'Bliksemschicht' kan blindheid veroorzaken 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE Vermist De neef van verslaggever Johan Nebbeling wordt al zestien jaar vermist. 'Kleine Jan' werd groot bij de Hells Angels in West Brabant. Maar wat is er met hem gebeurd? De bloeding is een bloeduitstorting, maar omdat het bindvlies dun is, zie je een rode kleur Rutger Verhoeff is huisarts. Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; huisarts Rutger Verhoeff over gesprongen aders in het oog. Als u het hebt over een adertje dat springt en heel het oog volloopt met bloed, bedoelt u een subconjunctivale bloeding. Het witte ge deelte van het oog is bedekt met een dun bindvlies, de conjunctiva. Direct onder dat bindvlies kan een bloeduitstorting ontstaan, wat er meestal nogal heftig uitziet. Er ont staat een felrode, scherp begrensde vlek. Het is vergelijkbaar met een blauwe plek onder de huid, maar omdat het bindvlies zo dun is, ziet u geen blauw maar gewoon de rode kleur van het bloed. De bloeding zelf is onschuldig en ont staat vrijwel altijd in één oog. Meestal heeft u er geen klachten van. openspringt. Dit kan spontaan optreden of doordat iets tegen uw oog komt. En soms komt het voor na heel hard persen of hoesten. Mensen die bloedverdunners gebruiken, be kend zijn met een hoge bloeddruk, aderver kalking of suikerziekte hebben meer kans om dit te krijgen. Er is geen behandeling nodig. De bloeding houdt vanzelf op en verdwijnt meestal binnen twee tot drie weken. subconjunctivale bloeding. Bliksemschichten of lichtflitsen kunnen ontstaan bij epilepsie, maar ook doordat aan het netvlies van het oog wordt getrokken. Bijvoorbeeld door glas- vochtloslating of een scheur in het netvlies. Bij een glasvochtloslating ziet u behalve licht flitsen ook zwarte, zwevende vlekjes. Bij een scheur in het netvlies zijn de lichtflitsen vaak constant in dezelfde hoek te zien. Soms ont staat een netvliesloslating. Een ernstige aan doening die blindheid kan veroorzaken. De meeste mensen ervaren dit als een zwart gor dijn dat langzaam dichtgaat. Kortom, heeft u last van bliksemschichten of lichtflitsen, dan raad ik u aan zo snel mogelijk contact met uw huisarts op te nemen. HET PANEL TEKST JOHAN NEBBELING leine Jan is mijn neef. Of beter: was mijn neef. Want Kleine Jan wordt al zestien jaar vermist. De kans dat hij nog leeft, is nihil. Kleine Jan was een Hells Angel, lid van een beruchte afdeling van de motorclub uit het zuiden van het land. Die afdeling waarvan de leden wegkwamen met de verdenking van de driedubbele moord op hun voorzit ter en twee clubgenoten. Kwestie van het clubhuis minutieus reinigen en opnieuw sauzen. En van de omerta natuurlijk, de zwijgplicht. Enfin, dat soort mensen dus. Ik denk de laatste tijd vaker aan hem, nu je zoveel hoort over criminele mo torclubs. In de streek waar hij van daan komt, West-Brabant, tiert de criminaliteit welig. Motorclubs zou den er betrokken zijn bij grootschalige drugshandel. Op 22 november 2000 is Kleine Jan voor het laatst gezien, toen hij met een maat vertrok uit het clubhuis in Oirsbeek. Hij was toen 40. Zijn laatste levensteken: zijn telefoon die een sig naal uitzond, ergens uit de bossen op de Belgisch-Luxemburgse grens. Onnozel Het verhaal gaat dat hij is vermoord, omdat hij de boel zou hebben bela zerd. Iets met een drugstransport. Dat past wel bij mijn beeld van hem: een niet zo intelligent jongetje dat de ge volgen van zijn daden niet goed kon overzien. Meer moeite heb ik met het Dag\an de vermisten gerucht dat hij ook zelf iemand zou hebben vermoord. Een medeclublid dat na een gezamenlijke reis naar Zuid-Afrika spoorloos is verdwe nen. Zou dat echt waar zijn? Ik kan het moeilijk geloven. Want Kleine Jan was een lief jochie, er zat gaan kwaad bij. Maar een beetje onnozel was hij wel. Hij geloofde alles wat je hem vertelde en verzon zelf ook graag spannende dingen die nooit konden kloppen. „Niet zo snugger," vond mijn broer. Hij en ik maakten soms grappen over Kleine Jan. Een soort Belgenmoppen, maar dan over ons neefje. Allebei waren we de jongste van drie kinderen, ik een jaar of twee ouder dan hij. Vaak pestte ik hem. Dan begon hij te huilen, maar boos werd hij nooit. Hij was een makke lijke prooi. Ik schaam me nu na tuurlijk voor die pesterijen. Accent Kleine Jan is vernoemd naar de broer van zijn moeder, mijn tante Alie. Zijn vader was Ome Piet, een broer van mijn vader, adjudant bij de luchtmacht. Een lieve man en de zachtaardigste beroepsmilitair die ik ooit heb ontmoet. We zagen elkaar een paar keer per jaar. Meestal op verjaardagen, als mijn ouders en oom en tante bij el kaar op bezoek gingen. Ze woonden in Soesterberg, maar verhuisden later naar Rijen, vanwege het werk van Ome Piet. dinsdag 26 april 2016 GO Hoe komt het dat bij mensen af en toe een adertje springt in hun oog? U kent het wel: een bliksem schicht, of het kan ook zijn dat heel het oog vol loopt met bloed. Gelukkig verdwijnt het vaak na enkele dagen, maar wat is het precies en wat kun je er tegen doen? 44 Het ontstaat doordat een bloedvaatje vlak onder het oogbindvlies De bliksemschicht die u benoemt past niet bij een Ook een vraag? Mail naar hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Kho A PSYCHOLOOG Steven Pont WAAR IS Kleine Jan? K RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Jaarlijks verdwijnen in Nederland circa twintigduizend men sen, waarvan het grootste deel snel weer terechtkomt. Van ongeveer acht honderd personen duurt de vermissing langer dan drie weken, van tien tot vijftien mensen lan ger dan een jaar. Circa driehonderd personen staan ge registreerd als 'lang durig vermist.' De vermissing van een vader, moeder, kind of partner heeft enorme impact op de achterblijvers, die in grote onzekerheid leven. De Vereniging Achterblijvers na Vermissing staat hen bij. Elke eerste vrij dag van juni is bij een monument in het Moreelsepark in Utrecht een bijeen komst. Dit jaar is de 'Dag van de vermis ten' op vrijdag 3 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50