Ebru Umar: Ik ben blij met alle hulp die ik krijg* NIEUWS 7 Vluchtelingendeal geeft Erdogan de komende tijd genoeg munitie om ons politiek te gijzelen. DEN HAAG/BRUSSEL. De arrestatie van columniste Ebru Umar is ze ker niet de laatste keer dat Turkije ons, of heel Europa, tart. Erdogan heeft Europa nog wel even in zijn zak. Bij politici gaat het er dezer dagen meer om wat er niet wordt gezegd. Angela Merkel, Eurocom missaris Frans Timmermans, com missievoorzitter Jean-Claude Jun- cker: niemand permitteert zich al te boude uitspraken over Turkije. Aan meer dan voorzichtige citaten als 'we zijn in gesprek' waagt men zich niet. Dat wordt de komende tijd niet anders, hoe hoog Duitse of Neder landse politici ook in de boom gaan zitten. Turkije houdt Europa de arm achter de rug gedraaid. En dat zullen we weten ook. De wan kelende vluchtelingendeal houdt de machtsbalans aan Turkse zijde. Belangrijk punt is de vurige wens van de Turken om eind juni visumvrij naar Europa te kunnen reizen. Hoewel besprekingen hier over bij de vluchtelingendeal be trokken werden, deed men daar in Europa in maart nog schamper over. „Ze voldoen tóch niet aan de eisen", klonk het minachtend. Daarmee is onderschat hoe belang rijk Erdogan en premier Davutog- lu dit achten. Toch ziet hij welke kant het op gaat: Europa houdt strikt vast aan alle 72 eisen die hieraan verbon den zijn. Juist volgende week woensdag komt de Europese Com missie met een voortgangsrapport hierover. De kans bestaat dat Brus sel het nog te vroeg vindt om al groen licht te geven aan visumvrij reizen. Dat Erdogan juist nu zelf ook de goodwill van Europa in ge vaar brengt, neemt hij op de koop toe. Hij kan de schuld bij Europa leggen als de EU vasthoudt aan de visumcriteria. Zie je wel, Europa wil ons niet, zal hij zeggen. Dat is ook een egokwestie, denkt voormalig politicus Joost La gendijk, die al jaren in Turkije woont en werkt. „Erdogan vindt visumvrij reizen belangrijk, maar het is ook: graag of niet. Het weegt zwaarder dat hij zich niet wil laten kennen, zich niet wil la ten beledigen. Tegen wie dat doet, treedt hij keihard op." Hoe dat in Europa valt, maakt hem uiteinde lijk niet uit. Erdogan heeft ook nog een uitweg: Davutoglu hangt nóg meer aan de afspraken met Europa dan hijzelf. Zo komen er nog tal van kan sen om relletjes uit te venten met Europa, vreest men in Brussel. Een debat in het Europees Parle ment donderdag, een Europese top eind juni. Ook daarom gaat men achter de schermen pragma tisch om met de aanklacht tegen Erdogan-belediger Böhmermann en de arrestatie van Umar. Pre mier Rutte, minister van Buiten landse Zaken Bert Koenders, Jun- cker: ze bellen aan de lopende band met Turkse ambtsgenoten en premier Davutoglu om de plooien glad te strijken. Premier Rutte wil de vluchte lingendeal gescheiden houden van de affaire-Umar. Die houding van de premier is bovendien het meest efficiënt om te sussen en de columniste uit de juridische ge varenzone te krijgen, echoot het bij de coalitiepartijen. „De sugges tie dat deze regering zich vanwege de vluchtelingendeal zou inhou den in onze reactie naar Turkije, die werp ik verre van mij. Dat is fundamenteel niet waar", zei Rut te gisteren in Duitsland. Saillant is toch dat hulporgani saties na de rel rond de Duitse ko miek Böhmermann prompt moest melden dat er weer grotere aantal len vluchtelingen de oversteek hadden weten te maken van Tur kije naar Griekenland. Eind vorige week ineens zo'n 150 per dag. Er go: laat Turkije vluchtelingen door om Europa te tergen? „Het kan aan het uitzonderlijk goede weer liggen, maar we kunnen niet uit sluiten dat er politieke motieven zijn", zegt een woordvoerder van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). Tweets over president Erdogan zouden haar in de problemen heb ben gebracht. Ze werd zaterdag van haar bed gelicht, verbleef een nacht in de cel en werd zondag na haar voorgeleiding weer vrijgela ten. „Ik heb weer met mijn advocaat overlegd en ik heb gehoord dat er een aanklacht tegen me wordt voorbereid." „Dat is nog niet zeker, maar hoogstwaarschijnlijk 'belediging van het staatshoofd'." „Over de details hebben we het nog niet gehad." „Daar ziet het wel naar uit ja. Zo dra de aanklacht geformuleerd is en wij die gezien hebben, heb ik zeven dagen om daartegen beroep aan te tekenen. Ik weet zeker dat ze in die tijd dan van alles gaan zoeken om verder als belastend materiaal tegen mij te gebruiken." „Dat zou mooi zijn, want ik heb al lerlei werk te doen. Maar ik vrees dat dat niet tot de mogelijkheden behoort. Ze hoeven trouwens niet bang te zijn dat ik niet terugkom naar Turkij e, want ik moet het va kantiehuis opknappen. Daar is heel wat aan te doen." Umar moet zich elke dag bij het politiebureau melden. Toen ze zich daar gisteren meldde, bleek de dienstdoende agent niet op de hoogte van haar komst. Daar maakte ze zich op twitter vrolijk over. In de nacht van zondag op maandag werd er ingebroken in de woning van Umar in Amster dam, door 'een paar achterlijke gla diolen' zoals premier Rutte hen betitelde. Heel haar woning was overhoop gehaald, een laptop ge stolen. Óp een van de muren was 'hoer' geschreven. Umar is ervan overtuigd dat dit pure intimidatie is wegens de juridische proble men die ze nu in Turkije heeft. „Daar kan ik niets aan doen. Het is net alsof ik in een vliegtuig zit zonder internet. Ik ben heel blij met de hulp die ik krijg en ieder een die zich om mij en mijn huis bekommert." DINSDAG 26 APRIL 2016 beeldbewerking Mark Reijntjens Europa vreest de Tlirkse houdgreep Ebru Umar kan weer lachen. Gisteren was ze in gezelschap van haar vader Halit Umar in haar vakantiehuis, foto ANP door Frans Boogaard en Tobias den Hartog door Mare Guillet KUSADASI. Metro-columniste Ebru Umar wacht in haar vakantiehuis in de Turkse badplaats Kusadasi op de juridische ontwikkelingen en de uitkomst van het diplomatieke ge touwtrek tussen Nederland en Tur kije over haar arrestatie in het weekeinde. Weet je al wat je te wachten staat? Hoe luidt die aanklacht? Gaat het om artikel 299 van het wet boek van strafrecht? Is het wel zeker dat je hier in Turkije moet blijven in afwachting van een eventuele rechtszaak? Je kreeg van de politie te horen dat je Turkije voorlopig niet mag verla ten. Is er ook een mogelijkheid dat je een eventueel proces in Nederland zou mogen afwachten? Wat weet je van de inbraak en de in brekers? Politie doet onderzoek bij het huis van Umar in Amsterdam, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7