Dumoulin grijpt ook in tweede tijdrit van het jaar net naast de zege SPORT 21 Arends/Piek verder op EK Lotto rijdt peloton weg Aantal topgolfers mijdt Spelen Rio De jonge Belgische veldrijdster Femke Van Den Driessche is zwaar gestraft voor het motortje dat in haar fiets werd gevonden. Jacco Arends en Selena Piek hebben gisteren met enige moeite de tweede ronde be reikt van het gemengd dubbel spel op de EK badminton. Ze waren in het Franse La Ro- che-sur-Yon te sterk voor Gennadi Natarov en Natalja Vojtsech uit Oekraïne. Het als derde geplaatste Nederlandse koppel zegevierde met 20-22 21-14 22-20. Ruben Jille en Iris Tabeling overleefden de eer ste ronde van het mixed dub bel niet. Ze verloren van Ma- thias Christiansen en Lena Grebak (Den): 21-19, 21-19. Erik Meijs strandde in de eer ste ronde van het enkelspel. Levenslang lokaal stadionverbod De toeschouwer die eerder de ze maand tijdens NAC - RKC (1-1) een brandende fakkel vanuit het uitvak in vak I van het NAC-stadion gooide, is door beide clubs bestraft met een levenslang lokaal stadion verbod. Tevens is hij aange meld bij de KNVB voor een landelijk stadionverbod. Visser kiest voor zevenkamp in Rio Nadine Visser wil op de Spe len in Rio meedoen aan de ze venkamp. „Het doel is om op de meerkamp door te groeien," zei de atlete over haar keuze om dit jaar nog niet te gaan specialiseren. Bij de EK atletiek deze zomer in Amsterdam richt ze zich wel alleen op de sprintnummers. Lotto-Soudal heeft de concur rentie in de derde rit van de Ronde van Turkije op een hoop gereden. André Greipel won de rit van Aksaray naar Konya. De Belgische formatie maakte gebruik van de wind. Zes Lotto-coureurs zetten het vooraan 'op de kant', waarna alleen twee renners van Team Roth, Alberto Cecchin en Nic- cola Toffali, zich in de waaier konden handhaven. Het zes tal maakte er een ploegen tijdrit van en bracht sprinter Greipel in een zetel naar de fi nish. De Spanjaard Pello Bil bao, die in een tweede waaier over de streep kwam, nam de leiderstrui over van de Pool Przemyslaw Niemiec. Zes jaar schorsing. Twintigduizend Zwitserse francs boe te. Haar Belgische ti tel, haar Europese ti tel en haar prijzen geld moet ze inleveren. En verder moet ze de proceskosten betalen. Dat is de straf die de Belgische veldrijdster Femke Van Den Dries sche gisteren kreeg opgelegd van de Internationale Wielerbond UCI, vanwege mechanische frau de op het WK Veldrijden voor be loftevrouwen in Zolder. Volgens het persbericht dat de UCI uitstuurde, werd er in een van de fietsen van Van Den Dries sche een Vivax-motortje gevon den dat voor zo'n 200 Watt aan vermogen kan opwekken. Het knopje voor de besturing was ver borgen onder het stuurlint. Dat Van Den Driessche gestraft zou worden voor het motortje in haar fiets, was al maanden duide lijk: alleen de aanwezigheid van een fiets met motortje bij een wedstrijd is al voldoende voor een sanctie. Maar dat de straf zó zwaar is, tart de beginselen van recht vaardigheid en gelijkheid. Ter ver gelijking: voor het gebruik van epo, bloedzakken of anabole ste- roïden staat een straf van vier jaar. Voor salbutamol of maskerende middelen zoals vochtdrijvers twee jaar. En wat is juridisch gezien ei genlijk het verschil tussen mecha nische en lichamelijke doping? De hoogte van de strafmaat voor Van Den Driessche is niet los te zien van de recente commotie over het gebruik van motortjes in het wielrennen. Er is de afgelopen maanden van alles geroepen en ge schreeuwd over mechanische do ping. Concreet bewijs is er niet of nauwelijks, maar wantrouwen en argwaan des te meer. Verschillen de media uitten claims en beschul digingen die ze niet konden hard maken. De nuance en realiteitszin waren soms ver te zoeken. Zo riep Patrick Lefevre (de manager van Quick Step die ooit grootgebrui ker Richard Virenque een tweede kans gaf) dat Van Den Driessche nooit meer zou mogen fietsen. Met de zesjarige straf (wat in de praktijk neerkomt op een le venslange schorsing) voor Van Den Driessche, heeft de UCI een voorbeeld willen stellen. In de eer ste tuchtzaak over mechanische doping wilden ze een signaal afge ven: kijk ons eens optreden tegen die motortjes. In het persbericht wordt dan ook benadrukt hoe ef fectief de controles van de UCI zijn - iets dat door meerdere par tijen sterk wordt betwijfeld. Het maakt de zaak des te treuri ger. De UCI heeft de afgelopen ja ren meer dan genoeg kansen ge had om straffen uit te spreken als voorbeeldfunctie. Maar er rijden nog altijd talloze grote, rijke ploe gen rond in het profpeloton met een eindeloze lijst van dopingge- vallen. En ondanks de roep om meer controles op mechanische fraude, checkt de UCI slechts zeer sporadisch bij grote koersen. Op het hoogste niveau een voorbeeld stellen, dat durft de UCI niet. In plaats daarvan wordt een meisje van 19 zwaar gestraft. Na een tweede plaats in de pro loog van Parijs-Nice in maart, was het voor Dumoulin de twee de keer dit jaar dat hij naast de winst greep. „Goede proloog, maar niet genoeg voor de winst, want de winnaar was beter", stel de hij na afloop. Het weer maak te de korte tijdrit met een beklim ming plus bochtige afdaling hal verwege tot een roulette. De uit eindelijke winnaar Izagirre had het geluk om even na vijf uur in droge omstandigheden te kun nen fietsen. Toen Dumoulin tien minuten later van het startblok reed, begon het al voorzichtig te druppelen. Hij was amper bin nen toen landgenoten Bauke Mol- lema (Trek) en Wilco Kelderman (Lotto-Jumbo) zich door de re- gen naar de finish moesten haas ten, met een valpartij voor de laat ste tot gevolg. Het podium van vorig jaar - Chris Froome (der de), Rafal Majka (tweede) en Si mon Spilak (winnaar) - had het meeste last van de veranderende weersomstandigheden en finish te in een stortbui van natte sneeuw. Het zorgde voor tijdsver- lies voor de favorieten. Na een heuvelrit en een berge tappe - vandaag en morgen - volgt vrijdag in Sion de kans op revanche voor Dumoulin, in zijn derde tijdrit dit jaar. Het parcours meet 15 kilometer, met wederom een beklimming. Wellicht is drie maal scheepsrecht. Na een afwezigheid van 112 jaar keert golf in Rio terug op de Spe len. Niet alle spelers uit de inter nationale top lopen echter warm voor een avontuurlijk uitstapje naar Brazilië. De Zuid-Afrikaan Charl Schwartzel, oud-winnaar van de Masters, heeft zich zonder verdere verklaring gevoegd bij de afmelders. Eerder al wezen zijn befaamde landgenoot Louis Oost huizen, de Australiër Adam Scott en Vijay Singh uit Fiji een olympi sche invitatie af. De Zuid-Afri kaanse teamcaptain Gary Player, meervoudig majorwinnaar, be treurt het gebrek aan belangstel ling voor Rio 2016. „Dat stemt me treurig. Ik zou er alles voor over hebben gehad om aan de Spelen te mogen deelnemen." WOENSDAG 27 APRIL 2016 BADMINTON VOETBAL ATLETIEK Andre Greipel. foto Belga WIELRENNEN Femke Van Den Driessche: zes jaar schorsing, twintigduizend Zwitserse francs boete en alle titels kwijt, foto Cor Vos Nu durft de UCI wél door Thijs Zonneveld door Daan Hakkenberg LA CHAUX-DE-FONDS. Ion Izagirre is de eerste leider geworden in de Ronde van Romandië. De Span jaard was in de bijna vier kilome ter lange proloog zes seconden sneller dan Tom Dumoulin. 6 Ion Izagirre won de proloog in Romandië met een voorsprong van 6 seconden op Tom Dumoulin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21