De koning bespaart met zijn iPad ruim 12.000 euro ken tijdens deze bijeenkomst te rug en blikken vooruit op werk zaamheden. Prinses Beatrix schuift wekelijks aan. „Maar er be staat geen enkel misverstand over wie de voorzitter is", meldt een betrokkene: de koning. Op vrijdagochtend heeft hij met drie vertrouwelingen één-op-één-overleg. „De hele week is er doorlopend ad-hoc con tact. De koning reageert snel en adequaat per e-mail en sms", weet een hoge ambtenaar die geregeld Als eerste staatshoofd ter we reld tekent koning Willem- Alexander wetten en koninklij ke besluiten op zijn iPad als hij in het buitenland verblijft. Naar schatting scheelt dat het Kabi net van de Koning (en uiteinde lijk dus de belastingbetaler) 12.500 euro aan reis- en ver blijfskosten. Onder de toenma lig koningin Beatrix moest al- De tijd van louter mensen met driedubbele achternamen aan het hof is voorbij tijd een medewerker van haar kabinet achter haar aan reizen om spoedwetten en besluiten te kunnen laten tekenen. Willem-Alexander tekent de wetsvoorstellen en koninklijke besluiten op zijn iPad. Hij mailt ze door naar Den Haag, waar hij bij terugkeer, net als z'n moeder, het origineel nog maals moet ondertekenen. contact heeft met de majesteit. Lef tonen, dichtbij huis, in de Schilderswijk. Maar ook aan de an dere kant van de wereld, op staats bezoek in China - in oktober 2015. Alle ogen zijn gericht op Willem- Alexander, die in zijn tafelrede in de Golden Hall aan het Eastern Plaza met president Xi Jinping de mensenrechten aansnijdt. Politici en journalisten zijn tevreden, de koning heeft het toch maar ge zegd. Wat niemand dan weet, is dat twee dagen later zijn stevigste kritiek nog gaat komen. Zónder dat er een diplomatieke rel van komt. Buskruit „Dat is nou een perfect voorbeeld van waartoe deze hofhouding in staat is", zegt een goed ingevoerde bron. Willem-Alexander spreekt in het hol van de leeuw te Sjang hai studenten en toppers uit het Chinese bestuur toe. Daar had hij een makkelijke speech kunnen af steken. Maar nadat hij de Chine zen in de kolossale zaal eerst uit bundig prijst als uitvinders van buskruit, kompas, lucifer en boek drukkunst en hoeders van duizen den jaren beschaving, verlegt hij het vizier naar de economische vooruitgang. „Eén van de grootste prestaties in de wereldgeschiede nis: de bevrijding van honderden miljoenen mensen uit de armoe de. Nooit eerder zag de wereld zo'n welvaartsgroei in zo'n klein aantal jaren." Maar hoe gaat China dat op lange termijn evenwichtig aanpakken? Het antwoord kan al leen in China liggen, zegt de ko ning. „Uit respect voor eikaars cul tuur kan het wel degelijk zinvol zijn eikaars ervaringen te delen." Dan schetst Willem-Alexander hoe de Nederlanders het hebben gefikst. Hoe wij de laatste 25 jaar de kwaliteit van lucht en water hebben verbeterd, terwijl het bru to nationaal product met 50 pro cent is gegroeid. „Besturen in Ne derland is ook: luisteren naar men sen en voortbouwen op hun activi teiten." Hij wijst naar het meewegen van alle belangen: de bewoners, het milieu. Het kan dan wel traag gaan, maar komt de stabiliteit van het bestuur ten goede. Als klap op de vuurpijl noemt de koning onaf hankelijke rechters en toezicht houders. „Zij zijn de waarborgen dat mensen eerlijk en rechtvaar dig behandeld worden. Dat men senrechten worden gerespecteerd. En dat het bestuur zelf'schoon' blijft." De Nederlandse China-cor- respondenten kijken op van dit evenwichtige en kritische verhaal. Willem-Alexander heeft de Chine zen respect betoond en gewoon gezegd dat ze nog wat kunnen op steken van hoe wij dat in Neder land aanpakken. Zonder te con fronteren. Nijntje De moderne hofhouding is ook: improviseren, bijvoorbeeld als er iemand uitvalt. Tijdens het staats bezoek aan China is in Peking net het nieuws bekend gemaakt dat koningin Maxima een nierbekken- ontsteking heeft. De hofhouding doet zijn best, de koning doet het vandaag alleen. Dan krijgt de ko ning een Nederlandse Nijntje uit gereikt en de Chinese variant 'Mif- fy'. Willem-Alexander overhan digt ze geruisloos aan ceremonie meester Alle Dorhout. Hij moet noodgedwongen een half uur met de twee hagelwitte speelgoedko nijnen rondlopen. Een Nederland se cameraman zegt tegen Dor hout: „Ben je daar niet een beetje te oud voor?" Dorhout kan er niet om lachen, hij heeft andere din gen aan zijn hoofd. WOENSDAG 27 APRIL 2016 NIEUWS 17 Koning Willem-Alexander bezoekt op 23 maart, een dag na de aanslagen in Brussel, de Haagse Markt in het Transvaalkwartier en de,Schilderswijk, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17