'Daar gaan we weer', denk ik dan Man zegt 'sorry' tijdens de overval op school geeft leerlingen meer zelfvertrouwen Hedwigepolder duurste zaak ZEELAND 3 Zeeuwse middelbare scholen halen externe bureaus in huis om leerlingen klaar te stomen voor examens. Steeds meer Zeeuwse mid delbare scholieren die eind examen doen, volgen extra trainingen om hun sla- gingskans te vergroten. Zo bieden de vier middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen ha visten en vwo'ers dit schooljaar voor het eerst de mogelijkheid een stoomcursus te volgen in wis kunde, economie, Engels of Neder lands. De scholieren maken er gre tig gebruik van: bijna honderd jon geren zitten maandag en dinsdag vrijwillig in de schoolbanken op het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen. „We willen ervoor zorgen dat de resultaten van de examenkandidaten zo goed moge lijk zijn", zegt Jan Vons, sectordi recteur havo en vwo van het Zwin College in Oostburg. „Zo'n trai ning kan leerlingen die op het randje van slagen zitten, net het laatste zetje geven. Ze krijgen tips om het examen beter aan te pak ken: hoe haal je bijvoorbeeld de juiste informatie uit grote stukken tekst?" De extra lessen worden ver zorgd door een extern bureau. Dat is een voordeel, vindt Vons. „Het helpt als leerlingen de stof een keer door iemand anders aange reikt krijgen. Dat geeft een frisse blik. Zulke trainingen zijn effec tief, dat is al vele jaren bekend. Voorheen moesten de leerlingen ervoor naar Leiden, Rotterdam of Tilburg. Nu kunnen ze in de buurt terecht." De scholen vragen aan de leer lingen een bijdrage van vijftig eu ro. „De rest betalen we uit eigen zak." De Zeeuws-Vlaamse scho len hopen de slagingspercentages door middel van de trainingen met vijf procent op te krikken. Als goede resultaten behaald worden, dan denken de scholen erover om de trainingen ook op het vmbo aan te bieden. Het Ostrea Lyceum in Goes biedt sinds vorig jaar extra lessen voor examenleerlingen aan. Ook hier is deelname vrijwillig. De be langstelling is dit jaar nog groter dan vorig jaar, zegt woordvoerder Femke Bijlsma. „Op de mavo en de havo doen per vak vijftien tot veertig leerlingen mee." De school geeft leerlingen ook de mogelijkheid alvast een exa men te maken in de zaal waar het echte eindexamen plaatsvindt. Daarnaast zijn er 'handvattentrai- ningen', waarin de scholieren tips krijgen tegen stress en om beter te plannen. Wie beter wil leren ont spannen, kan yoga-sessies bijwo nen. Bijlsma: „We merkten dat ouders hun kinderen naar trainin gen buiten school stuurden. Die kosten veel geld. Daarom bieden 'We zien dat onze leerlingen er meer zelfvertrouwen van krijgen' we de lessen nu op school aan. En we willen graag dat iedereen slaagt." Een examentraining is vooral een 'gevoelskwestie', zegt Anita Pijpelink, teamleider vwo boven bouw van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren (CSW). In de voorjaarsvakantie volg den bijna honderd leerlingen trai ningen in de school, gegeven door een extern bureau. „Zo'n training zou niet nodig moeten zijn", er kent Pijpelink. „Als je vijf of zes jaar lessen gevolgd hebt, ben je goed voorbereid op de examens." Maar ook de CSW zag de laatste ja ren steeds meer leerlingen naar de Randstad pendelen om prijzige trainingen te volgen. Pijpelink: „We willen dat iedereen die cur sussen kan volgen, niet alleen voor de jongeren die het thuis goed hebben. Daarom hebben we ze zelf in huis gehaald. Leerlingen betalen er zo'n 150 euro voor." En of het echt helpt? „We zien dat leerlingen er meer zelfvertrou wen van krijgen. Alles wordt in korte tijd nog eens herhaald. Ze kopen zekerheid in. Ze krijgen het gevoel dat ze er alles aan gedaan hebben om te slagen." „Als ik een examen tekst Engels zie, dan word ik al moede loos. Daar gaan we weer, denk ik dan. Vaak ken ik van ze ker dertig woorden uit zo'n tekst de be tekenis niet. En je hebt tijdens een exa men te weinig tijd om alles op te zoe ken in een woorden boek. Ik heb nog nooit een voldoen de gehaald voor een tekst. Ik sta nu een 5,8. Dat cijfer wil ik vasthouden. Ik hoop dat ik na deze examentrai ning beter weet hoe ik een examen tekst moet aanpak ken. Ik hoop dat de docenten me tips ge ven over het herken nen van signaal woorden, en waar je het best kunt beginnen met le zen. Ik ben blij dat mijn school deze training geeft. Ik had eerder nage dacht over een zelfde cursus in de Randstad, maar dat is veel te duur." Hij was op 2 november van het vorige jaar, met in zijn jaszak een groot Rambo-mes, het tanksta tion binnen gestapt, zei 'dit is een overval' en eiste alle geldbil jetten op waarna hij zo'n 230 euro kreeg. Ook vroeg hij om één pak je sigaretten. P. verklaarde dat hij nu spijt heeft van zijn daad en dat hij dat ook al had op het moment dat hij het geld kreeg. „Ik dacht, wat doe ik hier." Volgens P. was hij des tijds in de war en dacht hij dat hij geld nodig had om met zijn vriendin rond te kunnen komen. Ondanks zijn 'sorry' zette hij de overval toch door, stapte ver volgens op zijn fiets, reed naar een café, dronk daar wat en reed naar huis. Toen zijn vriendin hoorde wat hij had gedaan, belde ze direct het alarmnummer van de politie en meldde wat hij had Officier eist 24 maanden cel waarvan de helft voorwaardelijk en verplicht in behandeling voor stoornissen. gedaan. Tijdens het telefoonge sprek nam P. het toestel over en beloofde dat hij ongewapend naar buiten zou komen. Daar werd hij direct aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau en verhoord. Advocate Sandra van Steenber- ge vindt het kwalijk dat de poli tie dat verhoor begon zonder dat er een advocaat bij was. „Deze man is in zijn belang geschaad. Gezien zijn verstandelijk vermo gen had hij ondersteuning moe ten hebben van een advocaat." Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk is het daar niet mee eens. Wel beseft hij dat de man niet volledig toerekeningsvatbaar is voor wat hij november vorig jaar heeft gedaan. Om die reden eiste hij een cel straf van 24 maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Daarnaast moet de man verplicht worden behandeld aan zijn stoornissen. Volgens de officier kan hij niet la ger eisen, omdat het OM besloten heeft forse straffen te eisen om de hausse aan overvallen een halt toe te roepen. Van Steenberge vroeg om een aanmerkelijk lichtere straf. Vol gens haar heeft de man het mes niet tevoorschijn gehaald. Suijkerbuijk wees naar de ver klaring van de medewerker van het tankstation. Hij heeft volgens hem een nauwkeurige beschrij ving gegeven van het mes. „Dat kan alleen omdat hij het heeft ge zien." Uitspraak 9 mei. NIEUW-NAMEN. De onteigening van de Hedwigepolder was vorig jaar de duurste rechtszaak van de overheid waarbij de landsadvocaat is ingeschakeld. 316.000 euro belas tinggeld ging er naartoe. Dat meldt De Telegraaf op basis van in formatie die de krant via een be roep op de Wet openbaarheid van bestuur heeft gekregen. Het Rijk gaf 22 miljoen euro uit aan advoca tenkantoor Pels Rijcken Droog- leever Fortuijn, waar meerdere ju risten werken die de overheid ver tegenwoordigen. Het bedrag ligt iets lager dan eerdere jaren. Het jaartotaal schommelt al tijden rond de 23 miljoen euro. Het Rijk heeft inmiddels meer interne ad vocaten aangenomen. DINSDAG 26 APRIL 2016 Training kan het laatste zetje zijn door Cornelleke Blok Anita Pijpelink teamleider CSW Veron Schram (17) uit Sluis School: Zwin College in Oostburg, havo 5 Bijna honderd leerlingen van de Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen volgen exa mentrainingen op het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen. foto's Peter Nicolai door Emile Calon MIDDELBURG. Nog tijdens de over val zei Terneuzenaar D.P. (37) sor ry tegen een medewerker van tankstation Texaco aan de Guido Gezellestraat in Terneuzen, zo zei hij gisteren tegen de Middelburg se rechters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31