EnergiQ rekent op ontrouw aan Delta Herdenking van uitroepen Republiek der Zuid-Molukken ZEELAND 5 Regina Parinussa uit Middelburg zet zich als 26-jarige met hart en ziel in voor de idealen van de RMS. „leder land heeft recht op vrijheid." 112-nieuws Lekkage bij propaanpijp Dow Op het terrein van chemie bedrijf Dow in Terneuzen heeft zich gisteren even na half zes een lekkage in pro- paanleiding voorgedaan. De lekkage was rond ne gen uur onder controle. De oorzaak is nog niet bekend. Een woordvoerster kon er verder nog geen mededelin gen over doen. De lekkage heeft plaatsgevonden op een deel van het Dow-ter- rein dat wordt aangeduid met de Mosselbanken. Dat ligt aan de westzijde van de Dow-site. Behalve de be drijfsbrandweer werden ook de blusgroepen opge roepen uit Terneuzen en Mauritsfort. Automobilist schept fietsster Op de Stromenweg in Mid delburg is gistermiddag een fietsster door een per sonenauto geschept. Het ongeluk gebeurde rond het middaguur bij de verkeerslichten bij de am bulancepost. De bestuur der van de personenauto is een 57-jarige man uit Zou- telande. Het slachtoffer is een 33-jarige Vlissingse, ze reed op een elektrische fiets. De gewonde fietsster is per ambulance naar het zieken huis in Goes gebracht. Politieagenten hebben een onderzoek ingesteld naar de toedracht van het onge val. Enkele omstanders zijn verhoord. Brand in koelcel loods geblust In een loods aan de Eerste Binnenhavenweg in Vlis- singen heeft gisteren rond 19.45 uur een brand ge woed. De brand was in een koelcel. De brandweer be streed het vuur met twee blusvoertuigen. Iets na ach ten was de brand onder controle. Bij de brand kwam veel rook vrij. Drietal vernielt bushokje In de Prinses Beatrixlaan in Koudekerke is zondag ochtend vroeg een bushok je vernield. Een getuige meldde bij de politie dat rond 04.15 uur drie mensen een bushokje aan het vernielen waren. Diverse politie-eenheden snelden naar de opgegeven locatie, waar agenten een 17-jarige jongeman uit Kou dekerke aantroffen. Hij bleek één van de drie da ders te zijn. De andere twee waren in de richting van de Drakensteynlaan ge lopen. Ook die twee zijn aange houden. Het bleek om twee 18-jarige inwoners uit Koudekerke te gaan. Ze spreekt vloeiend Maleis, houdt de adat - de Molukse normen en waarden - hoog in het vaan del. „Ik ben in hart en nieren een Molukker. Dat pro beer ik ook uit te dragen." Het is maandag 25 april - de dag waarop Molukkers het uitroe pen van de RMS herdenken. Ze trekken om half zeven tromme lend door de Stromenwijk in Mid delburg. Hijsen in de Rijnstraat, het hart van de Molukse wijk, hun blauwwit-groen-rode vier kleur. Zingen hun oorspronkelijke volkslied Hena Masa Waja. Hier, in Nederland, kan het alle maal, op de Molukken niet, bena drukt Regina Parinussa. Daarom zet zij zich zo intensief in voor de RMS. „Die heeft een heel hoge prioriteit in mijn leven. Ieder land heeft recht op vrijheid. Ook de RMS. Daar kom ik voor op. Voor de politieke ambities van de RMS wil ik me maximaal inzetten." Tijdens zijn bezoek aan Zee land, twee weken geleden, vroeg de Molukse president John Watti- lete zich nog af hoe het is gesteld met de opofferingsbereidheid van de huidige generatie jonge Moluk kers. Aan die van de 26-jarige Regi na hoeft hij niet te twijfelen. „Ik wil sociaal-maatschappelijk, cultu reel, kerkelijk en politiek mijn steentje bijdragen. Ik ben betrok ken bij Kupu Kupu, een organisa tie van jonge Zeeuwse Molukkers die is opgericht na het verschijnen van het rapport over de geweldda dige acties bij De Punt in 1977. Wij willen met allerlei activitei ten andere jongeren stimuleren en mobiliseren." Het is belangrijk de geschiede nis te blijven doorvertellen, vindt zij. „We hebben nu al de vijfde ge neratie Molukkers in Nederland. Die moet weten waarom onze opa's en oma's hier ooit zijn geko men. En wij moeten er voor zor gen dat dat niet voor niets is ge weest. Om draagvlak te creëren moeten we zelf als volk één zijn. Dat doe je door je afkomst niet te verloochenen." Regina voltooit over een paar maanden haar studie pedagogiek, loopt stage bij een gesloten instel ling voor jeugdzorg. Ze wil zo snel mogelijk naar de Molukken, liefst voor jaren. „Er is zo veel te doen om de Molukken mooier te ma ken. Ik kan mijn kennis inzetten. Ik wil klein beginnen, met be wustwording hier in de regio, maar groot eindigen. Met een echt vrije Republiek der Zuid-Moluk- ken." Bekijk ook de video op pzc.nl „Van de Zeeuwse bevolking neemt 85 procent zijn energie af van Delta. Zestig procent heeft een duur, variabel contract en kan dat morgen opzeggen", zei Dirk Koelewijn van ServiceHouse giste ren bij de introductie van Saman EnergiQ; Het Zierikzeese installa tiebedrijf Saman begint in juni met de levering van lokaal opge wekte, duurzame energie. Dat het productiebedrijf van Delta wordt verkocht, staat volgens Koelewijn vast. „Het is alleen nog de vraag wie de koper wordt. Kijk naar Bra- EnergiQ belooft 200 tot 300 euro voordeel voor klanten met een variabel contract. bant. Daar is Essent verdwenen. Dat is met RWE helemaal Duits geworden. Eneco is nog het enige echt Nederlandse energiebedrijf. Hoe loyaal blijven de Zeeuwen als Delta in buitenlandse handen komt?" Koelewijn noemt Delta 'een mooi, groot bedrijf met de wortels in de samenleving'. „Maar het is wel out-dated en kosten-in- efficiënt." ServiceHouse, dochter van auto importeur Pon, levert de 'achter kant' van het nieuwe Saman Ener giQ^ en dat zijn de vergunningen, de facturering, overstapservice en incasso. De administratie en ver koop doet Saman zelf. Dat levert twee of drie nieuwe banen op. Op termijn kunnen dat een tiental ba nen worden. Directeur Daniël Lod ders: „Eind volgend jaar verwach ten we op 10.000 adressen stroom en gas te leveren. Eind 2019 moe ten dat er 50.000 zijn. We leveren in eerste instantie aan particulie ren en mkb-bedrijven. Vanaf 2018 komt daar het groot-zakelijk bij. We streven naar een klanttevre denheid van 8,5 op de schaal van 10 en verwachten bij 50 procent van onze klanten energiebespa ring mogelijk te maken. We ma ken mensen slimmer. Daarvoor staat de iQ_in EnergiQ." EnergiQ_belooft 200 tot 300 eu ro voordeel voor klanten met een variabel contract. Iemand met een driejarig contract bij Delta (geba seerd op 3500 KwU en 1800 1113) is volgens Lodders bij hem 170 euro per jaar goedkoper uit. Dat kan, volgens Lodders door groot in te kopen en de organisatiekosten laag te houden. DINSDAG 26 APRIL 2016 TERNEUZEN MIDDELBURG VLISSINGEN KOUDEKERKE Regina Parinussa: „Voor de politieke ambities van de RMS wil ik me maxi- Molukse jongeren leggen rode rozen bij de Molukse vlag in de Rijnstraat in maal inzetten." foto Frank Husslage Middelburg (links Regina Parinussa). foto Maurits Sep 'De Molukse vrijheid heeft mij n prioriteit' door Maurits Sep door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE, Het nieuwe, Zeeuwse, energiebedrijf Saman EnergiQ re kent erop dat Zeeuwen 'hun' Delta nv ontrouw worden als dat bedrijf in buitenlandse handen komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33