zei Johanna tegen de leraar maaskant Je voelt je niet honderd procent vrouw (of man). Waar moet je heen met je vragen, in Zeeland? LHBT Netwerk Zeeland ZEELAND 9 Maakt er meer vakantie van. maaskantreizen.nl Een welgemeend ad vies, van iemand die het weten kan: ga als man niet mid den in het gangpad van een streng gere formeerde kerk staan roepen dat je vanaf morgen vrouw bent. „Daar wordt soms wel moeilijk over gedaan, natuurlijk", zegt Manon Hoogenraad met gevoel voor understatement. Maar ver der mogen mensen met 'gender- dysforie' zich in Nederland ge lukkig prijzen, geeft de Middel burgse coach aan. „Het is hier erg goed geregeld. Transgenders 'Ga als man niet midden in een gereformeerde kerk staan roepen datje vanaf morgen vrouw bent' - mensen die op een bepaald moment besluiten in het andere geslacht verder te willen leven - krijgen een sekseverandering volledig vergoed. Uit het basis pakket van de zorgverzekering. Daar gaat een heel traject aan vooraf, van diagnose tot opera ties die de sekseverandering vol ledig maken. Overigens gaat lang niet elke transgender zo ver. Voor sommige transgenders is het genoeg om zich zo nu en dan te verkleden." 'Het Traject', zoals dat onder transgenders ge noemd wordt, is een jarenlange ontwikkeling die zowel lichame lijke als geestelijke aspecten kent. Manon Hoogenraad heeft in Middelburg een gespeciali seerde praktijk voor begeleiding bij genderdysforie. „Ik heb nu zes klanten uit Zeeland die in verschillende stadia van het gen- dertraject zitten", vertelt Ma non. Ze somt de stadia op: Ervaren dat je niet lekker in je vel zit ten aanzien van je sekse. Naar de huisarts gaan voor doorverwijzing. Aanmelding bij een gespeciali seerde kliniek: VU Amsterdam (de grootste genderkliniek), die in Leiden, het Academisch Zie kenhuis in Groningen of - voor Zeeuwen het meest logisch - de grote genderkliniek in Gent. Vaststellen diagnose: is er wer kelijk sprake van genderdysfor ie? Hoe voel je je, en waarom voel je je niet thuis in je lichaam? Als de diagnose is gesteld, is er de mogelijkheid van hor moontherapie. Dit is mogelijk vanaf het zestiende levensjaar. Gelijktijdig of al eerder pre senteert de transgender zich aan de buitenwereld als lid van het gewenste geslacht. In deze fase kiezen mannen vaak ook voor permanente ontharing van het gelaat en borstimplantaten, en vrouwen voor operaties die de maandelijkse bloedingen stop pen. Is de wens om tot het andere geslacht te gaan behoren nog steeds onverminderd aanwezig, dan kan - na het achttiende le vensjaar - een geslachtsverande- rende operatie plaatsvinden. „Het hele proces duurt vier tot zes jaar. In die tijd praat ik heel veel met de transgender en 'Net als veel transgenders heb ik de eerste letter van mijn vroegere naam behouden' zijn omgeving, zoals familie of school", zegt Manon Hoogen raad. Zelf is ze ervaringsdeskun dige. Ooit heette Manon Maar ten. „Dat moment dat je je vrou wennaam kiest, is heel bijzon der. Net als veel transgenders heb ik de eerste letter van mijn vroegere naam behouden. Veel transgenders willen na de transi tie niets meer van hun oude le ven weten. Ik niet. Ik heb veertig jaar als man geleefd en er drie fantastische kinderen aan overge houden. Ik heb heel fijne relaties gehad en ben tot mijn grote ge luk nog steeds samen met mijn vrouw. Dat omhels ik. Wij zijn ongelooflijk gelukkig met zijn vijven. Mijn kinderen waren 12, 11 en 8 toen ik het vertelde. Ze zeiden: het is heel gek, maar als jij dat fijn vindt, is het goed. Ik heb op mijn beurt gezegd: ik was je papa en ik blijf je papa. Ze noemen me nog steeds zo. Dat kan tot gekke situaties leiden, want ik zie er nu uit als vrouw. Maar ik doe nog steeds papadin gen met de jongens, zoals bo men omzagen. De oudste wordt zestien en ik zie een brommer deze kant uitkomen. Dat wordt samen sleutelen aan brommers!" www.coachingwalcheren.nl het LHBT-netwerk hadden voor al de deelnemers uit het onder wijs veel praktische vragen. „Zo als, wat je moet doen als een leerling komt melden dat ze van af morgen Jan in plaats van Jo hanna wil heten en voortaan als jongen door het leven wil gaan. Hoe ga je daarmee om? En moet je ouders daarbij betrekken? Van uit de zorg werd vooral gevraagd hoe je geestelijke ondersteuning biedt. Want de overgang van de ene sekse naar de andere om helst wel meer dan alleen licha melijke aanpassingen." Is het onbehagen over eigen sek se zo groot dat de patiënt niet meer zo door het leven wenst te gaan, dan kan de huisarts verwij zen naar gespecialiseerde zieken huizen als het VU Amsterdam. „Maar die pakken het heel me- 'Wat moet je doen als een leerling komt melden dat ze vanaf morgen Jan in plaats van Johanna wil heten?' disch aan", legt Stefano La Heij- ne uit. „Voor alles wat er verder bij komt kijken, kun je terecht bij Transvisie Zorg. Die organisa tie kan ook een school adviseren als een leerling uit de kast komt als transgender. Transvisie Zorg biedt dan het team van docen ten en mentoren ondersteuning. Dat is in het verleden al gebeurd bij scholen in Zeeland. De groot ste valkuil voor professionals is: handelen uit ondeskundigheid. Als je die niet hebt, zorg dan dat je die verwerft, via Transvisie Zorg of via een praktijk van erva ringsdeskundigen als de Zeeuw se coach Manon Hoogenraad, die in Terneuzen ook dagvoorzitter was." De PZC online Twitter Uw reactie Weblogs Stephan Kleian @stephankleian Je hoort Aboutaleb den ken: Shit, zelfs op een regenachtige maandag ochtend staat de #Coolsingel vol. Appie, wacht maar tot we kampioen worden Kampioensfoto Lourdes via Nevers Sicilië, Sardinië Corsica Karinthië Salzburg Dolomieten, Zuid-Tirol Gardameer info@maaskantreizen.nl I 0412-48 28 28 DINSDAG 26 APRIL 2016 ik papadingen' door Ondine van der Vleuten Manon Hoogenraad transgendercoach Manon Hoogenraad transgendercoach www.lhbtnetwerkzeeland.nl Meest gelezen op www.pzc.nl: 1. Zeeuws alternatief voor Delta 2. Jongen (9) zwaargewond bij aan rijding in Kapelle 3. Zeeuwen weten niet wat ze slik ken of snuiven 4. Minister Blok bij opening ijsbuf- ferwoningen in Goes 5. Molukse gemeenschap Middel burg herdenkt uitroepen RMS ledereen onder de 16 jaar moet vanaf 2018 toestemming hebben van zijn ouders om social media te gebruiken. Loes Dijsselinck zegt op Facebook: „Er zijn kinderen die met 12,13 jaar verstandig genoeg zijn en er zijn 'volwassenen' die niet ver antwoordelijk gesteld kunnen wor den voor hun daden om de eenvou dige reden dat ze geen verstand ge noeg hebben." De selectie van bekerkampioen Feyenoord werd gisteren op groot se wijze gehuldigd op de Coolsingel in Rotterdam. Voor de fans smaak te dat naar meer. Schrijven over lekker eten, video's maken over het dagelijks leven en foto's delen van de Zeeuwse na tuur: steeds meer Zeeuwen schrij ven en praten op hun blog of vlog over wat ze bezig houdt. Be nieuwd naar onze (gast)blogs? Kijk op: pzc.nl/blogs Het einde van de sportcompeti ties komt in zicht en de beslissen de fase is aangebroken. Welke sporters laten zich kronen tot kampioen? In een foto-album zet de PZC de Zeeuwse sportkam- pioenen op een rij. Jong en oud. Van voetbal tot waterpolo. Ga naar www.pzc.nl/foto en plaats uw foto. Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie facebook.com/depzc ©pzcredactie 7 dagen vanaf 399 7-daagse excursiereis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Pyreneeën, Lourdes, Verblijf ter plaatse op basis van vol-pension. Vertrek: 8,22 mei, 5,19 juni, 3,24 juli e.a. 14 dagen vanaf 999 14-daagse rondreis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Taormina, Costa Smeralda, Ajaccio. Verblijf in goede midden klasse hotels op basis van half-pension. Vertrek: 15,29 mei, 4,18 sept. e.a. 8 dagen vanaf 399 8-daagse excursiereis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Dolomieten, Grossglock- nerstrasse, Klagenfurt Wörthersee. Verblijf in hotel Fraganterwirt o.b.v. half-pension. Vertrek: 15 mei, 5 juni, 3 juli, 24 sept., 8 okt. 10 dagen vanaf 499 10-daagse excursiereis per Comfort-Class touringcar met o.a. Merano, Val Gardena en Levico Terme! Verblijf in hotels o.b.v. half-pension. Vertrek: 19 mei, 9,23 juni, 14,28 juli, 25 aug. e.a. Maaskant Reizen organiseert al bijna 50 jaar verzorgde busvakanties, vóyi/ excursiereizen en rondreizen door heel Europa. Bij bijna alle reizen zijn sgr excursies en half-pension inbegrepen. Vraag de gratis brochure aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37