€250.000 Minister Blok onder indruk van 'Ijs van Columbus' OPEN Regina zet zich met hart en ziel in voor RMS Ijskoud op Koningsdag Onder druk van de weersvoorspelling passen sommige Oranjecomités hun programma aan of blazen alles af J VLISSINGEN. Bojan Dekker van de Oranjevereniging Veere blijft opti mistisch ondanks de voorspelling van ijskoud weer op Koningsdag. „We hebben net gebeld voor een warmtekanon voor in de tent. Maar een alternatief programma hebben we niet", verklaart Dek ker. Plan B? „Dat is hetzelfde als Plan A", zegt Peter Osté van de Oranjevereniging Ritthem. Ook Aart Rotte van de Oranje vereniging Goes hoopt op het bes te. „De kinderspelletjes kunnen ook in de tent. En de volwasse nen kunnen wel een beetje regen hebben." Koningsdag 2016 heeft de po tentie om 1970 te verslaan als koudste koninklijke feestdag sinds 1949. In 1970 lag de maxi mumtemperatuur op 8,6 graden. Jaco van Wezel van Weeronli- ne waarschuwt dat de gevoelstem peratuur door de stevige noord westelijke wind veel lager ligt: om acht uur 's morgens rond het vriespunt en 2 a 3 graden in de middag. De echte temperatuur zal rond de 9 graden zijn. Kleed jes met uitgestalde spulletjes kun nen maar beter verankerd wor den, want zeker aan de kust wor den zware windstoten tot 80 kilo meter per uur verwacht. Verder naar het zuidoosten blijft de wind op kracht 5-6 steken. Zee land zal het niet droog houden, met vooral in het westen zware buien. Onweer en hagel zijn ook te verwachten. In Renesse houdt de Oranjever eniging al anderhalve week de weersverwachting in de gaten. „We hebben besloten het pro gramma om te gooien", verklaart Jacqueline Pronk. „Huis aan huis zullen we een brief met het gewij zigde programma verspreiden. De activiteiten zijn verplaatst naar het dorpshuis. Gelukkig werkte de gemeente direct mee, want je zit natuurlijk met allerlei vergun ningen. De optocht om elf uur la ten we afhangen van het weer. Dat is eigenlijk het enige dat nog onzeker is." In Vogelwaarde wordt overwo gen het levend tafelvoetbalspel af te gelasten. Ook de Oranjevereniging in Schoondijke neemt het zekere voor het onzekere. Carlien Wil- lemsen: „Vrachtwagentrekken gaat niet door. De rest is naar de gymzaal verplaatst. Kinderanima tie, de grote stoelendans, de bin go en minidisco; alles." „Dinsdagavond om zeven uur hakken we de knoop door. Als het echt hondenweer is, gaat het niet door. We hebben geen alter natief', verklaart Manuel Eijs- ackers van de Oranjecomité Kloos- terzande. In Oostkapelle hoopt Annerie Aikema er het beste van. „De op tocht vervalt bij slecht weer, maar we hebben een goed geze kerde tent. Desnoods houden we de zeskamp binnen." 27 april - Koningsdagtrekking Elk jaar Koop uw lot vóór morgen 18:00 uur 20 jaar lang Intratuin Koudekerke KONINGSDAG VAN 10.00 TOT 17.00 UUR Intratuin Koudekerke Vrijmarkt is afeien in Zeeland door Ondine van der Vleuten www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DINSDAG 26 april 2016 Zeeland c< Staatsloterij SPEEL BEWUST 18+ Tapwater Het ijsbufferproject in Goes-West waarmee woningcorporatie RWS momenteel experimenteert, kreeg gisteren ministriële aandacht. Stef Blok (Wonen en Rijksdienst) bezocht de officiële opening van twintig ijsbufferwoningen in de wijk. Onder de noemer 'Ijs van Columbus' worden de huizen verwarmd en gekoeld door middel van warmte- en koudeopslag in de grond, waarbij de overgang van water naar ijs als energiebron wordt gebruikt. „Hartstikke stoer", aldus de bewindsman. Blok, die ook nog even een kijkje nam in één van de woningen, was vol lof over het voor Nederland revolutionaire project. Wat hem betreft krijgt het op meer plaatsen in het land navolging. RWS-directeur Maarten Sas wil de techniek ook gaan toepassen in renovatie projecten en appartementencomplexen. Overigens werken gemeente en RWS ook aan een systeem in rioleringen om warmte van af valwater afkomstig van bijvoorbeeld de douche of de afwas her te gebruiken, foto Mechteld Jansen Galgeweg 5, 0118-551623 intratuin ZEELAND 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29