AH Hulst in actie tegen verspilling 'Als je niet gaat, leer je sowieso niets bij' 'Alle stof komt nog eens langs' Man krijgt tien jaar cel voor doden echtgenote Kansloze missie Europarlement Complex Voorbereiding centraal examen 2 ZEELAND fs COMMENTAAR Het Europees Parlement stapt in de rol van opvoeder. Om kinderen te beschermen wil het parlement ze het gebruik van sociale media verbieden. Zonder toestem ming van hun ouders zouden jongeren tot 16 jaar vanaf 2018 niet meer mogen instagrammen, snapchatten, face- booken of welk medium tegen die tijd ook gangbaar is. De achter liggende gedachte is, dat sociale media een evenwichtige ontwik keling in de weg staan. Uiteindelijk zouden jongeren door het overdreven gebruik ervan het zicht op de werkelijkheid verlie zen en zo minder weerbaar worden. Deze zorg van het Europees Parlement is terecht. Jongeren kunnen zich heel gemakkelijk ver liezen in sociale media. En hun privacy loopt er groot gevaar. Toch deugt de aanpak van Brussel niet. Praktisch zal het onmogelijk zijn de jeugd weg te houden van online platformen. Principeel is een verbod op sociale media net zo iets als een verbod op buiten spelen. Of we het nu leuk vinden of niet, online platformen zijn niet meer weg te denken als vrije ruimte, als massale hangplekken met een geheel eigen mores. Het is eerst en vooral aan ouders hun kinderen hiermee te leren omgaan. Europa kan zich beter beperken tot het afdwingen van voldoende onderwijs in (sociaal) mediagebruik. Europa moet zich beperken tot het afdwingen van goed onderwijs in sociale media De organisatie NoFoodWasted biedt deze service aan via de app 'Afgeprijsd'. Ivo Mattheeuws, alge meen directeur van de AH Hulst, windt er geen doekjes om waar om hij zich bij het landelijke ini tiatief heeft aangesloten. „We doen dit in het belang van de klant, de wereld én onze winkel." Iedereen weet dat supermark ten producten afprijzen die de houdbaarheidsdatum naderen. Klanten zullen ze dan eerder ko pen en de winkel hoeft ze niet weg te gooien. „Het punt is alleen dat mensen vaak niet weten welke producten daarom in de aanbie ding zijn", geeft Mattheeuws aan. „Met de app van NoFoodWasted op hun telefoon kunnen mensen dat van te voren al zien en hun boodschappenlijstje erop afstem men." De hoeveelheid levensmiddde- len die jaarlijks wordt weggegooid in Nederlandse supermarkten, is gigantisch. Jaarlijks is er volgens schattingen ruim 400 miljoen eu ro mee gemoeid. Mattheeuws: „En dat is enkel het financiële verlies. Het is ook zonde dat levensmidde len niet gewoon worden opgege ten." Klanten kunnen via applicatie op hun mobieltje zien welke bijna over de datum-producten zijn afgeprijsd. Op de site van NoFoodWasted is te zien dat ook de Plus-super- markt in IJzendijke bij deze orga nisatie is aangesloten. Of de app Afgeprijsd ook al bij deze super markt actief is, viel gistermiddag niet te achterhalen. In Frankrijk is het sinds eind vorig jaar bij wet verboden dat winkels voedsel 'zomaar' weg gooien. De meeste levensmidde len verdwijnen overigens bij men sen thuis in de vuilnisbak. Almanak Een 25-jarige bouwvakker uit Hulst vertelt enthousiast over een nieuw project waaraan hij meewerkt. Een voormalige supermarkt is met de grond gelijkgemaakt en op die plek wordt nu een appartementencomplex gebouwd met woonruimten voor star ters. „Het telt straks zes woningen, waarvan er twee aan het Europa plein zitten, twee aan de Rubens straat en twee aan de Carlosstraat. Maar het is wel gewoon één apparte mentencomplex", zegt hij. Zijn vrien den proberen in hun hoofd de platte grond voor zich te zien. „Hallo zeg, dan ligt de nadruk wel op 'complex'." Minder klachten bij gemeente Vorig jaar hebben minder mensen een klacht inge diend bij de gemeente Ter- neuzen; 88 tegen 100 in 20t4. De meeste hadden be trekking op zorg en wel zijn (r6), stadsservice (15) en burgerzaken (12). Het overgrote deel van de klach ten is afgehandeld door contact op te nemen met de klagers en te bespreken hoe iets 'fout' kon lopen. Opmerkelijk is dat er vrij veel mensen zijn die moei te hebben met de digitalise ring van de serviceverle ning in Terneuzen. Clavis verhoogt huurprijzen Woningcorporatie Clavis verhoogt de huren per r juli met r,7 procent voor huishoudens die maximaal 34.678 euro verdienen, en met 2,6 procent voor de an dere huurders. Voor de hoogste inkomensgroep, met een jaarinkomen van af 44.360 euro, blijft de ver hoging hiermee nog bin nen de perken. Die had 4,6 procent mogen zijn. Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen en Woonstichting Hulst verhogen alle huren met 0,6 procent. Clavis is actief in Terneuzen en Sluiskil. Meimarkt voor het eerst in april Stichting Ondernemers in de Kanaalzone houdt zater dag de jaarlijkse meimarkt in Sas van Gent. Dit jaar is de meimarkt niet zoals ge bruikelijk op r mei, een vrije dag in België, maar op 30 april. Omdat hij anders samenvalt met de gelijkna mige meimarkt in Koe wacht en 30 april 2026 is toch ook een vrije zaterdag. De markt is vanaf r2.oo uur te bezoeken in het cen trum van Sas van Gent. Zo'n 225 kramen worden er verwacht. Kristel Vercraeye zingt in De Keure Zangeres Kristel Vercraeye geeft zaterdag een voorstel ling in multifunctioneel centrum De Keure in Sluis. In de voorstelling 'Woman i am born, man!' zingt Kris tel (foto) over onder meer relaties, de vrouw en het doel van het leven. De zangeres wordt op de piano begeleid door Arjan Lienaerts. De voorstelling begint om 20.30 uur. Kaar ten kosten ro euro en zijn te reserveren via reservering@dekeure.nl. „Deze training geeft mij extra zekerheid voor de examens. Ik sta er redelijk voor. Wiskunde is mijn slechtste vak: ik heb gemiddeld een 6,5. Ik wil deze lessen graag volgen, omdat een extra training nooit mis is. Als je niet gaat, leer je so wieso niets bij. Ik vind het onder deel 'bewijzen' heel moeilijk. Je moet dan bijvoorbeeld aantonen dat een hoek 36 graden heeft. Het draait om inzicht: je kunt er ei genlijk niet voor Ie ren. Ik hoop dat de docenten me tips kunnen geven hoe ik zulke opgaven aan moet pakken. Van examenstress heb ik weinig last. Ik heb er vertrouwen in dat ik slaag." „Wiskunde is niet mijn sterkste vak. Ik sta nu precies een zes. De regels kan ik wel onthouden, maar als ik iets moet toepassen, gaat het mis. Ik heb ook moei te met de teksten uit de examenopgaven. Het is vaak een héél lang verhaal. Als ik het gelezen heb, denk ik: 'wat moet ik nu eigenlijk doen?' Ik hoop dat deze trai ning helpt belangrij ke gegevens uit de opgaven te halen. Het is ook heel fijn dat alle stof vanaf de vierde klas nog eens langs komt. Ik kan na tuurlijk ook zelf thuis leren, maar het is makkelijker als je hulp krijgt. Ik ben heel erg gestresst: als ik al die leerstof zie, weet ik niet waar ik moet beginnen." DEN BOSCH. R. de V. uit Vlissin- gen is gisteren in hoger beroep veroordeeld tot tien jaar cel voor het doden van zijn vrouw. Het gerechtshof in Den Bosch vindt bewezen dat hij haar in maart 2013 heeft gewurgd. Tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep ontken de De V. dat hij zijn vrouw om het leven had gebracht. Hij zei zich niks te kunnen herinneren. Vlak na de dood van zijn vrouw bekende de 56-jarige man nog dat hij haar om het leven had gebracht in hun woning aan de Paul Krugerstraat. Maar vol gens advocaat Jos Wouters, die zich gesteund voelt door een des kundigenrapport, waren dat pseudo-herinneringen, denken dat je je iets herinnert, maar die herinnering klopt niet. In het begin vertelde De V. dat hij depressief was en zelf moord wilde plegen. Maar eerst zou hij zijn vrouw van het leven beroven. Ze leed aan MS en hij wilde haar niet zonder zijn zorg achterlaten. Een familielid vond de dode vrouw en ook De V., die zichzelf met een mes had ver wond. De V. was eerder ook tot tien jaar veroordeeld door de recht bank in Middelburg. door Harmen van der Werf HULST. De Albert Heijn-vestiging in Hulst komt in actie tegen voedsel- verspilling. De klanten kunnen voortaan via een speciale applica tie (app) op hun mobiele telefoon zien welke producten tegen de houdbaarheidsdatum aanlopen en met korting kunnen worden ge kocht. Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN TERNEUZEN SAS VAN CENT SLUIS Romy Bax (18) uit Terneuzen School: SSC De Rede in Terneuzen, vwo 6 Merel Wilmsen (17) uit Terneuzen School: SSC De Rede in Terneuzen, vwo 6 door Caroline Moerland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69