t Verdriet en woede bij herdenking ramp Tsjernobyl 12 NIEUWS Oud-topambtenaar was vorige week Verhinderd' om te getuigen, maar dook wel op bij een receptie in Middelburg. AMSTERDAM. Joris Demmink, die vorige week verstek liet gaan bij het getuigenverhoor over kinder misbruik in de jaren '8o, had don derdag wél tijd voor een borrel. De oud-justitietopman was aan wezig bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middel burg. De rechtbank in Amsterdam riep Demmink begin deze maand op om te getuigen in de zaak van Bart van Well, een voormalige jon gensprostituee. Van Well houdt de staat ervoor verantwoordelijk dat hij in de jaren '8o is misbruikt. Hij zegt onder meer als tiener seks te hebben gehad met Dem mink op de achterbank van een auto. Demmink liet aan de recht bank weten de hele week verhin derd te zijn. Daarom is zijn ver hoor verplaatst naar 3 juni. Alle an dere getuigen - onder wie oud-Of ficier van Justitie Fred Teeven, een AIVD-medewerkster en een ze- denrechercheur - zijn vorige week wel gehoord door de rechtbank. Nu blijkt dat Demmink afgelo pen donderdag in Middelburg was voor de uitreiking van de Four Freedom Awards aan de Duitse bondskanselier Angela Merkel. Er waren honderden gasten aanwe zig, onder wie ook premier Mark Rutte. Demminks aanwezigheid leidde bij sommige gasten tot op hef. „Ik vond het niet zo gepast dat hij daar was", zegt een bezoe ker, die de oud-topambtenaar her kende. De organisatie van de Four Freedoms Awards bevestigt dat Demmink in Middelburg was. „In de jaren '80 heeft de heer Dem mink meegedacht bij het op de kaart zetten van onze stichting", laat directeur Pieter Jan Mersie van de Roosevelt Stichting weten. „Zijn contacten zijn waardevol ge weest voor ons." Martin de Witte, de advocaat van Bart van Well die de getuigen verhoren heeft aangespannen, rea geert verbaasd. „Meneer Dem mink heeft laten weten de hele vo rige week verhinderd te zijn", al dus De Witte. Volgens hem is af zeggen alleen gepast bij een valide reden. „Eén getuige komt later om dat die een heupoperatie heeft on dergaan. Dan is het logisch dat je niet kunt komen." Naar de reden van Demminks afzegging moet De Witte gissen. „Sommigen zul len zeggen dat het een tactische re den is om eerst te horen wat ande ren zeggen, voordat hij zelf moet getuigen. Maar dat weet ik niet. Hij zal er geen zin in hebben ge had, anders maak je wel tijd vrij." Volgens Andreas Kinneging, hoogleraar rechtsfilosofie aan de Universiteit Leiden, is de actie van Demmink 'enigszins provoce rend'. „Ik vermoed dat Demmink precies weet wat hij doet. Ik sluit niet uit dat dit een slimmigheidje van hem is om beter beslagen ten ijs te komen bij zijn eigen getui genverhoor. Hij weet nu immers wat de andere getuigen hebben verklaard." Joris Demmink en zijn advo caat waren gisteren niet bereik baar voor commentaar. TSJERNOBYL. Met bloemen en kaar sen maar ook woede over de lagere uitkering voor slachtoffers staat Oek raïne dezer dagen stil bij' de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl, dertig jaar geleden. In Slavutich (gro te foto) brandden mensen kaarsen. In Minsk bracht een erewacht een sa luut (foto links). In Tsjernobyl zelf (rechts) legde president Porosjenko bloemen bij een monument. De ex plosie in een reactorvat op 26 april 1986 verwoestte een hele regio voor eeuwen. Nog altijd is onduidelijk hoe veel doden er zijn gevallen door de explosie en de radioactieve straling. De Wereldgezondheidsorganisatie WHO houdt het op 9.000 doden, Greenpeace spreekt van 90.000. Het bleek aan veiligheidsvoorschriften te ontbreken. De overheid probeerde de ramp geheim te houden voor de buitenwereld, foto's Sergey Dolzhenko, Maxim Malinovsky en Genya Savilov. Demmink getuigt niet, borrelt wel Joris Demmink tij dens de receptie van de Four Freedoms Awards, vorige week in Middelburg. door Koen Voskuil en Peter Winterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12