Erwin Kroll brengt weer Rampnacht 'Als je niet gaat, leer je sowieso niets bij' 'Alle stof komt nog eens langs' Man krijgt tien jaar cel voor doden echtgenote Kansloze missie Europarlement Complex Voorbereiding centraal examen 2 ZEELAND COMMENTAAR Het Europees Parlement stapt in de rol van opvoeder. Om kinderen te beschermen wil het parlement ze het gebruik van sociale media verbieden. Zonder toestem ming van hun ouders zouden jongeren tot 16 jaar vanaf 2018 niet meer mogen instagrammen, snapchatten, face- booken of welk medium tegen die tijd ook gangbaar is. De achter liggende gedachte is, dat sociale media een evenwichtige ontwik keling in de weg staan. Uiteindelijk zouden jongeren door het overdreven gebruik ervan het zicht op de werkelijkheid verlie zen en zo minder weerbaar worden. Deze zorg van het Europees Parlement is terecht. Jongeren kunnen zich heel gemakkelijk ver liezen in sociale media. En hun privacy loopt er groot gevaar. Toch deugt de aanpak van Brussel niet. Praktisch zal het onmogelijk zijn de jeugd weg te houden van online platformen. Principeel is een verbod op sociale media net zo iets als een verbod op buiten spelen. Of we het nu leuk vinden of niet, online platformen zijn niet meer weg te denken als vrije ruimte, als massale hangplekken met een geheel eigen mores. Het is eerst en vooral aan ouders hun kinderen hiermee te leren omgaan. Europa kan zich beter beperken tot het afdwingen van voldoende onderwijs in (sociaal) mediagebruik. Europa moet zich beperken tot het afdwingen van goed onderwijs in sociale media Het weerpraatje moet dat deel van de vaste expositie in het eerste caisson een beetje 'interactiever' maken, vertelt directeur Siemco Louwerse. De weerhoek bestaat nu hoofdzakelijk uit kaarten met informatie. Ook die presentatie wordt verbeterd. „Het was geen superstorm. Windkracht tien komt wel vaker voor", vertelt Kroll over zijn terug blik op het weer in 1953. „Maar het bijzondere was dat deze de pressie over noordelijk Schotland naar Denemarken trok en dat er daarom gedurende 24 uur een he le hard wind over de Noorzee ging waaien. Dat maakte dat een hele bak met water in dat smalle stuk van het Kanaal werd gebla zen. Dan heb je hele knappe dij ken nodig om dat tegen te hou den. En die waren er toen nog niet. Nu hebben we de Deltawer ken en kunnen de schuiven van de Oosterscheldekering dicht. De ze eeuw alleen al hebben we een stuk of tien stormen gehad die zwaarder waren dan die van 1953. Maar in de meeste gevallen komt de wind uit het zuidwesten. Dan wordt dat vele water netjes langs de kust naar het brede noordelijke deel van de zee weggeblazen." Het zijn geen nieuwe feiten, waar Kroll mee komt. Maar zijn in nemende manier van vertellen moet nog meer tot de verbeelding gaan spreken. Over de tempera tuur bijvoorbeeld: „Het was die nacht 2 graden Celsius, met natte sneeuw en hagelbuien. De wind zorgde voor een gevoelstempera tuur van min tien. Wanneer je dan in dat water valt, dat moet ver schrikkelijk zijn geweest." Almanak Een 25-jarige bouwvakker uit Hulst vertelt enthousiast over een nieuw project waaraan hij meewerkt. Een voormalige supermarkt is met de grond gelijkgemaakt en op die plek wordt nu een appartementencomplex gebouwd met woonruimten voor star ters. „Het telt straks zes woningen, waarvan er twee aan het Europa plein zitten, twee aan de Rubens straat en twee aan de Carlosstraat. Maar het is wel gewoon één apparte mentencomplex", zegt hij. Zijn vrien den proberen in hun hoofd de platte grond voor zich te zien. „Hallo zeg, dan ligt de nadruk wel op 'complex'." Raad vergadert over musea Het museumbeleid van de gemeente Schouwen-Dui- veland en de subsidierege ling daarvoor komen don derdagavond ter sprake tij dens de vergadering van de gemeenteraad. De raad neemt bovendien besluiten over het bestem mingsplan Burgh- Haamstede, de subsidie voor de VW, het instellen van een auditcommissie en een pilot voor gratis parke ren in Zierikzee. De vergadering op het ge meentehuis in Zierikzee begint om 19.30 uur. Ander schema voor huisvuil Vanwege Hemelvaartsdag wordt het huisvuil op Schouwen-Duiveland don derdag niet opgehaald. In plaats daarvan rijdt de vuil niswagen in de Zierikzeese wijk Poortambacht voor op woensdag. In Bruinisse en het buitengebied daar van, Sirjansland en de Gre- velingenhout komt de wa gen op vrijdag. De gemeente verzoekt be woners de rolemmer om 07.30 uur buiten te zetten, aangezien de vuilniswagen deze dagen iets eerder kan komen. Geld opnemen in biebbus blijft De Biblioservicebus blijft door de provincie rijden met een geldautomaat aan boord. Gisteren verlengden de Rabobank, de Zeeuwse Bibliotheek en ZB Planbu reau hun samenwerking. Naast boeken lenen en geld opnemen, kunnen in woners van kleinere ker nen hier ook terecht voor het servicepunt van Post- NL en om hun OV-chip- kaart op te laden. 1.770 euro voor Kaaskenshuis Hospice het Kaaskenshuis in Zierikzee kreeg vorige week 1.770,05 euro uit de Rabo Clubkas Campagne Oosterschelde, het hoogst uitgekeerde bedrag op Schouwen-Duiveland. Op de tweede plaats staat Die renasiel Schouwen-Duive land, dat 1.758,45 euro ont ving uit de jaarlijkse liefda digheidsactie van de Rabo bank. Hierbij verdeelden Rabobankmedewerkers 120.000 euro onder 387 lo kale verenigingen, clubs en stichtingen, die zich hier zelf voor kunnen opgeven. „Deze training geeft mij extra zekerheid voor de examens. Ik sta er redelijk voor. Wiskunde is mijn slechtste vak: ik heb gemiddeld een 6,5. Ik wil deze lessen graag volgen, omdat een extra training nooit mis is. Als je niet gaat, leer je so wieso niets bij. Ik vind het onder deel 'bewijzen' heel moeilijk. Je moet dan bijvoorbeeld aantonen dat een hoek 36 graden heeft. Het draait om inzicht: je kunt er ei genlijk niet voor le ren. Ik hoop dat de docenten me tips kunnen geven hoe ik zulke opgaven aan moet pakken. Van examenstress heb ik weinig last. Ik heb er vertrouwen in dat ik slaag." „Wiskunde is niet mijn sterkste vak. Ik sta nu precies een zes. De regels kan ik wel onthouden, maar als ik iets moet toepassen, gaat het mis. Ik heb ook moei te met de teksten uit de examenopgaven. Het is vaak een héél lang verhaal. Als ik het gelezen heb, denk ik: 'wat moet ik nu eigenlijk doen?' Ik hoop dat deze trai ning helpt belangrij ke gegevens uit de opgaven te halen. Het is ook heel fijn dat alle stof vanaf de vierde klas nog eens langs komt. Ik kan na tuurlijk ook zelf thuis leren, maar het is makkelijker als je hulp krijgt. Ik ben heel erg gestresst: als ik al die leerstof zie, weet ik niet waar ik moet beginnen." DEN BOSCH. R. de V. uit Vlissin- gen is gisteren in hoger beroep veroordeeld tot tien jaar cel voor het doden van zijn vrouw. Het gerechtshof in Den Bosch vindt bewezen dat hij haar in maart 2013 heeft gewurgd. Tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep ontken de De V. dat hij zijn vrouw om het leven had gebracht. Hij zei zich niks te kunnen herinneren. Vlak na de dood van zijn vrouw bekende de 56-jarige man nog dat hij haar om het leven had gebracht in hun woning aan de Paul Krugerstraat. Maar vol gens advocaat Jos Wouters, die zich gesteund voelt door een des kundigenrapport, waren dat pseudo-herinneringen, denken dat je je iets herinnert, maar die herinnering klopt niet. In het begin vertelde De V. dat hij depressief was en zelf moord wilde plegen. Maar eerst zou hij zijn vrouw van het leven beroven. Ze leed aan MS en hij wilde haar niet zonder zijn zorg achterlaten. Een familielid vond de dode vrouw en ook De V., die zichzelf met een mes had ver wond. De V. was eerder ook tot tien jaar veroordeeld door de recht bank in Middelburg. door Marcel Modde OUWERKERK. Weerman Erwin Kroll wordt het nieuwe gezicht van de 'weerhoek' in het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. Kroll komt donderdag naar Ouwerkerk voor de opname van een filmpje van zo'n drie minuten, waarin hij ver telt over de omstandigheden in de Rampnacht van 1 februari 1953. 'Deze eeuw alleen al hebben we een stuk of tien stormen gehad die zwaarder waren dan die van 1953.' Erwin Kroll meteoroloog Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE ZIERIKZEE VLISSINGEN ZIERIKZEE Romy Bax (18) uit Terneuzen School: SSC De Rede in Terneuzen, vwo 6 Merel Wilmsen (17) uit Terneuzen School: SSC De Rede in Terneuzen, vwo 6 door Caroline Moerland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57