27 april HANS ANDERS Verbeke Foundation toont stranddieren van Theo Jansen ZEELAND 11 Toezicht op Vlissingen kon beter, ingrijpen niet te laat Tot november zijn de droomcreaties te zien in het museum in Kemzeke. En je kunt er zelf meteen gaan wandelen. feestelijke opening welkom voor gratis hoortest op 28 april De verbouwing van onze winkel aan de Lange Viele is bijna klaar. En wat wordt het mooi! Een afgedankt trein stel, een klutsje hijs kranen en een mans hoge vaas die plomp verloren op een heu vel staat. Wie ooit over de Expressweg tussen Ant werpen en Gent heeft gereden, heeft 't gezien. En zich wellicht ook afgevraagd: wat is dit? Het is de facade waarachter het mu seum van de Verbeke Foundation in Kemzeke schuilgaat. Een bij zonder museum, waar kunst, techniek en natuur samenkomen in een wonderlijke wereld. Tot 2003 had Geert Verbeke (63) hier zijn transportbedrijf. Zo'n tachtig mensen in dienst, een dertigtal 'trekkers' op de weg. Dat jaar besloot hij het bedrijf te verkopen en samen met zijn vrouw Carla een particulier mu seum te stichten. Verbeke: „Ik ben al 28 jaar verzamelaar. We hebben besloten een museum te beginnen, omdat we eigenlijk weinig hele goede dingen gezien hebben. Je ziet wel mooie ten toonstellingen, maar dan is daar weer geen natuur bij. De combi natie van 20.000 vierkante meter binnenruimte en twaalf hectare natuur, vind je maar weinig." Het lijkt bijna de ideale bio toop voor het werk van de Neder landse kunstenaar annex pvc-vir- tuoos Theo Jansen. Hier staan en bewegen zijn 'stranddieren', die luisteren naar namen als Anima ris Umerus, Animaris Plaudens Vela en Animaris Vulgaris. Wie ze ooit over het Scheveningse strand zag dansen, slechts voortgedreven door de wind, zal ze nooit meer vergeten. De 'dieren' passen naad loos in die wonderlijke wereld van Verbeke, die er speciaal een strand van 1800 vierkante meter voor heeft aangelegd. „Theo is al 25 jaar bezig met alleen elektrici teitsbuisjes die gewoon wegge gooid worden. Het is recyclage, maar ook beweging, kinetische kunst. Zoals alles hier in bewe ging is. We zijn geen statisch mu seum. Het leeft, het beweegt en verandert en daar past het werk van Theo perfect bij. Hij creëert iets vanuit niets, door kniege wricht jes te maken, kardanassen, dat fascineert me geweldig." Verbeke heeft er een Belgische primeur mee, want nooit eerder was er bij onze zuiderburen een overzichtstentoonstelling van Jan sen te zien. Opmerkelijk wanneer je bedenkt dat zijn creaties al de hele wereld overgingen; Japan, Korea, Noord- en Zuid-Amerika, Frankrijk, Spanje en natuurlijk Nederland. „We hebben er ook een retrospectieve van gemaakt", zegt Verbeke. „Hier is een muur van 40 meter lang waar wij zijn stamboom visualiseren met alle stranddieren, de fossielen die nog zijn overgebleven. En da's ook wel uniek, want dat heeft nog nooit iemand gedaan op zo'n ma nier." Die reactie geeft gedeputeerde Jo-Annes de Bat (financiën) op de brief die de Raad voor de Finan ciële Verhoudingen (RFV) on langs aan minister Ronald Plas- terk (Binnenlandse Zaken) heeft gestuurd. De RFV adviseert de mi nister Vlissingen als artikel 12-ge- meente 4,1 miljoen euro extra uit het Gemeentefonds te verstrek ken om de begroting rond te krij gen. De financiële positie van de gemeente is somber, bevestigt de Raad. De Bat snapt de constatering van de RFV dat de provincie eer der wat dwingender had kunnen optreden als het gaat om de regio nale woningbouwprogramma's. Hij bestrijdt dat de provincie ook te laat was met ingrijpen in de Vlissingse begroting. Vlissingen stond sinds 2006 onder repressief toezicht en werd regelmatig ge waarschuwd. Formeel kan de provincie pas ingrijpen als de gemeentebegro ting niet meer sluitend is te krij gen. In 2014 is Vlissingen onder preventief toezicht gesteld, toen dividend van Delta wegviel en het aantal uitkeringsgerechtigden in de gemeente sterk toenam. Vier met ons de opening van onze vernieuwde winkel en profiteer van deze actie. 449,- 35,- 199,- 85f Lange Viele 59, Middelburg 27 april 2016 van 12.00 tot 17.00 uur DINSDAG 26 APRIL 2016 Wondere wereld in beweging Geert Verbeke bij een van de creaties van Theo Jansen, foto Camile Schelstraete Antwerpen I Cent door Peter van den Assem Het retrospectief is onderdeel van de tentoonstelling 'Bewogen Beweging' waarin ook bewegende werken van de Nederlandse kunstenaar Zoro Feigl zijn opgenomen. Meer informa tie: www.verbekefoundation.com door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Het provinciale toe zicht op het woningbouwprogram ma van Vlissingen had beter ge kund. Maar de gemeente is niet te laat onder preventief toezicht ge steld. Vier met ons de opening van onze vernieuwde winkel op 27 april! Mooie gelegenheid om meteen te profiteren van onze spectaculaire openingsactie: gratis enkelvoudige kunststof glazen (index 1.5) inclusief kraswerende laag en ontspiegeling bij aankoop van een montuur. De actie geldt t/m 7 mei a.s. Of kom langs voor een gratis hoortest op 28 april a.s. door onze gediplomeerde audicien. Enkelvoudige bril Varifocusbril <L> Q) U) 1 '^yf 7 IvSffif iVr.4 li'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39