j Al vijftien keer in Rio de Janeiro Chef de mission en technisch directeur Maurits Hendriks optimistisch naar Rio 20 SPORT Het kriebelt al vijf jaar bij Maurits Hendriks. Over honderd dagen beginnen ook voor hem de Spelen. „Dat geloof ik niet. Ik heb ook veel prestaties gezien waarbij het wel luk te. Neem de turnmannen. Als je het nou over mentale weerbaarheid hebt..." „We hebben veel bijzondere sporters. Zo kijkt de rest van de wereld ook naar ons. Ze snappen er niets van dat wij als klein landje op zo veel fronten goed zijn. Roemenië is een turnnatie, maar gaat in die sport niet naar Rio, niet bij de mannen en niet bij de vrouwen. Wij gaan met twee ploe gen! Ik bedoel maar. De druk op onze superkampioenen van Londen is enorm. Goud halen is moeilijk, die prestatie herhalen is nog moeilijker. Maar ze zullen in Rio allemaal volop meedoen, Epke, Ranomi, Dorian, Ma rianne, dat hebben ze laten zien." „Ja, zeker. We hebben elk jaar minder geld gekregen. Dat zijn grote bedra gen. Als je 2013 en 2016 neemt, een verschil van vijf miljoen euro. Toch hebben we ons goed kunnen voorbe reiden. De reden dat dit is gelukt, is minister Schippers. Twee keer heb ik bij haar aangeklopt met de medede ling dat ik echt geld tekort kwam. Ze is beide keren bijgesprongen. Maar waar we de financiële afname echt zullen voelen, is in 2020 in Tokio. De Maurits Hendriks is meer onderweg, dan thuis in Arnhem. Hij probeert er bij te zijn als Nederlan ders zich waar ook ter wereld voor de Spelen proberen te kwalificeren, be zoekt de trainingskampen van de na tionale paradepaardjes en is regelma tig in Rio de Janeiro om zaken te rege len. Hendriks schat dat hij inmiddels vijftien keer in de olympische stad is geweest. Vorige week was de chef de mission er voor het laatst voor de Spe len zelf. Hij bezocht onder meer de de pre-olympische wedstrijden bij het turnen. „Nee, ik tel mijn dagen dat ik weg ben niet", aldus Hendriks. „Wat zou ik daar mee opschieten? Het is belang rijk dat mijn gezin snapt waarom ik er zo vaak niet ben. Mijn zoon van ze ven begrijpt nu echt dat het vanwege de Olympische Spelen is en dat dat iets groots is." „Het is natuurlijk niet leuk om steeds weer weg te moeten. Soms staan er kleine dingen tegenover. Zondagavond kwam Sven Kramer bij ons thuis langs om even bij te praten. Dan mag mijn zoon een tekening voor hem maken, dat is prachtig. Hij is een groot fan van Sven." JEROEN BIJL CHEF DE MISSION IN 2018 kortingen zijn vooral doorgevoerd in de talentenprogramma's. Veel jeugd- ploegen kunnen niet naar internatio nale competities. Daar word je vroeg of laat op afgerekend." „Brazilië is er momenteel helemaal nog niet mee bezig. Ze hebben daar wel wat anders aan hun hoofd. Er heerst armoede, politieke onrust. De mensen zijn boos. Gelukkig richt die woede zich niet op de Spelen. Het is een sportgek land. Dat zie je overal. Het kan een heel bijzonder olym pisch toernooi worden, in een gewel dige stad, met een sportgek volk en een groot Team NL. Voor veel Neder landers kan Rio het hoogtepunt van het jaar worden." Over precies honderd dagen beginnen de Olympische Spelen in Rio. De Neder landse ploeg, Team NL, groeit gestaag en het optimisme is groot door de suc cessen van de afgelopen maanden. Chef de mission en technisch direc teur Maurits Hendriks blikt terug en kijkt vooruit. Maurits Hendriks: „Bij mij gaat het al kriebelen als ik voor het eerst naar zo'n olympische stad ga. Dat was voor Rio vijfjaar geleden. Ik zag die stad, dertien miljoen inwoners, ver- keersinfarct na verkeersinfarct en niet de meest hygiënische omstandig heden. Dan vraag je je of hoe je dat varkentje in 2016 moet gaan wassen. Dat heb ik nu alweer met Tokio, voor de Spelen van 2020." „De verschillen in de topsport zijn zo klein, dat je eigenlijk geen voorspel lingen kunt doen. Maar in Londen hebben we het in 2012 goed gedaan. Daarna zijn we met de sportbonden om de tafel gaan zitten: waar kan het nog beter? Om een goede kans op de top-10 te maken, moesten we in meer sporten gaan meetellen. Om het op zijn Cruijffiaans te zeggen: je moet wel meedoen om een prijs te kunnen winnen. Dat is gelukt. We hebben in veel sporten medaillepo tentie. Er is elke dag wel wat loos." „Diversiteit vind ik belangrijk. We hebben in Nederland zo veel vereni gingen in zo veel takken van sport. Dat wil ik terugzien in onze presta ties." „Ik win de medailles niet. Dat doen sporters met hun coaches. In dat op zicht kan ik nul succes claimen. Maar het is ook omgekeerd. Als een sporter met potentie niet presteert, zijn de eersten die daar op aangesproken die nen te worden hijzelf en de coach. Kijk, gebeurt dat in heel veel verschil lende sporten tegelijk, dan is er iets mis met de Nederlandse topsport. Daar ben ik verantwoordelijk voor." 'Rest van de wereld niet dat wij zo goed snapt zijn Nederland heeft Dafne Schippers, maar ook 'oude' sterren als Zonderland, Kro- mowidjojo, Van Rijsselberghe en Vos. Financieel heeft sport het al tijden niet breed. Heeft u daar in de aanloop naar de Spelen last van gehad? Maurits Hendriks: „Voor veel Nederlan ders kan Rio het hoog tepunt van het jaar worden." foto Koen Verheijden Maurits Hendriks zal in ieder geval tot de Spelen van 2020 aanblijven. Hij heeft een contract voor onbepaalde tijd bij sport koepel NOC*NSF. Wel ziet Hendriks van wege zijn drukke werkzaamheden voor de komende Winterspelen in het Zuid-Ko- reaanse Pyeongchang af van zijn dubbel rol als technisch directeur en chef de miss ion. Die laatste taak zal in 2018 door Jeroen Bijl worden vervuld. De ex-volley balinternational is manager topsport bij NOC*NSF. Bij de Zomerspelen van 2020 zal Hendriks wel weer chef de mission zijn. Wat voor Spelen verwacht u? door Hans Klippus Nog honderd dagen tot de Spelen, krie belt het al? Nederland doet momenteel op vele fron ten mee. Zit er in Rio een top 10-klasse- ring in het landenklassement in? Wanneer hebben we het goed gedaan? Waar kunt u straks op worden afgere kend? Onze sporters lijken op cruciale momenten vaak net tekort te komen. Is dat een Nederlands probleem?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20