8? 3 hl 'mm&i BRAZILIAANS GOUD DIEKSTRA 1 t. De autistische zoon van een vriendin zei ooit: het glas is gebroken, maar gelukkig zijn de scherven nog heel bij haar en haar Het meisje weigert mee te gaan en de schrik zit er en haar vriend goed in VORMGEVING PRAM! EIND OORDEEL leuk te doen, raakt ze van slag. Dan dwingt ze me terug te schakelen." De scheiding tussen Nelleke en haar man hakte erin bij haar en de kinderen. „Als perfectionist heb ik me er lang naar over gevoeld dat ons gezin niet perfect is. In mijn achterhoofd zeurt altijd een gevoel van schaamte, waardoor ik het voor mijn kinderen zo leuk mogelijk wil maken. Toen we net in Nederland waren, sloeg ik daar een beetje in door. Een cadeautje omdat het re gende of omdat de zon scheen. Die neiging tot overcompenseren heb ik nog steeds. Maar soms ben ik ge woon doodmoe en dans ik even niet door de kamer. Dan sla ik zelfs weieens met een deur. Dat vind ik lastig, omdat ik dan niet zo'n leuke moeder ben als ik zou willen." Wat op zulke dagen helpt: „Bezig zijn met muziek is belangrijk voor mij. Ook schrijven voedt me. Altijd goed: met de hond naar buiten, de bossen in." Vervelend zijn ook de momenten waarop de buitenwereld Janaina niet ziet of hoort. „Sommige men sen wijzen haar ongezien af, doen niet eens een poging haar te begrij pen. Daar word ik opstandig van. Het is wel mijn dochter. Janaina heeft daar minder moeite mee, die vergeeft iedereen." Ook Nellekes bewuste keuze er 24 uur per dag te zijn voor Janaina en de rest van het gezin, wordt niet door iedereen begrepen. „Mijn nieuwe schoonmoeder bijvoor beeld, een feministe van het eerste uur, vindt dat ik mijn talenten en carrière verkwist. Ook andere men sen in mijn naaste omgeving begrij pen niet dat ik het op deze manier doe, dat ik mijn gezin belast met de zorg voor Janaina. Allemaal goed bedoelde bezorgdheid, maar het steekt als mensen eigenlijk zeggen: doe je dochter weg." Afwezige vader, overbelaste moe der, buitengewone zorg; het is alle maal waar. „Maar er zit voor mij een eindtijd aan. Als Janaina 20 jaar is, hoop ik dat ze in een fijne woonwerksituatie zit. Natuurlijk komt ze dan nog vaak logeren, maar mijn tijdsindeling wordt dan wel anders. Vanaf dat moment is er weer meer ruimte voor mij, om achter mijn vriend aan te reizen als hij op tournee is, om me nog meer met muziek en schrijven bezig te houden. Tot die tijd zit ik muur vast. Dat is een gegeven." Muurvast, maar Nelleke heeft het er graag voor over. „Mijn gezin staat op de eerste plaats. Dat ben ik aan de kinderen verplicht, het is al complex genoeg voor ze. Dankzij de Wet langdurige zorg is dat ook fi nancieel mogelijk. Wat dat betreft is Nederland echt een walhalla, ver geleken met Brazilië. Hier kan ik Janaïna's moeder én mantelzorger zijn. Nederland is het enige land in de wereld waarin je daarvoor een salaris krijgt. Petje af." Puberteit Soms is het ingewikkeld om Janaï na's gedrag goed te plaatsen. „Dan vraag ik me af: is het Down, is het de adoptie, is het de scheiding of is het gewoon Janaina? Is het haar handicap of juist slimmigheid? Ze heeft de neiging zich als een vor stin te laten bedienen, vindt het prachtig als de volwassenen om haar heen daarin meegaan. Dat hoeft ze hier thuis niet te probe ren." Bovendien is de puberteit in aan tocht. „Ik zie op tegen het hormo nale stukje, maar dat is gelukkig nog niet zover. Janaina is juist rus tiger dan een paar jaar geleden. Ze is minder opstandig, minder bezig met haar omgeving. Ze heeft ge leerd meer bij zichzelf te blijven. Janaina is Janaina, zegt ze dan." Na zes jaar is het gezin volkomen thuis in Nederland. „Vorige zomer waren we in Brazilië op vakantie. Janaina kende iedereen nog, maar wilde toch liever in Nederland zijn. Dat vond ik fijn om te horen." Het perfecte Von Trapp-gezin is het misschien niet. „Maar als Janaina in de kamer zit te kleuren, haar ene broertje is aan het gamen, de ander speelt piano en mijn vriend is op zijn laptop bezig, kan ik intens ge nieten. Dan is het goed. Of, zoals de autistische zoon van een vriendin ooit zei: het glas is gebroken, maar gelukkig zijn de scherven nog heel." René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Wat Romeo en Juliet meemaakten gebeurt andere verliefde stellen nog steeds. René Diekstra zou graag zien dat we wat beter luisteren naar de hartenkreten van deze jonge geliefden. Twee jonge mensen, zij 14 jaar oud, hij 16, worden smoorverliefd op elkaar. Ze houden dat voor hun families verborgen. Zij omdat ze weet dat haar ouders en broers het niet dulden dat zij met een niet-moslim jongen omgaat. Hij omdat zijn ouders een moslimmeisje niet zien zitten en er niet aan moeten denken te moeten omgaan met een gezin waarvan de ouders niet eens fatsoenlijk Neder lands spreken. Een tijdlang lukt het hen hun relatie geheim te houden. Maar onvermijdelijk gaat het mis. Haar broers horen dat hun zus in een park omhelsend en kussend is ge spot met een jongen. Ze komen verhaal bij haar halen. Zij ontkent. Als zij en haar vriend na enige tijd op nieuw worden betrapt, zijn de rapen gaar. Haar ouders en broers zetten haar onder druk de relatie op te geven. Tij dens een con- Haar vriend probeert zijn ouders te bewe gen haar bij hen onderdak te verlenen. Dat doen ze, maar het pakt slecht uit. De broers en de vader melden zich om hun zus en dochter terug te halen en er ontstaat een heftige con frontatie. Het meisje weigert mee te gaan en de schrik zit er bij haar en haar vriend goed in. Ook bij zijn ouders, die liever willen dat ze naar huis teruggaat. Het meisje durft niet meer alleen de straat op. Haar broers vallen haar lastig, schelden haar uit en bedreigen haar. Op een dag krijgt ze onomwonden te horen dat zij hun zus niet meer is en voor haar ou ders nooit meer hun dochter. De volgende dag, als de ouders van de jongen van hun werk thuiskomen, treffen ze hem en zijn vriendin niet aan. Later 's avonds is er nog altijd geen levensteken van hen. Hun mobieltjes staan uit. Ongerust gaan de ouders op zoek. Als de vader de gara gedeur opent, ziet hij tot zijn ontzetting een uitlaatslang zijn oldtimer-auto in gaan. Op de achterbank twee elkaar omarmende lichamen. Wat dit verhaal gemeen heeft met dat van Romeo en Ju- liet zoals William Shakespeare dat vier honderd jaar geleden schreef is dat het in de kern geen verhaal over grote liefde maar over diepe droefheid is. Diepe droefheid over de verspilling van jonge levens, en een aanklacht tegen een we reld die hun noodkreet niet verstond. dinsdag26 april 2016 GO Het minimalistische design is praktisch, want het leidt de aandacht niet af. Toch oogt de app op de smart- phone wat minder Spartaans: het bewijs dat kleurrijk en stoer best samen kunnen. Wellicht een puntje voor de update van de Apple TV-app? De borstband registreert de hartslag nauwkeurig. Je hebt verder geen trainingsgear nodig: een stoel en een klein opstapje volstaan. Geen Apple TV? Je kan ook trainen met de smartphone-app. Telkens dezelfde twaalf oefe ningen in dezelfde volgorde: spannend is anders. Zo train je die Snickers wel weg! Niet zo spannend, wel effectief, fototickr Een van mijn grootste liefdes, zo omschrijft Nelleke Posthu- mes Meyjes haar adoptiedochter Janaina. Over de adoptie van Janaina als baby van vier maanden oud, tot het moment dat ze 12 jaar wordt, schreef Nelleke Posthumus Meyjes het boek Braziliaans goud, dat on langs verscheen. Openhartig ('Mijn dochter is een van mijn grootste liefdes en soms een blok aan mijn been'), hilarisch (vreemden worden door Janaina regelmatig 'rare snoeshaan' genoemd) en ontroe rend ('Ik ga trouwen als ik groot bent. Met Nelleke'); vanuit verschil lende perspectieven leert de lezer Nellekes bijzondere gezin kennen. Een verhaal over Down, adoptie en liefde. Vooral veel liefde. UITGEVERIJ ASPEKT Verliefd Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47