NIEUWS 15 Ziekte treft elf van vijftien broers en zussen, tot nu toe. „We weten precies van elkaar wat we doormaken. We zijn veel hechter geworden." Familie Pots in actie voor KWF Antoni van Leeuwenhoek: 'Aantal gevallen in dit gezin erg hoog' ie heeft er geen kan ker bij ons. Ja, dat kun je beter vra gen", rea- geert de 67-jarige Enternaar Ge rard Pots ontdaan. Hij komt uit een gezin van vijftien kinderen; elf van hen ondergaan momenteel chemokuren of bestralingen, heb ben kanker gehad of de strijd ver loren. Zus Marian Sanders-Pots: „Het klinkt misschien wat noncha lant, maar bij elke nieuw ziektege val reageren we met: weer een?" Aan de keukentafel in Enter ver tellen drie leden van het gezin Pots over het onbestaanbare leed in hun familie. Het is alsof er een vloek op hen rust. Marian en Erik ondervinden het aan den lijve. Bij haar werd vier keer huidkanker ge constateerd, hij wordt behandeld voor prostaatkanker. Op tafel ligt een zwart-witfoto uit gelukkiger tijden: het voltalli ge gezin Pots staat erop. Het fami lieportret werd gemaakt in 1965 ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van hun ouders, Johan (1912) en Marie (1920). De vrou wen dragen stemmige jurken, de mannen zijn keurig in het pak. Ie dereen lacht in de camera, onwe tend van wat de familie nog te wachten staat. Vader en moeder leven inmid dels niet meer. Marian moet goed nadenken wanneer wie is gebo ren, welke broers en zussen nu nog behandeld worden en wie 'schoon' zijn. De familie Pots vecht sinds 1995 tegen kanker. „De eerste van ons die ziek werd was Gerda", ver telt Marjan. Dat staat vast. „Zij kreeg in 1995 borstkanker en is in 2005 overleden. Ik weet nog dat mijn moeder zich afvroeg van wie ze die borstkanker toch kon heb ben." De kinderen Pots weten zeker dat de ziekte van moeders kant komt. Marian: „Mijn moeder kwam uit een gezin van tien kin deren. Ze had zes zussen en drie broers. Vier zijn er overleden aan borst-, lever-, nier- en keelkanker en twee aan longkanker. Van va ders kant was er maar één die de ziekte had." Bij de kinderen komen veel soor ten kanker voor. Huidkanker, borstkanker prostaatkanker, blaas kanker, nierkanker, de lijst lijkt eindeloos. Erik: „Onze ouders had den het ook. Ik weet nog dat mijn vader af en toe een 'gouden spuit' kreeg en dan kon hij er weer te gen. Mijn moeder is gestorven aan nierkanker toen ze 82 jaar was. „Toen bij de eerste van ons pros taatkanker werd ontdekt kregen we het advies van de behandelend arts om allemaal de psa-waarden te laten prikken. Dat hebben we als broers niet tegelijk gedaan. Ik kwam er als enige uit met een te hoge waarde. Mijn arts zei: het kan een blaasontsteking zijn. Ga eerst maar eens met vakantie en dan prikken we daarna nog eens. Maar bij de tweede keer was het echt mis. „Ja, en dan ga je het traject in. Kort daarna kregen ook mijn ande re twee broers, die zich nog niet hadden laten testen, te horen dat ze kanker hadden. Het is extreem. In twee maanden tijd drie keer de diagnose kanker. Ik ben nu klaar maar mijn broers Theo, Harry en Gerard zitten er nog midden in. Vooral Gerard heeft het nu enorm zwaar. Ik denk elke dag aan ze en weet precies wat ze doormaken." Of het te verklaren is dat zoveel familieleden aan de ziekte lijden? „Aan onderzoeken of je laten tes ten werd niet gedaan in de tijd van mijn ouders", zegt Marian. „We spraken er niet eens over. Dat deed je toen niet." Toch denkt zij dat er een link moet zijn. „Het kan geen toeval of pech zijn." Maar de medische we tenschap tast in het duister. Nog steeds is de oorsprong niet achter haald. De familie vermoedt dat dat komt door de grote verschei denheid aan soorten kanker. „Het genetisch materiaal communi ceert niet met elkaar. De grond slag is heel moeilijk te bepalen." Marian heeft een troost: „We kunnen er onderling heel goed over praten. We waren al heel hecht, helpen elkaar, zijn er altijd voor elkaar en dat is alleen maar meer geworden." De Enterse gaat op haar eigen manier met de situatie om door haar gevoelens in gedichten uit te drukken met woorden als 'onmen selijk verdriet', 'genadeloos en meedogenloos' en 'strijden tegen het monster van verdriet en pijn'. Marian: „Je hebt het niet voor het zeggen wat je voor je kiezen krijgt in het leven, maar je bepaalt wél zelf hoe je er mee om gaat. Vallen is niet erg, maar blijven liggen is dat wel." Onder de teamnaam 'Stop namens Pots' doen 46 leden van de familie Pots mee aan de 24-uurs wandelestafette Samenloop voor Hoop, op 3 en 4 juli in Hengelo. Ook fa milieleden die momenteel ziek zijn en kuren volgen willen meedoen. Doel is om 6.000 euro in te zamelen voor het KWF dat hiermee onderzoek naar kanker be kostigt. Via het grote net werk van de familie zijn nu al 69 sponsoren geworven. V 'Bij ieder nieuw ziektegeval reageren wij met: weer één?' 'Ik ben nu klaar met de behandeling maar mijn broers zitten er middenin' Kinderen van ouders met kanker hebben vijftig pro cent kans om ook kanker te krijgen. In een gezin met vijftien kinderen, zoals de familie Pots, zouden er pro centueel gezien dan maximaal zeven of acht kinderen kan ker kunnen krijgen. „Maar dat hoeft na tuurlijk niet", legt Danielle Cordoza uit, woordvoerder van het Antoni van Leeuwenhoek zie kenhuis in Amster dam. „Elk kind heeft vijftig procent kans. Het aantal per sonen dat in dit ge zin is getroffen door kanker is in derdaad heel hoog. Wij hebben dit nog niet eerder ge hoord. „Maar het komt voor", vervolgt zij. Naarmate je ouder wordt heb je meer kans om kanker te krijgen. Het is een ouderdomsziekte en het neemt steeds meer toe. Hoe het komt dat er zo veel kinderen van dit gezin getrof fen zijn kunnen wij niet in deze alge meenheid zeggen." WOENSDAG 27 APRIL 2016 door Regien Klein Hegeman W Harry heeft prostaatkanker Hans Jolande heeft borst kanker gehad Erik heeft prostaat kanker gehad Theo heeft prostaatkanker Moeder overleden aan nierkanker Eveline heeft huid kanker gehad 'Je kunt bij ons beter vragen wie er géén kanker heeft' Familieportret Pots 1965. Van de kinderen is Gerda op jonge leeftijd overleden aan kanker. Hun oudste broer Henk stierf aan een hartstilstand. Erik, Eveline, Jolande, Ton en Marian zijn 'schoon'. Onder behandeling zijn nog Anny, Gerard, Theo en Harry. v5 Marian Sanders-Pots Erik Pots hartstilstand Vader Overleden aan prostaatkanker Lenie Marian Ton Anny Gerard heeft huid- hee t prostaat- Heeft Heeft kanker gehad kanker gehad Overleden aan borstkanker blaaskanker Gerda Overleden aan borstkanker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15