I S I i mm iBi I Belgische nucleaire waakhond geen bijter Toezicht op Vlissingen kon beter, ingrijpen niet te laat Museum Verbeke Foundation toont overzicht 'stranddieren' van Theo Jansen ZEELAND 11 Tot november zijn de droomcreaties te zien in het museum in Kemzeke. En je kunt er zelf met een gaan wandelen. Een afgedankt trein stel, een klutsje hijs kranen en een mans hoge vaas die plomp verloren op een heu vel staat. Wie ooit over de Expressweg tussen Ant werpen en Gent heeft gereden, heeft 't gezien. En zich wellicht ook afgevraagd: wat is dit? Het is de facade waarachter het museum van de Verbeke Foundation in Kemzeke schuilgaat. Een bijzon der museum, waar kunst, tech niek en natuur samenkomen in een wonderlijke wereld. Tot 2003 had Geert Verbeke (63) hier zijn transportbedrijf. Zo'n tachtig mensen in dienst, een dertigtal 'trekkers' op de weg. Dat jaar besloot hij het bedrijf te verkopen en samen met zijn vrouw Carla een particulier mu seum te stichten. Verbeke: „Ik ben al 28 jaar verzamelaar. We hebben 'Theo creëert iets vanuit niets, door kniegewrichtjes te maken, kardanassen, dat fascineert me' besloten een museum te begin nen, omdat we eigenlijk weinig hele goede dingen gezien hebben. Je ziet wel mooie tentoonstellin gen, maar dan is daar weer geen natuur bij. De combinatie van 20.000 vierkante meter binnen ruimte en twaalf hectare natuur, vind je maar weinig." Het lijkt bijna de ideale bio toop voor het werk van de Neder landse kunstenaar annex pvc-vir- tuoos Theo Jansen. Hier staan en bewegen zijn 'stranddieren', die luisteren naar namen als Animaris Umerus, Animaris Plaudens Vela en Animaris Vulgaris. Wie ze ooit over het Scheveningse strand zag dansen, slechts voortgedreven door de wind, zal ze nooit meer vergeten. De 'dieren' passen naad loos in die wonderlijke wereld van Verbeke, die er speciaal een strand van 1.800 vierkante meter voor heeft aangelegd. „Theo is al 25 jaar bezig met alleen elektrici teitsbuisjes die gewoon wegge gooid worden. Het is recyclage, maar ook beweging, kinetische kunst. Zoals alles hier in bewe ging is. We zijn geen statisch mu seum. Het leeft, het beweegt en verandert en daar past het werk van Theo perfect bij. Hij creëert iets vanuit niets, door kniege wrichtjes te maken, kardanassen, dat fascineert me geweldig." Verbeke heeft er een Belgische primeur mee, want nooit eerder was er bij onze zuiderburen een overzichtstentoonstelling van Jan sen te zien. Opmerkelijk wanneer je bedenkt dat zijn creaties al de hele wereld overgingen; Japan, Ko rea, Noord- en Zuid-Amerika, Frankrijk, Spanje en natuurlijk Ne derland. „We hebben er ook een retrospectieve van gemaakt", zegt Verbeke. „Hier is een muur van 40 meter lang waar wij zijn stam boom visualiseren met alle strand dieren, de fossielen die nog zijn overgebleven. En da's ook wel uniek, want dat heeft nog nooit ie mand gedaan op zo'n manier." ÏmÏSz/j* Die reactie geeft gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, financi ën) op de brief die de Raad voor de Financiële Verhoudingen (RFV) onlangs aan minister Ro nald Plasterk (PvdA, Binnenland se Zaken) heeft gestuurd. De RFV adviseert de minister Vlissingen als artikel 12-gemeen- te 4,1 miljoen euro extra uit het Gemeentefonds te verstrekken om de begroting rond te krijgen. De financiële positie van de ge meente is somber, bevestigt de Raad. Van de provincie had 'gelet op het falende financiële beleid van de gemeente, de financieel ri sicovolle grondexploitaties, eer der en meer dwingend optreden mogen worden verwacht', aldus de brief. Controle op bouwplannen had dwingender gekund, erkent gedeputeerde, ingrijpen in begroting kon niet eerder. De Bat ervaart het stevige oor deel niet als een oorwassing. Met de constatering dat de provincie zich eerder wat dwingender had kunnen optreden als het gaat om de regionale woningbouwpro gramma's kan hij het wel eens zijn. „Dat snap ik." De gedeputeerde bestrijdt dat de provincie ook te laat was met ingrijpen in de Vlissingse begro ting. Enkele maanden geleden is aan Provinciale Staten gemeld hoe het toezicht er vanaf 2006 heeft uitgezien. Vlissingen stond onder repressief toezicht en werd regelmatig gewaarschuwd. „Er is altijd veel overleg met de ge meente geweest." Maar formeel kan de provincie pas ingrijpen als de gemeentebe groting niet meer sluitend is te krijgen. Dat tekende zich af in 2014, toen bleek dat Vlissingen als aandeelhouder niet meer kon rekenen op dividend van het noodlijdende Delta en het aantal uitkeringsgerechtigden sterk toe nam. Op dat moment is de ge meente meteen onder preventief toezicht gesteld. De krant put uit een kritische au dit van het FANC, voluit Federaal Agentschap voor Nucleaire Con trole. De Vlaamse progressieve partij Groen bracht de audit aan het licht. Daarin staan onrustbarende passages zoals 'het FANC lijkt zwak en gevoelig voor politieke en economische invloed'. Vrij ver taald: economische belangen we gen zwaar mee bij besluiten om kerncentrales al dan niet in be drijf te nemen, ook als er haar scheurtjes in reactorvaten zijn ge constateerd zoals in Doel 3 en Ti hange 2. Uit de audit blijkt dat me dewerkers van de Belgische nucle aire waakhond bezorgd zijn over de toenemende politieke en econo mische druk om kerncentrales in de benen te houden. De zeven kerncentrales in Doel en Tihange produceren immers de helft van de benodigde Belgische stroom. De partij Groen wil opheldering over het 'zwakke' FANC, waar te vens sprake is van slechte commu nicatie tussen de vijf deelorganisa ties van de toezichthouder. Door een reeks incidenten lig gen de kerncentrales van Doel en Tihange al langer onder vuur. Be woners en gemeenten in de grens streek zijn ongerust over de veilig heid in de kerncentrales, al is de nucleaire veiligheid nooit in het geding geweest. De regering van de Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen eist zelfs de sluiting van Tihange. DINSDAG 26 APRIL 2016 Wondere wereld in beweging door Peter van den Assem ntwerpen Het retrospectief is onderdeel van de tentoonstelling 'Bewogen Beweging' waarin ook bewegende werken van de Nederlandse kunstenaar Zoro Feigl zijn opgenomen. Meer informatie: www.verbekefoundation.com m IS Geert Verbeke bij een van de creaties van Theo Jansen. In de kas is een strand van 1800 vierkante meter aangelegd, foto Camile Schelstraete door Frank Balkenende door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Het provinciale toe zicht op het woningbouwprogram ma van Vlissingen had beter ge kund. Maar de gemeente is niet te laat onder preventief toezicht ge steld. DOEL, De Belgische nucleaire waak hond FANC lijkt niet honderd pro cent onafhankelijk in zijn oordeel over de veiligheid van kerncentra les in Doel en Tihange. Dat meldt de Belgisch krant De Standaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72