „Door de di gitalisering wordt steeds minder papier gebruikt. Daar komt bij dat de vraag naar oud papier in China groeit. Europa importeert daarom al oud papier uit de VS, maar dat strookt natuurlijk niet met het idee dat gerecycled pa pier beter is voor het milieu. Daar om zoeken wij naar alternatieve lokale kringlopen." Zoals lege drankkartonnen, maar ook olifantsgras. De vezels van dat razendsnel groeiende, rietachtige gewas zijn ook prima tot papier te verwerken. Dus gaat Van Houtum binnenkort ook van Zeeuws olifantsgras hygiënepa- pier maken. Want waarom zou je bomen kappen voor toiletpapier, zegt Gehlen. „Je gebruikt het maar een paar seconden, en daar na wordt het niet hergebruikt." Van Houtum startte ruim tach tig jaar geleden met papierproduc tie in een schuurtje dat nog steeds achter de huidige fabriek staat. Toen waren het vodden die werden gerecycled tot papier. Nu worden er elke dag, naast veel containers oud papier, twee vrachtwagens vol drankkarton nen gelost. Die komen van afval verwerker Suez (het voormalige Sita) in de Rotterdamse Waalha ven. Daar worden de pakken ge scheiden van de stroom plastic en metaal door een machine die drankenpakken herkent. In balen van 500 kilo worden ze uitgeladen in Swalmen. Een heftruckchauffeur zet ze op de transportband, die ze in de gloed nieuwe omnipulper kiept. Met 'De animo om drankkartonnen gescheiden in te zamelen groeit snel' heet water worden de restjes yog hurt en vruchtensap in die silo van het papier gewassen, en de pakken van hun kunststof bin- nenlaagje ontdaan. Uit de silo Economie AMSTERDAM. De ongekend lage rente biedt huishoudens en bedrij ven met schulden voordelen, maar kent ook een toenemend risico op gewenning. Kwetsbare groepen kunnen in de knel komen als de rente weer omhoog gaat, stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in het Overzicht Financiële Stabiliteit. Drankpak wordt rol door Annemieke van Dongen Bas Gehlen bij de drankenkartons, zoals ze in zijn fabriek aankomen. foto Koen Verheijden Bas Gehlen directeur Van Houtum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22