Wie zegt dat een stekkerdoos alleen voor stekkers is? 8 HART&ZII Twee prikjes bij de tandarts 6 TIPS: DURF TE MISLUKKEN Richard Lader (62) uit Terneuzen was het 'praten om het praten' in de zorgsector beu. Hij legde zijn directeursfunctie neer en begon een nieuw bestaan als plaagdier bestrijder. Alles wat ik interessant vind komt samen in de bestrijding van plaagdieren Hebben kinderen verdoving nodig bij een tandheelkun dige behandeling? Als de tandarts twee injecties geeft in plaats van één, dan voelen ze min der pijn. Dat blijkt uit onder zoek van het Tandheel kundig College en Ziekenhuis in het In diase Kurnool. Het werd onlangs gepubli ceerd in het tijdschrift Anesthesia Progress. Honderd kinderen tus sen 7 en 13 jaar namen deel aan de studie. Eerst werd een verdo vende gel op het tand vlees gesmeerd. Een eerste injectie volgde met een gedeelte van de verdovingsvloeistof, tot een diepte van 2 millimeter. Vijf minu ten later werd de rest van de vloeistof dieper inspoten. \ngstig „Vooral op gevoel en gezond verstand pas ten we een variant van deze techniek al langer toe in de zorg bij ang stige kinderen en vol wassenen," zegt tandarts en onderzoe ker Erik Vermaire van de afeling Child Health van onder zoeksorganisatie TNO. „Het is goed dat nu wetenschappelijk is bevestigd dat kinderen minder pijn ervaren na een tweetrapsver- doving dan na een eenmalige injectie." r^PAULA KOSTER --w e laatste baan die ik had in de zorg, was die ll van directeur van de I U Stichting Midden -HZeeuws-Vlaanderen, een organisatie voor mensen met een verstandelijke beperking. Aan dacht voor wat de individuele cliënt nodig had om een menswaar dig leven te kunnen leiden, stond bij mij voorop. Maar sluipenderwijs werd binnen de zorg meer en meer gepraat om het praten, en veran derd om het veranderen. Ook als dit niet in het belang was van de cliënten. Op een dag was de maat vol. Ik besloot iets anders te gaan doen: plaagdierbestrijding." Beestjes „De natuur vooral beestjes in alle soorten en maten, daar was ik al tijd al gek op. Wat niet dood hoeft, moet je niet dood maken, maar be wonderen. Pas als beestjes een ge vaar opleveren voor de volksgezondheid of de economie, moet je ingrijpen. Van een muis die in de polder scharrelt heeft nie mand last. Gaat diezelfde muis met een legertje soortgenoten uit zijn bol in een graansilo, dan wordt het een ander verhaal. Allerlei zaken die ik interessant vind, komen in mijn werk als be- strijdingsdeskundige samen: we tenschap, chemie en vooral het dienstverlenende aspect. Mensen komen bij mij met heel diverse hulpvragen. Goed luisteren naar hun verhaal is de eerste stap, ge volgd door het inspecteren van de locatie. Om plaagdieren op afstand te houden, moetje door hun ogen naar de omgeving kijken. Hun ge drag begrijpen en daarop inspelen is de sleutel. Last van muizen? Vraagje af waarom die muis jouw huis uitkiest. Slingeren er hapjes rond? En hoe flikt hij het om bin nen te komen? De natuur is slim, en als plaagdierbestrijder moetje een tikkeltje slimmer zijn. Mensen gaan soms verbijsterend onnozel om met plaagdieren. Ooit werd ik ingeschakeld voor het ver- wij deren van een wespennest ter grootte van een forse tv, op de zol der van een huis. De bewoners had den eerst zelf wat dingetjes geprobeerd om de duizenden wild zoemende wespen te verjagen. Dat had verschrikkelijk kunnen aflo pen. Soms wordt me gevraagd on gedierte in een huis te verdelgen en een geurverdrijvend middel mee te brengen. Dan weet ik dat het om een woning gaat waar langere tijd een overleden persoon heeft gele gen. Dat soort klussen grijpt me aan. Gelukkig komen ze niet te vaak voorbij." Hoe lever je crea tief en origineel werk? In zijn boek 'Meester lijke missers' pleit Erik Kessels voor het maken van fouten om verder te komen. dinsdag 26 april 2016 fSARNOUD KLUITERS Ex-zo rgd i recteu r bestrijdt nu beestjes 44 1 Streef naar het onvol maakte. ledereen wil al perfect zijn, dus om opgemerkt te worden kun je beter wat anders doen. Voor verrassende resultaten kun je beter streven naar het onvol maakte. Probeer eens ge blinddoekt een schilderij te maken, dit leidt tot een nieuwe ervaring. 2 Wees naïef. Als je de regels niet kent, weetje ook niet dat je ze niet mag ovetre- den. Een amateur is niet bang om onderuit te gaan. Zoek als fotograaf geen inspiratie bij professionele fotografen maar in een heel andere bedrijfstak, of maak juist met overtui ging flaterfoto's. 3 Omarm je onzeker heid. Straal je graag zelfvertrouwen uit? Niet doen. Voor creativiteit is onderzekerheid en twij fel veel belangrijker. 'Grote gedachten komen voort uit verlammende onzeker heid,' schrijft Kessels. Stel je gedachten ter discussie, al dan niet openlijk, en raak niet in paniek. 4 Hou je ogen open. Zoek naar eigen aardigheden en on gerijmdheden die door anderen niet opgemerkt worden. Je hebt inspiratie namelijk wel in de hand. Beter kijken leer je door te vertragen en om je heen te kijken met aandacht zodat je het onverwachte leert herkennen. 5 Lap de regels aan je laars. Wie zegt dat een stekkerdoos voor stekkers is? Je kunt er ook theelichtjes in branden. Kunstenaars vernieuwen met dit soort vreemde combinaties, maar het kan ook op kan toor. Ga bij een sollicitatie eens op de stoel van je nieuwe baas zitten. 6 Wees niet bang om niet leuk ge vonden te wor den. Zelfs een miljoen mensen kunnen zich vergissen en wat popu lair is, heeft niet per se kwaliteit. Hengel niet naar de goedkeuring van anderen maar ge loof ik jezelf. MEREL DADO Richard Lader wil het gedrag van plaag dieren begrijpen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN RICHARD LADER Was directeur van een zorginstelling Is nu plaagdier bestrijder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52