4 I HART® Gezond zijn en blijven, opvoeden; we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u van het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Mike Jongejan en Jacqueline van Duin uit Wissenkerke. V Volg je gevoel Tel je zegeningen Samen aan tafel eten en praten met elkaar Zeg 'sorry' tegen je kinderen De meeste mensen willen op vakantie, maar wij hebben zoiets van; laat ons lekker thuisblijven Opvoeden is kinderen met hun karakter leren omgaan TEKST FOTO'S VALESKA NASTALY Jacqueline: „We zijn een raar gezin, hoor. We zijn een beetje anders dan anders, maar iedereen is wel een beetje anders. We ontmoetten el kaar op een feestje in Hellevoet- sluis. Een week later woonden we samen en een paar maanden verder was ik zwanger. Nadat Iris geboren was, werkte Mike veel in ploegen diensten en daardoor stond ik er vaak alleen voor met twee kleintjes. We hebben best wel wat problemen gehad. Mike is een paar maanden weggeweest. Toen hij terugkwam, zag ik in gedachten heel groot 'ja' op de muur verschijnen. Als mijn gevoel zo sterk zegt dat ik iets moet doen, dan doe ik dat. We hadden nog een hele weg te gaan, maar we zijn er enorm sterk uitgekomen. Zeker de laatste jaren." Mike: „Ik heb geleerd dat het be langrijk is om signalen op te pik ken en er eerder wat mee te doen." Jacqueline: „We zijn blij met alles wat we hebben. Blij met de kinde ren, blij met ons werk. Tel je zege ningen, dat gevoel." Mike: „We hoeven ook niet per se weg. De meeste mensen willen op vakantie, maar wij hebben zoiets van: laat ons lekker thuisblijven." Jacqueline: „We hebben een heerlijk huis met een grote tuin. Ik hou ervan in de tuin tutten en met beestjes bezig zijn. We hoeven niet vijf keer per jaar op vakantie. Dat levert ook weer stress op, omdat je dan keihard moet werken om de volgende vakantie te kunnen beta len. Maar een weekje naar vrienden in Frankrijk vinden we wel leuk." Mike: „Ik kom uit een groot gezin, waar iedereen aan tafel moest eten. Dat vind ik ook echt belangrijk. Ie dereen is al zo druk. Als de kinde ren thuis zijn, doen ze hun eigen ding. Aan tafel heb je dan een mo ment met elkaar." Jacqueline: „We gingen daarom al tijd als papa er niet was lekker voor de televisie eten. Maar de keuken, dat is echt onze plek samen. We zit ten hier heel graag." Mike: „We zijn in Wissenkerke gaan wonen omdat we onze kinderen be schermd wilden opvoeden." Jacqueline: „Ik werkte in Rotter dam en wist hoe kinderen daar met elkaar omgingen. We kwamen er echter achter dat in Wissenkerke ook nog veel mensen discrimine ren. Onze dochter Jaimie heeft een Antilliaans uiterlijk en dat waren ze hier nog niet gewend. Kinderen scholden haar uit en ze tekenden ausai DE FAMILIE hakenkruizen op onze auto. Of mensen verbaasden zich erover dat ze zo goed Nederlands sprak. 'Ty pisch hè? Met zo'n Nederlandse moeder', zei ik dan." Mike: „We hebben toen wel wat met haar te stellen gehad. Ze ging de grens opzoeken en zich afzetten." Jacqueline: „Ik heb haar wel eens 'rotkind' genoemd. Later besefte ik dat je dat niet kunt zeggen tegen je eigen kind. We zijn altijd met onze kinderen in gesprek gegaan en heb ben altijd gezegd: 'We houden van je. Je bent ons kind'." Mike: „Je hebt ook geen handlei ding als ouder, je moet het op je ge voel doen. Je weet niet wat je meemaakt als je dochter zo'n peri ode doormaakt." Jacqueline: „Jaimie was net drie toen Mike en ik een relatie kregen. Ze is toen al snel papa tegen hem gaan zeggen en ze beschouwt hem ook als haar vader. Hij was zeker in haar opstandige periode wel eens onzeker of hij het wel goed deed. Later, op haar achttiende, zei ze: 'Zeg maar tegen papa dat hij het uitstekend heeft gedaan'." Jacqueline: „Op school merk ik dat elk kind zijn eigen karakter heeft. Je leert daarmee om te gaan. Dat zie ik als de manier om kinderen op te voeden. Zo is onze oudste dinsdag 26 april 2016 'We hebben zo veel lol met elkaar' 44 Jacqueline van Duin (54) is lerares Engels op een middelbare school Mike Jongejan (49) is operationeel manager bij een producent van rubber en kunststofcomponenten Jacqueline heeft een dochter uit een eerdere relatie, Jaimie (24). Iris (19) is de dochter van Mike en Jacqueline samen. De kinderen wonen niet meer thuis. Jacqueline en Mike zijn wel van het gezonde eten. 'Maar af en toe gaan we flink los in de snack bar.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48