7 minuten zweten voor de televisie 0 2 I HARTS* Lekker in balans Adoptie met Down Zwaar, moeilijk, zielig, dat is het allemaal. Maar de adoptie van een Braziliaans meisje met het downsyndroom bracht Nelleke Posthumus Meyjes ook veel liefde. Ze schreef er een boek over, 'Braziliaans goud'. a? tekst dominique prins i foto s shody careman Ze heeft de neiging zich als een vorstin te laten bedienen, vindt het prachtig als de volwassenen daarin meegaan Tv kijken is natuurlijk niet gezond. Ténzij je met een hartslagmetende borstband en '7 minuten fitness'-app voor de Apple TV aan de slag gaat. Druk-druk-druk is al drie jaar lang geen af doend alibi om niks aan sport te doen. Want een paar mi nuutjes voor een high intensity workout moet zelfs in de bom volste agenda nog wel te vinden zijn. Han dige app-bakkers doken massaal op de zeven minuten du rende fitnessroutine, met als resultaat dat het in de Appstore on dertussen wemelt van de '7 minutes'-achtige apps; met gemak een veelvoud van zeven. Die van fitness-expert Wahoo onderscheidt zich van het gros, al was het maar omdat het bedrijf ook een borstband produceert die hartslag en bewe ging registreert. Deze TICKRx bewaart auto matisch de gegevens van de laatste work outs. Nog mooier is dat het gadget als eer ste in zijn soort via bluetooth communi ceert met de Apple TV. Daarmee volg je jouw verrichtingen (en hart slag) live op het grote scherm. Tijdens het springen en squatten is dat een stuk over zichtelijker dan een wiebelige iPad of een een iPhone op de grond. De Apple TV- app is gratis, de band zelf kost 99 euro. Wel zo aardig trou wens dat de TICKRx ook met populaire apps van de concur renten werkt. HELDER MOTIVEREND Houd er rekening mee dat het misschien niet lukt om een foto te maken," waarschuwt Nelleke Posthumus Meyjes (43) bij het maken van de interviewafspraak. Het leven met dochter Janaina is nu eenmaal on voorspelbaar. Janaina is 14 jaar en heeft het syndroom van Down. Ge boren in Brazilië werd ze als baby geadopteerd door Nelleke en haar toenmalige man, die op dat mo ment in Brazilië woonden en werk ten. „Ik was 29 jaar en wilde zo graag kinderen. Ik droomde van een Von Trapp-gezin, van een lange tafel met daaraan allemaal kinde ren." Via de natuurlijke weg lukte het niet, het adoptieproces duurde erg lang. Toen Janaina op hun pad kwam, zeiden ze volmondig 'ja'. Er volgden nog twee zoontjes van do- norvaders, Tainan (12) en Yonathan (8). Maar het huwelijk van Nelleke en haar man hield geen stand, ze verhuisde met de drie kinderen naar Nederland. Middelpunt Hier, in een doodgewoon rijtjes huis, woont Nelleke nu bijna zes jaar met wat ze noemt haar 'moza ïekgezin', dat ze grotendeels in haar eentje opvoedt. Een mozaïekgezin waarin gestoeid wordt, ruzie wordt gemaakt, gelachen. Net als in ieder ander gezin. Geen probleemgezin, wel een uitzonderlijk gezin, noemt Nelleke het zelf. „De bewuste keuze voor Janaina - we wisten voor we haar adopteerden dat ze het syn droom van Down had -de manier waarop de twee andere kinderen er gekomen zijn; je zou het voortva rend of zelfs doldriest kunnen noe men. Als ik had geweten hoe complex en zwaar het af en toe zou zijn, ook voor de jongens, had ik er misschien tien keer langer over na gedacht. Het is namelijk echt zwaarder dan ik had verwacht. Huilbaby's, slapeloze nachten, daar heb ik me wel doorheen geslagen. Maar een mens die volkomen van jou afhankelijk is, de verantwoor delijkheid van het grootbrengen, de toekomst, alles watje wel en niet goed kunt doen... Tegelijkertijd, en dat klinkt heel cli ché, is het ook veel leuker dan ik ooit had kunnen vermoeden. Als Janaina haar broertjes een 'stelletje mongolen' noemt, liggen die onder de tafel van het lachen. En als ze stom doet, zeggen ze gewoon: doe niet zo stom. Kinderen kennen geen genade," vertelt Nelleke. Janaina is een dramaqueen, staat graag in het middelpunt van de be langstelling. „Als dat niet goed schiks kan, dan maar kwaadschiks. Dat is weieens lastig. Als een van haar broertjes eens het middelpunt is, kan ze dat moeilijk verdragen." Het leven met Janaina is mooi en soms zwaar, niet andersom. „Ze is altijd verfrissend, onalledaags, au thentiek. Natuurlijk is dat niet al leen maar leuk. Ze moet leren zich enigszins te gedragen zoals de maatschappij van haar verwacht. Maar ze veinst nooit, haar intenties zijn altijd oprecht. Je kunt de boel niet flessen met haar. Als ik ge jaagd of moe ben, en toch probeer dinsdag 26 april 2016 GO SfANTON DAMEN Het tv-scherm wordt optimaal gebruikt. Bij wijze van waar schuwing wordt alvast de vol gende oefening prijsgegeven, zodat je je mentaal kunt voor bereiden. Het had geen kwaad gekund om ook videofragmenten van de oefeningen in de app te stoppen. Tijdens de sessie word je ge complimenteerd als je een record verbreekt. Na afloop krijg je een overzicht van de vooruitgang die je hebt ge boekt. Lig je even op apegapen, dan zul je de uitspraak 'don't be a baby' niet echt waarderen. 'SOMS DANS IK EVEN niet DOORDEKAMER 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46