LijjJdjy/ffJzJfj, fjJ tJzJ'tltL 6 NIEUWS TURKIJE Wat is er leuker dan iemand op de kast jagen? En, succes gegarandeerd wanneer het doelwit de Turkse president is. Zomaar een maandag in Turkije: de Turkse journa list Can Dündar is door de rechtbank in Istanbul tot omgerekend 9.000 eu ro boete veroordeeld we gens belediging van president Recep Tayyip Erdogan, diens zoon Bilal en verscheidene bewindslieden. Dündat had geschreven over hun betrokken heid bij een corruptieschandaal. Mocht niet. Niet alleen critici in Turkije, ook de Duitse satiricus Jan Böhmermann en onze 'eigen' columniste Ebru Umar, hebben de toorn van Erdogan aan den lijve ondervonden. Zondag nog pro beerde Turkije vergeefs in Zweden een documentaire over de Armeense genocide van de zender te weren. Eloe is het mogelijk dat zo'n succes volle politicus die al dertien jaar onaf gebroken aan de macht is, nog steeds zo allergisch is voor verbale aanval len? Geen enkele andere president rea geert zo vaak en zo furieus als Recep Tayyip Erdogan (62). Landelijke bekendheid kreeg de ver baal en politiek getalenteerde arbei dersjongen in 1994. Toen kozen de massaal van het platteland naar Istan bul toegestroomde arme, conservatie ve en gelovige moslims hem tot de eerste islamitische burgemeester van 'zijn' stad aan de Bosporus. Boegbeeld Dat was de opstap naar de landelijke politiek waar hij in 2002 doorbrak als boegbeeld van de nieuwe conservatief islamitische partij voor Gerechtigheid en Ontwikkeling AKP. Als de onbe twiste en charismatische leider van zijn partij haalde hij de ene na de an dere verkiezingsoverwinning. Politiek bemoeizuchtige generaals dreef hij via juridische intimidatieprocessen te rug naar de kazernes. Erdogan ontwikkelde zich in de eerste twee kabinetsperioden als de grote visionair en hervormer. De Euro pese Unie sprak in 2005 haar goedkeu ring en vertrouwen uit in zijn beleid en beloonde hem met het openen van toetredingsonderhandelingen. Presi dent Obama en andere westerse lei ders prezen zijn democratische her vormingen door te spreken van het "Ibrkse model' dat ze een inspirerend voorbeeld noemden voor de Arabi sche landen. Turkije onder Erdogan bewees volgens hen dat islam en de mocratie prima kunnen samengaan. In de politiek hete zomer van 2013 kregen Turkije en de wereld een heel andere Erdogan te zien. De vrome moslim met zijn kortgeknipte bor stelsnor en vlijmscherpe tong, leek in eens zijn zelfvertrouwen kwijt. Als een straatvechter uit de volkswijk Ka- simpasha in Istanbul, waar hij opgroei de, begon hij figuurlijk wild om zich heen te slaan. De honderdduizenden die, verspreid over heel Uirkije, tegen zijn beleid te hoop liepen, waren geen goedwillende medeburgers met ande re politieke opvattingen, maar in zijn woorden 'vandalen' en 'terroristen' die hem 'met een staatsgreep' ten val wilden brengen. Dat Erdogan een kort lontje heeft en lange tenen was al langer bekend. Die karaktertrekken heeft hij met veel trotse en nationalistische Turken ge meen. In hun machocultuur zijn eer, schaamte en wraak veel belangrijker dan in het Westen. Het vermijden van kritiek en zelfkritiek leidt er ook toe dat fouten altijd op een ander worden afgeschoven. Dat doet Erdogan ook. Wat er ook misgaat in het land, het is altijd de schuld van anderen; binnen- en/of buitenlandse vijanden: Gülen-aanhangers, PKK-terroristen, In de Tlirkse machocultuur zijn eer, schaamte en wraak veel belangrijker dan in het westen Mensen die tegen zijn beleid te hoop liepen, zijn Vandalen' en 'terroristen' die hem 'met een staatsgreep' ten val wilden brengen Poetin, de christelijke EU, Amerika of Israël. Die reflex, die Erdogan ook bij de Geziprotesten toonde, is dus niet een afwijking die typerend is voor hem. Alle Turken krijgen die mentali teit met de paplepel ingegoten. Erdogan heeft zich ontpopt tot een heerszuchtige vaderfiguur die door zijn aanhangers wordt aanbeden als de 'nieuwe sultan' of de 'Büyük Usta' - Grote Meester - die van niemand bang is. Die de stem is van de zwijgen de meerderheid, de 'zwarte Turken', zoals sociologen hen typeren. Sinds Mustafa Kemal Atatürk, de stichter van het moderne Turkije, van af 2923 ook de vrome Turkse moslims een moderne westerse levensstijl op drong, werden de religieuze Turken buitengesloten en gediscrimineerd. Daar zijn Erdogan en zijn trouwe kie zers nog steeds boos over. Paranoïde De buitenwacht is geobsedeerd door zijn groeiende macht. Toch blijft hij bang. De intolerantie voor kritiek en steeds autoritairder optreden als presi dent zijn indicaties voor die angst. Hij ziet overal vijanden. Is dat paranoïde gedrag? Aanhoudend en ongegrond wantrouwen in mensen? Niet in de ogen van Erdogan en zijn aanhang. Zij wijzen naar traumatische gebeurtenis sen uit het recente verleden, die het nodig maken om extreem en altijd op hun hoede te zijn. In i960 werd de eerste pro-islamiti sche premier, Adnan Menderes, door de militairen na een staatgreep opge hangen. Die coup werd ingeleid door talloze studentenprotesten. „Net zoals in 2013 de Geziprotesten begonnen", aldus AKP-leden. Felle tegenstanders van Erdogan dreigen al jaren in hun kranten en op social media dat hij net als zijn idool Menderes ook aan de galg zal eindigen. Kritiek, spotprenten, beschuldigin gen en beledigingen behoren toch ge woon bij de vrijheid van meningsui ting? Volgens Erdogan niet. Hij ziet ze vaak als onderdeel van een groot com plot om hem ten val te brengen en te voorkomen dat Turkije een sterk, wel varend en machtig land wordt. (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 10 dagen Kust van Dalmatië Mooiste eilan den van Istrië Et Kroatië 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 10 dagen Hoogtepunten Noorwegen/ Rondreis Noorwegen 10 dagen Umbrië en Rome, Meer van Trasimeno 8 dagen Boedapest en omgeving Bij Bolderman |j aanbetalen niet verplicht! 'Sultan' Erdogan ziet overal vijanden door Mare Guillet p'. M v.a. slechts v.a. slechts Brochure en boekingen: Vertrekdata: 2,16 mei 13 juni 11 juli 8 aug/5 septetc. Vertrekdata: 2,16, 30 mei 13, 27juni11, 25 juli8, 22 aug etc. Vertrekdata: 9 mei 6,20 juni 4,18juli15, 29 aug12 septetc. Vertrekdata: 23 mei6,13,20,27juni 4,11,18, 25 juli 1, 8,15, 22, 29 aug etc. Vertrekdata: 9,23 mei 6,20 juni 4,18 juli 29 aug 12 septetc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6